ביהמ"ש העליון חייב את בזן וחיפה כימיקלים לשלם לעיריית חיפה היטלים

עם זאת, לא נקב בית המשפט בסכום ההיטלים ■ עיריית חיפה תבעה יותר מ-250 מליון שקל מהחברות

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפעלי בזן במפרץ חיפה
מפעלי בזן במפרץ חיפהצילום: פנחס מועלם
אורה קורן
אורה קורן

בית המשפט העליון הפך בסוף השבוע החלטה של בית המשפט המחוזי בחיפה וחייב את החברות בזן וחיפה כימיקלים בתשלום היטלים לעיריית חיפה בגין עבודות שידרוג שביצעו בשנים 2008-2006. בית המשפט לא נקב בסכום ההיטלים, אולם עיריית חיפה תבעה מעל 250 מליון שקל מהחברות.

נשיאת במת המשפט העליון, השופטת מרים נאור דחתה את טענות החברות והוסיפה כי היא מציעה "לבטל את פסק דינו של בית המשפט קמא ולקבוע כי חיובן של המשיבות בהיטל סלילה ובהיטל תיעול בגין עבודות השידרוג שבוצעו בשדרות ההסתדרות בשנים 2006-2008 – בדין יסודו". כמו כן חייב בית המשפט על בזן בתשלום 100 אלף שקל ואת חיפה כימיקלים בתשלום 50 אלף שקל שכר טרחת עורך דין לעיריית חיפה.

ב-2005 צורף מתחם בזן לתחום השיפוט של עיריית חיפה וב-2010 למרחב התכנון של חיפה. ב-2006 החלה עיריית חיפה בביצוע עבודות שדרוג תשתיות במתחם בו ממוקמות החברות. העירייה דרשה מהן לשלם לה היטל סלילה בלמעלה מ-203 מליון שקל והיטל תיעול בלמעלה מ-51 מליון שקל. תחילה דרשה גם היטל הנחת צינורות, אך חזרה בה לאחר מכן.

בזן טענה כי היטל הסלילה חל על מי שנמצא במרחב התכנון, וכי מתחם בזן לא היה חלק מאותו מתחם עד 2010. כמו כן היטל תיעול ניתן לגבות ממי שבאיזור האיסוף של העיריה ומתחם בז''ן נכלל בו רק מ-2012.

העירייה ערערה על החלטת בית המשפט המחוזי ובדיון הראשון הופנו הצדדים לגישור שלא צלח. בית המשפט העליון ציין בפסיקתו כי העמדה שהציגה עיריית חיפה מגשימה את תכלית חוק הסלילה הישן, לכן ראוי לקבל אותה ולחייב את החברות בהיטל סלילה.

לגבי היטל התיעול קיבל בית המשפט העליון את טענת בית המשפט המחוזי כי נפל פגם בכך שעיריית חיפה לא צירפה פירוט לחיוב החברות בהיטל תיעול. עם זאת, ציינה נאור כי אין בכך פגם מהותי שמבטל את זכותה העירייה לגבות את ההיטל. מה גם שלאחר מכן הועבר לחברות הפירוט והעיריה לא שינתה עמדתה.

מבזן נמסר בתגובה כי "סך ההיטלים למועד הטלתם הוא 230 מיליון שקל בתוספת ריבית והצמדה - שלהערכת החברה, בהתבסס על הערכת יועציה המשפטיים - נאמדת בכ-22 מיליון שקל. מאחר שעיקר הסכום ייזקף לרכוש קבוע ובהתחשב בהפרשות שביצעו חברות הקבוצה בהליך, הפסיקה אינה צפויה להשפיע באופן מהותי על תוצאות פעילות הקבוצה ב-2017. החברה לומדת את פסק הדין ושוקלת הגשת עתירה לקיומו של דיון נוסף. החברה תעמוד על כך שהסכום ישמש בראש ובראשונה למימון הגוף האחראי על הקמת ותחזוקת התשתיות במתחם בזן לרבות באמצעות הפעלת החברה העירונית המשותפת, כפי שנכתב בנימוקי פסק הדין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"