עידוד היבוא האישי, מלחמה בשחיתות המקומית: צפו בטיוטה המלאה של חוק ההסדרים

לפי החקיקה המוצעת, משרדי ממשלה ורשות המסים יידרשו להקל ולפשט את הליך היבוא האישי בתחומם, ועל משרד הכלכלה הוטל להקים אתר אינטרנט ייעודי בנושא ■ בתחום הבריאות מומלץ להחיל פיקוח על ניתוחים פרטיים

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ושר האוצר משה כחלון
מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד (מימין) ושר האוצר משה כחלוןצילום: דודו בכר
חגי עמית
חגי עמית

משרד האוצר פירסם היום (ב') את טיוטת חוק ההסדרים להערות הציבור. הטיוטה כוללת 18 פרקים, המוקדשים בין השאר לעידוד היבוא האישי במטרה להוריד את יוקר המחיה במשק, ולמלחמה בשחיתות בשלטון המקומי.

טיוטת החוק שהוצגה אינה הטיוטה המלאה, והיא מציגה רק את השינויים המבניים הכרוכים בחוק ההסדרים. בנוסף לטיוטה שפורסמה, אמורה להתפרסם בימים הקרובים טיוטה המציגה גם את סעיפי חוק ההסדרים הכרוכים בשינויים פיסקליים במשק. זאת הסיבה לכך שסעיפים כמו הסיכום בין כחלון לנתניהו להגבלת השימוש במזומן ולקידום שקל דיגיטלי — אינם מופיעים בטיוטה שהופצה.

אחד התחומים שהטיוטה עוסקת בהם הוא היבוא האישי. הטיוטה מאמצת את המלצות הצוות הממשלתי, שהציע להקל על הציבור בהזמנה באינטרנט של מוצרים מחו"ל. כמו כן, במסגרת החוק יוקם צוות מיוחד בהובלת מנכ"ל משרד התקשורת, שיגדיר רשימה של מוצרי תקשורת הפועלים על בסיס רשת אלחוטית, שלהם יינתן פטור מהצורך באישור ממשרד התקשורת על יבוא מיוחד, הנדרש מהם כיום.

נחשף ב-TheMarker - הרפורמות של חוק ההסדרים:

יוקמו רשויות תחבורה מטרופוליניות

בנושא הגז הטבעי, הטיוטה מגדירה כמה מהלכים שאמורים להאיץ את הגעת רשת הגז לבתי הצרכנים — ובהם ביטול הצורך בהיתר מיוחד לצורך החיבור הביתי לרשת כזאת. עוד בתחום האנרגיה — הטיוטה מציעה להאריך עד סוף 2020 את הפטור מהיטל השבחה בגין מתקנים פוטו־וולטאיים.

בתחום התחבורה, טיוטת חוק ההסדרים מציעה להקים רשויות תחבורה ציבוריות אזוריות (מטרופוליניות) בירושלים ובבאר שבע. כמו כן, מוצע לאפשר נסיעה של כלי רכב עם יותר משלושה נוסעים בשורה של נתיבי תחבורה ציבורית מרכזיים. בנוסף, הטיוטה מציעה לתת הקלות בביטוח רכב לאזרחים הממעטים לנסוע בכלי הרכב הפרטי שלהם, ולחדש את ניסוי נעים לירוק, שנועד להפחית את העומס בכבישים בשעות העומס.

הטיוטה גם מגדירה מבנה לרפורמה בחינוך הטכנולוגי. לפי המבנה המוצע, בשנת הלימודים הראשונה יתקיימו לימודים בהיקף של 1,100 שעות לתלמיד לתעודת טכנאי, ובשנה השנייה הלימודים יהיו בהיקף של 600 שעות נוספות לתעודת הנדסאי. לפי החקיקה, בתוך חמש שנים מכללה טכנולוגית תוגדר ככזו רק אם ילמדו בה 1,300 תלמידים לפחות ורק אם 75% מהתכנים הנלמדים בה יוגדרו כלימודי ליבה, הנקבעים על ידי משרד הכלכלה. התוכנית מגדירה גם את דרישות הסף לגבי מנהלי המכללות הטכנולוגיות ולגבי הבחינות שבהן ייבחנו הסטודנטים. לפי התוכנית, שכר הלימוד במכללות הטכנולוגיות יהיה קבוע, ויגיע בתוך חמש שנים ל–9,000 שקל בשנה.

בתחום הבינוי והדיור, טיוטת החוק מתייחסת באופן מיוחד לפארק אריאל שרון, ומציעה לבחון את העברת השטח המוניציפלי שבו נמצא הפארק לשטחה המוניציפלי של אחת הרשויות הגובלות בפארק — וזאת באמצעות מתן הוראה לשר הפנים להוסיף את הנושא לכתב המינוי של ועדת החקירה לשינוי גבולות באזור המרכז. הטיוטה מבקשת גם להגיש לשר האוצר הצעה שלפיה יימכרו אחזקות המדינה בהון המניות של הפארק.

בניסיון להפחית את העומס על בתי המשפט, החוק מציע בין היתר להקים צוות בין־משרדי — בהשתתפות מנהל בתי המשפט, היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה והממונה על התקציבים במשרד האוצר — שיבחן את האפשרות להעברת דיונים בעבירות תעבורה מסוג ברירת משפט מבית המשפט לתעבורה, לרשות מינהלית שתעסוק בנושא.

בתחום הבריאות, הטיוטה ממליצה להחיל פיקוח על ניתוחים פרטיים. בתחום התעסוקה, מוצע בטיוטה להקל את הדרישות הנוגעות להעסקת עובדים זרים בענף ההיי־טק. כדי לטפל בשחיתות בשלטון המקומי, מוצע להגדיר את הרכב ועדות המכרזים כך שיכללו אנשי מקצוע בלבד.

בפורום המכללות הטכנולוגיות הגיבו על חלקו של חוק ההסדרים הנוגע לחינוך הטכנולוגי בכינוס חירום והכרזה על מאבק נגד המהלך: "לאחר משא ומתן במשך שלוש שנים בין המכללות הטכנולוגיות למשרד האוצר, החליטו שר האוצר כחלון ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד לגדוע את ההסכמות מול המכללות הטכנולוגית ובחרו בתכנית שתמוטט את מערך ההשכלה הטכנולוגי בישראל. התכנית המוצעת תמחק עבודה של עשורים רבים בפיתוח הון אנושי טכנולוגי והעלאת הפריון והצמיחה בישראל", מסרו דוברי הפורום.

ד"ר יוכבד פנחסי אדיב, יו"ר פורום המכללות הטכנולוגיות: "לא ניתן להחלטות פופוליסטיות חסרות בסיס של שר האוצר כחלון לרסק פרויקט לאומי כמו ההשכלה הטכנולוגית. נעמוד כחומה בצורה אל מול הפגיעה הצפויה. ניאבק בכל דרך על עתידן של המכללות הטכנולוגיות, למען הסטודנטים, התעשייה הישראלית ודמותה של החברה הישראלית כולה. נתכנס אחר הצהריים כדי להחליט על צעדים מידיים במאבק חסר פשרות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב