תזכורת למנהלי טבע: יש מי שהחזיר בונוס לטובת העובדים

כשאל על נקלעה להפסדים כואבים, המנכ"ל אליעזר שקדי תרם מחצית מהבונוס שהגיע לו לטובת הקמת קרן מצוינות לעובדים ■ שלוש הערות על משבר הפיטורים בטבע - שרחוק מלהיות גמור

חגי עמית
חגי עמית
הפגנת עובדי טבע
הפגנת עובדי טבעצילום: אמיל סלמן
חגי עמית
חגי עמית

1. את 2010, שנתו הראשונה בתפקיד מנכ"ל אל על, סיים אלעזר שקדי עם משכורת חלומית. שער הדולר הגבוה ומחיר הנפט הנמוך גרמו לכך שאל על סיימה את השנה עם רווח של 57 מיליון דולר, ועלות השכר של שקדי היתה באותה שנה 16.8 מליון שקל — השכר השנתי הגבוה ביותר ששילמה אל על לבעל תפקיד כלשהו מאז שהוקמה. רכיב הבונוס מתוך סכום זה היה 11 מיליון שקל.

עם זאת, השנה העוקבת היתה חיובית פחות. אל על סיימה את השנה עם הפסד של כמעט 50 מיליון דולר. שקדי לא ספג יותר מדי זעם ציבורי. לזכותו נזקפה העובדה שהוא תרם מחצית מהבונוס שהגיע לו ב–2010 — 5.5 מיליון שקל — לטובת הקמת קרן מצוינות לעובדים, שמתגמלת עובדים ומחלקות שמצטיינים בתפקודם.

ההפגנות של עובדי טבע מול בתי הדירקטורים של החברה אתמול נראו כמלחמת מאסף וניסיון להוציא זעם ללא מטרה אמיתית, אך לא כך הוא. זהו לא פופוליזם בלבד — נותרו היום ארבעה דירקטורים בטבע שחתומים על ההחלטה הגרועה לרכישת חטיבת התרופות הגנריות של חברת אקטביס. לא מאוחר עבורם לקחת אחריות ולזוז הצידה. בנוסף, אותם דירקטורים, שזכו לשכר בעלות של כ–200 אלף דולר בשנה, ואותם מנהלים דוגמת ארז ויגודמן שזכו לבונוסים של מליוני דולרים בשנה — יכולים עדיין להודות בטעות, לקחת אחריות ולתרום חלק מהכסף לטובת קרנות שיסייעו לעובדי טבע להתאושש מפיטוריהם מהחברה. הם יזכו על כך לקרדיט ציבורי, ומבחינת העובדים תהיה משמעות גדולה לכסף שיחזירו.

2. במארס 2015 חתם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שכיהן אז גם כשר האוצר, על צו לשינוי תמהיל המיסוי על ממירי טלוויזיה. הצו ביטל את מס הקנייה בשיעור של 10% על ממירים והעלה את המכס בשיעור זהה. הרעיון היה להעניק יתרון תחרותי לייצור מקומי של ממירים. שינוי תמהיל המיסוי, שהובילו אגף התקציבים ומשרד הכלכלה, נועד לאפשר פיתוח קו ייצור חדש של ממירים במפעל פלקסטרוניקס באופקים, שייצר רכיבים אלקטרוניים, ולסייע לשינוי ייעודו של המפעל והתאמת קו הייצור למוצרים חדשים — ובכך למנוע פיטורים של כ–300 עובדים.

אין מה להשוות מפעל של 300 עובדים באופקים לחברת תרופות בינלאומית המעסיקה עשרות אלפי עובדים, ולא בטוח שיש מה לעשות כדי להציל את המפעלים של טבע בירושלים. ועדיין, ייתכן שהעובדה שבמשרד האוצר לא הוקם צוות מיוחד כדי לנסות לחשוב על האפשרויות לסיוע לחברה, ולא נערכו ישיבות כדי למצוא פתרונות פתרונות מחוץ לקופסה — הביאה להחמצה של אפשרויות שכן קיימות לשנות את המצב.

בכל זאת, יש לזכור כי שוק התרופות הוא שוק שהמדינה מעורבת בו באופן טבעי. ישראל נדרשת לרכוש תרופות, כמדינה; ובנוסף היא מחויבת להחזיק כושר ייצור תרופות מסוים, מתוך שיקולים אסטרטגיים.

3. ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר, משה כחלון, התנהגו כשיצאו מהפגישה עם מנכ"ל טבע, קאר שולץ, כאילו היא סימנה את סוף הסיפור.

התנהגותו של כחלון אינה מפתיעה, שכן הוא בין כה וכה לא רצה לקחת חלק במאבק הזה. הוא לא היה חלק מההתלהמות שקדמה לפגישה בנוגע לצורך לאיים על טבע בשלילת הטבות מס, ולא התבטא גם אחריה. נוח היה לו לתת לנתניהו להוביל את ההתמודדות עם תפוח האדמה הלוהט הזה.

לכאורה שולץ יצא מהפגישה כשידו על העליונה — ואולם יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, לא נכח בפגישה; וראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, כבר התבצר עם העובדים במפעל של טבע בירושלים. לניסנקורן יהיה קשה לוותר על עובדי טבע בלי מאבק, וברקת ינסה בכל כוחו למנוע את הפגיעה הכלכלית בעיר. גם האופוזיציה מזנבת בסיפור הזה. שלי יחימוביץ' ואיציק שמולי מהמחנה הציוני המשיכו אתמול לתקוף את הממשלה על היעדר הטיפול שלה במשבר הפיטורים.

ייתכן כי שולץ יגלה בהמשך שעם כל הכבוד לראש הממשלה ושר האוצר, שפגישתם עמו היתה בסך הכל מס שפתים כדי להראות לציבור שהם כן ניסו — הבעיה האמיתית שלו תהיה עם העובדים המאוגדים. מאד יכול להיות שאחרי שהם יעשו את העבודה, הפוליטיקאים יחזרו לשולחן וינסו להצטייר כמי שפתרו את המצב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"