הרפורמה בענף לולי ההטלה תחודש; תנו לחיות לחיות: "בכייה לדורות"

הרפורמה, בעלות של 340 מיליון שקל, תציע מענקים על מעבר ללול גדול יותר ותוריד בהדרגה את מחיר הביצה לצרכן ■ ארגונים לזכויות בעלי חיים: הרפורמה מנציחה את השימוש בכלובים, בניגוד למגמה העולמית ■ משרדי האוצר והחקלאות: הרפורמה תקדם את רווחת התרנגולות

שוקי שדה
שוקי שדה
לולי כלובים. "הרפורמה לא תעמוד במבחן בג"ץ"
לולי כלובים. "הרפורמה לא תעמוד במבחן בג"ץ"צילום: בלומברג
שוקי שדה
שוקי שדה

משרדי האוצר והחקלאות מחדשים את הרפורמה בענף לולי ההטלה, בהיקף של 340 מיליון שקל — כך עולה מהצעת המחליטים במסגרת חוק ההסדרים ל–2019, שתעלה השבוע לדיון בממשלה. ההצעה מבקשת לייעל את הייצור והשיווק בענף ההטלה ולהוריד את מחיר הביצים לצרכן, ובמקביל לשפר את רווחת התרנגולות המטילות.

לפי ההצעה, מספר התרנגולות בלול ממוצע יעלה מ–2,500 תרנגולות ל–6,000 לפחות, ומחיר הביצה לצרכן יירד ב–6.5 אגורות בכמה פעימות. הסכום שאושר יועבר לבעלי הלולים דרך מענקים ממשרד החקלאות, שיותנו בעמידה בתנאים.

הרפורמה בענף ההטלה אושרה על ידי הממשלה כבר ב–2007, אך היא לא צלחה, בין היתר, בעקבות עתירה לבג"ץ של ארגונים למען זכויות בעלי חיים, שטענו כי המהלך נעשה מבלי שנחקקו תקנות לפי חוק צער בעלי חיים באשר לתנאים שבהם יחיו התרנגולות. בג"ץ קבע שיש לתקן תקנות כאלה, אך ניסיונות חקיקה שנעשו בוועדת החינוך ב–2010, לא צלחו. בינואר 2016 הועברה לוועדת החינוך טיוטת תקנות לגבי אופן גידול התרנגולות המטילות, אך זו עדיין לא אושרה.

ארגונים למען זכויות בעלי חיים טוענים כי הרפורמה תנציח את המצב שבו רוב הלולים בישראל הם לולי כלובים, בזמן שבעולם המערבי פוחת השימוש בלולים מסוג זה. בארגונים מתחו ביקורת על קידום הרפורמה עוד לפני שאושרו התקנות לרווחת התרנגולות, ועל כך שתוספת המענק על מעבר ללולים ללא כלובים היא 5 שקלים למטילה — בעוד המענק על מעבר ללול גדול יותר הוא 70 שקל למטילה.

לפי הצעת הממשלה, נראה שבמשרדי האוצר והחקלאות מודעים לרתיעה של החקלאים ממעבר ללולים ללא כלובים. "ממשק הגידול בלולים אלה אינו נהוג בארץ", נכתב בהצעה. "נוכח החשש של המגדלים מהקמת לולים מסוג זה, בעיקר בשל עלויות ההקמה הגבוהות, מוצע מענק גבוה יותר למגדלים שיבחרו להקים לולים מסוג זה".

לדברי עו"ד יוסי וולפסון מתנו לחיות לחיות, "בלתי־נתפש שמשרדים ממשלתיים מנסים להעביר בחטף רפורמה שלא תעמוד במבחן בג"ץ. משרד החקלאות עיגן בהצעת ההחלטה תמריץ להקמת לולים ללא כלובים — ומכאן שמקובל עליו העיקרון כי ככל שמעבירים כספי ציבור לתעשיית הביצים, יש לעודד את התעשייה לעבור ללולים ללא כלובים, אולם התמריץ המוצע זניח. כדי לעודד שינוי משמעותי בתעשיית הביצים אין לממן לולי כלובים מכספי ציבור. רפורמה שמנציחה את הכלובים תהיה בכייה לדורות".

לדברי עו"ד שירה הרצנו מעמותת אנונימוס: "הרפורמה של כחלון תגזור על 9.5 מיליון תרנגולות מאסר עולם בתנאים מחפירים. תרנגולת בכלוב לעולם לא תזכה לראות אור יום, לדרוך על הקרקע, לנקר באדמה, ללכת או להתעופף. הניסיון מלמד כי ככל שהדבר נוגע להגנה על בעלי החיים, מוטב לציבור לסמוך על עצמו".

ממשרד האוצר נמסר כי "הצעת ההחלטה תביא הלכה למעשה לכניסתן לתוקף של תקנות צער בעלי חיים, שיכפילו את גודל הכלוב לתרנגולות ויסדירו את החזקתן. מעבר לכך, ניתנה תוספת מענק משמעותית ללולנים שיבחרו להקים לולים ללא כלובים. לצד אלה, הרפורמה תקדם את סימון הביצים המיוצרות בלולים ללא כלובים, כדי לאפשר לציבור להבחין בין הביצים".

ממשרד החקלאות נמסר כי "לאחר כעשר שנים ארוכות מקבלת הממשלה החלטה לבצע רפורמה ולשדרג לולי ביצים — שדרוג שלא בוצע עד עתה. הגענו השנה להסכמה עם משרד האוצר על תקצוב לשדרוג לולים קיימים וגם להקמת לולים חדשים שעומדים בסטנדרטים גבוהים של בריאות הציבור ורווחת בעלי החיים. אם היינו מאמצים את דעתם של המתנגדים להצעה, היו חולפות עוד שנים רבות ללא שדרוג הלולים. הודות לתקציב הממשלתי, יוקמו לולים חדשים ומודרניים וישודרגו לולים קיימים — מה שיביא לשיפור מהותי בבריאות הציבור, באיכות הביצים, במניעת מחלות בעופות וגם ברווחת המטילות שישהו בלולים העומדים בתקנים מודרניים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?