שאלות ותשובות |

ישראל מצטרפת לשיגעון הביטקוין? כל מה שצריך לדעת על השקל הדיגיטלי

איך נשלם עם השקל הדיגיטלי? היכן נשמור אותו? ומה ההבדל בינו לבין ביטקוין?

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
"מטבע ביטקוין" המבוסס על השקל (עיבוד תמונה)
צילום: עדי עמנואל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

הפרסום הבלעדי אמש ב-TheMarker ולפיו ישראל שוקלת להצטרף לשיגעון הביטקוין ולהנפיק "שקל דיגיטלי", עורר הדים ושאלות רבות. הנה כמה מהן:

1. מהו שקל דיגיטלי? שקל דיגיטלי הוא שקל רגיל לכל דבר, בהבדל יחיד – שהוא ניתן כשורת קוד לארנק אלקטרוני, ולא כמטבע או שטר. מי שמנפיק את שורות הקוד הוא בנק ישראל, ממש כשם שבנק ישראל מדפיס היום את שטרות ומטבעות השקלים.

2. האם שקל דיגיטלי הוא ביטקוין? לא, כי הביטקוין הוא מטבע דיגיטלי כלל עולמי, שמונפק בידי אנשים פרטיים (כורים אותו ברשת באמצעות טכנולוגית הבלוקציין), ואין אף כלכלה ריאלית של מדינה כלשהי שעומדת מאחוריו – ולכן קשה כל כך לכמת את ערכו של הביטקוין. השקל הדיגיטלי, לעומת זאת, יונפק על ידי בנק ישראל. ויהיה זהה בערכו למטבע השקל הפיזי שנמצא היום בארנק שלנו.

3. האם השקל הדיגיטלי מאיים על השליטה של בנק ישראל בכמות הכסף במשק (המערכת המוניטרית)? לא, כי בנק ישראל מנפיק אותו כשם שהוא מנפיק היום שטרות ומטבעות, ולכן בנק ישראל ישלוט בכמות שלו. זהו מזומן דיגיטלי, והוא אינו בעייתי יותר ממזומן רגיל.

4. איך נשלם עם השקל הדיגיטלי? באמצעות תשלומי סלולר ישירים, ישר מהסלולר שלנו (הארנק האלקטרוני שלנו) לסלולר של בעל החנות.

5. היכן נשמור את השקלים הדיגיטליים? זאת אחת השאלות הטכניות הלא פתורות. יתכן שהשקלים שלנו ישמרו בחשבונות מאובטחים בבנק ישראל, מה שמחייב פתיחת חשבון בבנק המרכזי לכל אזרחי ישראל, ויתכן שהם ישמרו בתוך הסלולר שלנו שישמש כארנק לכל דבר. במקרה השני אובדן או גניבת הסלולר שקולה לאובדן הארנק הפיזי שלנו – השקל הדיגיטלי יאבד יחד עם הארנק.

6. גם היום ניתן לשלם עם הסלולר, אז מה ההבדל משקל דיגיטלי? התשלומים דרך הסלולר כיום, שעדיין אינם נפוצים בישראל אבל הופכים מקובלים מאד בעולם, הם למעשה אמצעי טכנולוגי לתשלום דרך חשבון הבנק שלנו. אנחנו יכולים לשלוף את כרטיס האשראי או לשלוף את הסלולר, בכל מקרה התשלום לבעל החנות עובר מחשבון הבנק שלנו, ודרך מערכת הסליקה של הבנקים או של חברות כרטיסי האשראי. השקל הדיגיטלי, לעומת זאת, אינו יושב בחשבון הבנק אלא בתוך הסלולר עצמו, ואינו עובר דרך מערכת סליקה בנקאית אלא ישירות מסלולר אחד לשני. בכך השקל הדיגיטלי הוא מקביל של השקל המזומן – הוא מתפקד כשטר שעובר מיד ליד, בלי תיווך של הבנק בדרך.

7. מה היתרון בתשלום בשקל דיגיטלי לעומת תשלום סלולרי אחר? זאת שאלה מצוינת, ואחת הסיבות מדוע בכל העולם מתלבטים בהנפקות מטבעות דיגיטליים אבל טרם הונפק מטבע אחד כזה. בעולם של תשלומי סלולר מידיים, לא בטוח שלצרכן זה משנה כל כך האם התשלום בסלולר מתבצע ישירות מהסלולר (מטבע דיגיטלי), או שהוא עובר דרך מערכת הסליקה של הבנק שלו. הבנקים המרכזיים רואים במטבעי הדיגיטלי אמצעי לביזור כוחם של הבנקים, שהחשש הוא שאחרת ישתלטו על עולם התשלומים הדיגיטליים דרך השליטה שלהם במערכות הסליקה. השקל הדיגיטלי הוא חלופה לתשלומי הסלולר שהבנקים מקדמים, ותחרות להם. זהו שיקול תחרותי ככל הנראה יותר מאשר שיקול של נוחות הצרכן בהכרח.

8. ובכל מקרה, מי שרוצה להעמיק בנושא מוזמן לקרוא אתהניתוח שפירסם הבנק המרכזי השבדי לגבי הנפקת E-Krona, הניתוח הכי מעמיק שנעשה עד כה בעולם. וגם אצל השבדים יש בנתיים יותר שאלות מאשר תשובות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה