שטייניץ: "נתוני זיהום האוויר מדאיגים. עד 2030 יופסק השימוש בדלקים מזהמים"

שר האנרגיה דיבר בוועידת האנרגיה והעסקים השנתית, והעריך שצינור הגז מישראל לאירופה יושלם בתוך שבע שנים

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האנרגיה יובל שטייניץ
שר האנרגיה יובל שטייניץ בכנס היוםצילום: יעל צור, באדיבות ועידת אנרגיה ועסקים
אורה קורן
אורה קורן

מנכ''ל משרד האנרגיה אודי אדירי מגבש תוכנית לפיה עד ל-2030 לא יפעלו בישראל מפעלים, תחנות כח וכלי רכב באמצעות מקורות אנרגיה מזהמים. כך אמר היום (ב') שר האנרגיה יובל שטייניץ, בוועידת האנרגיה והעסקים השנתית שנערכת בכפר המכביה ברמת גן.

"החזון שלי ל-2030 – ואנחנו מתחילים לעבוד על התוכנית למימושו – הוא גמילה מלאה של מדינת ישראל מדלק ופחם", אמר שטייניץ. לדבריו, הנתונים של זיהום האוויר מדאיגים. בכל שנה נפטרים בישראל 2,200 בני אדם מזיהום אוויר הנובע מייצור חשמל, תחבורה ותעשייה כללית - פי שבעה מההרוגים בתאונות דרכים.

"הכוונה שלי היא לאמץ את החזון ההולנדי ל-2030 ללא זיהום אוויר בישראל", הוסיף שטייניץ. "תגליות הגז ופיתוח שדות הגז לצד התקדמות ענף האנרגיה המתחדשת, בעיקר הסולרית, עושים את זה אפשרי. כדי להגיע לגמילה מהדלקים המזהמים אנחנו חייבים להתקדם בשלושה אפיקים: גמילה מייצור חשמל מפחם, מזוט וסולר; גמילה של התעשייה מהדלקים המזהמים – מזוט סולר ודיזל; ובנוסף גמילת התחבורה בישראל מדלקים מזהמים".

שטייניץ הוסיף כי בתחום החשמל המשק נמצא בעיצומו של התהליך. השנה תסתיים כאשר 65% מהחשמל המיוצר בארץ מופק באמצעות גז טבעי ורק כ-33% באמצעות פחם, וב-2018 הירידה צפויה להימשך - והשיעור המופק מפחם ירד אל מתחת ל-30%. "נגיע ל-15% ב-2022 עם סגירת התחנות בחדרה, ולפי החזון ב-2030 נוותר על הפחם", אמר.

לדבריו, בתחום התעשייה מקדמים תוכניות שהיו אמורות להתממש מהר יותר. "נקדם גם בצעדים מינהליים, מי שיוכל להתחבר יהיה חייב להתחבר לגז טבעי, כי לצד שיקול כלכלי יש שיקול לאומי", אמר.

"תחום התחבורה קשה יותר, אנחנו עדיין בצעדים ראשונים", הוסיף שטייניץ. לדבריו, כיוון ש-80% מהחשמל ייוצר בגז טבעי ו-20% באנרגיות חלופיות, מכוניות יפעלו על חשמל שמיוצר בגז טבעי או ישירות על גז טבעי. לשם כך יש להרחיב את פרישת תחנות התדלוק בגז טבעי ובחשמל". היעד, כך אמר שטייניץ, הוא כי "מ-2030 אין יותר בישראל לא מפעלים בדיזל וסולר, למעט יוצאי דופן, ואין יותר יבוא מכוניות בדלקים מזהמים. נעבור לגז טבעי, חשמל ומנועים מיוחדים".

בתחום הגז הטבעי התייחס שטייניץ לתוכנית יצוא הגז לאירופה. לדבריו, "אנחנו מתקדמים במהירות בפיתוח כריש ותנין. הבנו שיכולת הפיתוח של הגז תלויה ביצוא גז. זה נכון לגבי היכולת לגלות ולפתח שדות גז נוספים".

שטייניץ אמר כי בקפריסין יחתמו מחר שרי האנרגיה של איטליה, יוון, קפריסין וישראל על מיזכר הבנות לקידום צינור הגז מישראל לאירופה - האיסט-מד או קרוס מדיטרניין. "תוצאות בדיקת ההיתכנות שביצע האיחוד האירופי היו טובות, ולאחר משא ומתן בין מנכ''לי משרדי האנרגיה של המדינות והאיחוד הגענו להסכם הבנות שקובע שב-2018 ייחתם ההסכם הסופי, שיסלול את הדרך להקמת צינור הגז. ארבע המדינות יהיו מחוייבות לאפשר את הקמתו.

"בעוד 10-5 שנים עם השלמת הפרוייקט, נהפוך ליצואני אנרגיה לאירופה המערבית. זה מהלך שיהפוך את חיפושי הגז במים שלנו לאטרקטיבים יותר למשקיעים", אמר.

בהתייחסות קצרה למגעים לרפורמה בחברת החשמל, אמר שטייניץ כי השיחות יימשכו היום ומחר, אולם אין ודאות שיסתיימו ברפורמה. לדבריו, "הרפורמה בחברת חשמל חשובה ביותר. אנחנו מקווים להגיע ל'עשן לבן' אחרי 20 שנה, אבל כיוון ש-20 שנה היו תקוות וזה לא התרחש, אני ממתין לראות שמסיימים את התהליך. עם או בלי רפורמה משק החשמל מתקדם. מתווה הגז רץ קדימה. עם הביטחון שהוא נותן לנו שיהיה מספיק גז ניתן לרוץ עם שאר התהליכים, כולל הגשמת החזון לסיום השימוש בדלקים מזהמים ב-2030".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי