המיליארדים לא הספיקו: האם טבע תקבל מהמדינה מענק להצלת המפעלים בירושלים?

משרד הכלכלה מחפש מסלולי תמיכה שיצמצמו את הפיטורים ■ בגלל הדומיננטיות של טבע במשק ועלויות הייצור הגבוהות - חסרות חברות פארמה לקליטת המפוטרים ■ "לא הגיוני שעובד ייצור יהפך למהנדס מחשבים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנת עובדי טבע בירושלים, הבוקר
הפגנת עובדי טבע בירושלים, הבוקר

משרד הכלכלה בוחן אפשרויות תמיכה בטבע שימנעו או יקטינו משמעותית את היקף הפיטורים המתוכנן במפעלי החברה בירושלים, אך עדיין לא איתר מסלול תמיכה אפשרי. במשרד אמרו בסוף השבוע כי "כשיהיו דברים קונקרטיים נוכל לעדכן". הבוקר חוסמים עשרות עובדי טבע בירושלים את צומת גולדה מאיר-הר חוצבים (סמוך לתחנת הדלק). שוטרי משטרת ישראל מכווינים את התנועה לצירים חלופיים.

ככל הידוע, נבחנו בשבועות האחרונים, מאז נודע על כוונת הפיטורים בטבע, אפשרויות תמיכה שנפסלו. אחת מהן היתה מסלול של מפעלים במצוקה, המיועד למפעלים שנקלעו למשבר ושיש ביכולתם לצמוח אם יעברו אותו - אך הוא מוגבל לעסקים קטנים ובינוניים, בעוד טבע היא חברת ענק. גם מסלול תעסוקה שכולל תמיכה חלקית בשכר עובדים אינו מתאים בקריטריונים שלו לחברה רב־לאומית כטבע.

הפגנת עובדי טבע בירושלים, הבוקר

הממשלה יכולה לנסות לגבש מסלול סיוע ייחודי להמשך העסקת העובדים לנוכח מימדי הפיטורים העצומים, כפי שרקחה מסלול סיוע ייחודי להשקעות הענק של אינטל בישראל. טבע מתכננת להיפרד מ-2,500 עובדים, מהם 1,750 שיפוטרו, והשאר מועסקים במפעלים שהחברה תנסה למכור. במקרה זה תצטרך הממשלה להיערך להשיב לעתירה אפשרית לבג"ץ על כך שלעובדי טבע נוצר מסלול ייחודי - בשונה מעובדי מפעל נגב קרמיקה, למשל.

גם אם יימצא המסלול הגואל, לא בטוח כמה יעלה למשלם המסים ואם יבטיח את התעסוקה לטווח הארוך. הוא יצטרך לכלול מנגנון שמתנה סיוע לחברה בתעסוקה בת קיימא, ולא בטוח שטבע, הנאבקת על חייה, תסכים לקבל אותו, במיוחד כשלהנהלת טבע הנוכחית אין אותו קשר לישראל שהיה למנהליה המקומיים.

האתגר של הממשלה אינו פשוט. היא צריכה למצוא מסלול לגיטימי של תמיכה בהמשך העסקת עובדים ובכך להכריח את טבע, שכנראה אינה מעוניינת במפעלים בירושלים משיקולים אסטרטגיים, להמשיך להפעיל אותם. הנסיבות יחייבו את הממשלה לגלות נדיבות לטבע, החברה שכבר קיבלה מהממשלה את הטבות המס הגדולות בתולדות המשק - יותר מ-20 מיליארד שקל במשך עשור.

בין אם הפיטורים יידחו או יקטנו, מצב המפוטרים אינו מזהיר - אף שהם חלק מתעשיות העילית. ענף הפארמה הישראלי אינו גדול דיו לקלוט אותם. כמו שאמר בסוף השבוע ל-TheMarker צבי מרום, יו"ר איגוד תעשיות ההיי־טק בהתאחדות התעשיינים ובעלי חברת באטם, אין במשק אקו־סיסטם בתחום הפארמה שיקלוט את כל המפוטרים.

לדבריו, "לא הגיוני שפועל ייצור בטבע ייהפך למהנדס מחשבים בהיי־טק. אבל אילו היתה כאן תעשייה אחרת באותו תחום, היתה אפשרות של קליטת העובדים".

שביתת תמיכה בתעשייה הישראלית

רק במוצאי שבת יצאה הודעה סופית בנוגע להחלטה של ההסתדרות להשבתת המשק והמקומות הסופיים שבהם היא התרחשה. ההסתדרות לא העבירה עד כה דרישות קונקרטיות למשרד האוצר בנוגע למהלכים שהיא מעוניינת שיבצע. בהסתדרות לא מדברים על רצונם במענק שתעביר המדינה לטבע, וספק אם באוצר שוקלים אפשרות כזו, שסותרת את המחאה הציבורית שהתעוררה בשבועות האחרונים בגין הקלות המס שקיבלה טבע בעבר.

במידה רבה הדרישות שבגינן משביתה ההסתדרות את המשק – כבר התמלאו. יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ביקש לפני הכרזת השביתה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון יתערבו במשבר. נתניהו כבר יצא בהצהרה פומבית שלפיה הוא מצפה למזעור הפיטורים. כחלון הודיע כי ייפגש השבוע לשיחה על הנושא עם מנכ"ל טבע, קאר שולץ. ההכרזות עשויות להוות בעבור ניסנקורן עילה לצמצום או ביטול של השביתה.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

בהסתדרות מגדירים את ההשבתה כמהלך המגיע לא רק על רקע הרצון להביא לצמצום הפיטורים בטבע, אלא כמאבק על התפישה של התעשייה הישראלית, ועל כך שהממשלה זונחת את המדיניות של קידוש התעשייה כחול־לבן גם כשהיא זקוקה לספקים בפעולות כמו שיפוץ הכנסת או מוזיאון יד ושם. ניסנקורן נפגש הבוקר לדיון בסוגיות אלה עם החשב הכללי, רוני חזקיהו.

(השתתף בהכנת הידיעה: ניר חסון)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו