העתירה לחשיפת מידע לגבי מתווה הגז לא תימחק

הממשלה ביטלה את בקשת המחיקה של עתירת המשמר החברתי והתנועה לחופש המידע; בית המשפט קבע שהצדדים יגישו עמדותיהם בתוך חודש וחצי

אורה קורן
אורה קורן
אסדת קידוח תמר
אסדת קידוח תמרצילום: תומר אפלבאום
אורה קורן
אורה קורן

בית המשפט המחוזי בירושלים הודיע היום (ד') כי עתירת התנועה לחופש המידע והמשמר החברתי לחשיפת פרטים עם מתווה הגז לא תימחק. זאת, לאחר שהמדינה הודיעה כי היא חוזרת בה מהבקשה למחוק את העתירה. בית המשפט הוסיף כי המדינה תציג את עמדתה בנושא עד 28 בדצמבר, והמבקשים יגיבו עד 10 בינואר 2018.

ארגון המשמר החברתי והתנועה לחופש המידע עתרו לבית המשפט, וביקשו להורות למשרדי האוצר והאנרגיה לחשוף את כל המידע הטכני העומד בבסיס מתווה הגז, כולל הערכות של כמויות הגז במאגרים הגדולים של ישראל – לוויתן ותנין, סקרים גיאולוגיים, תחזיות עתידיות ועוד. את העתירה הגישו בשם שני הארגונים עורכי הדין אילן יונש ואפרת גלר ניצן ממשרד חי בר-אל אילן יונש ושות'.

המשמר החברתי ביקש את המידע כבר בסוף 2015, והממשלה סירבה להעניק להם אותו בנימוק שמדובר בסוד מסחרי. בתחילת 2017 התפרסם כי הממשלה מוכרת את אותו מידע עצמו למדינות וחברות זרות במסגרת מו"מ על יצוא הגז. המשמר החברתי ביקש את המידע מחדש, אך נענה שיוכל לקבל אותו רק תמורת תשלום של 50 אלף דולר ובתנאי שישמור את פרטיו תחת סודיות. ביוני 2017 הוגשה העתירה ומאז ממשיכים נציגי המדינה לעכב את הדיונים המשפטיים בתירוצים שונים.

"מתווה הגז רחוק מקונצנזוס ציבורי, בעוד שמשרד האנרגיה נחשד לא אחת במסירת מידע שגוי ומטעה", אמר עו"ד יונש, "התקדים המתמשך של הסתרת המידע על מאגרי הגז הוא בלתי סביר בצורה קיצונית ואף מסוכן. זהו מידע ציבורי העוסק בהון ענק ונכסים לאומיים אסטרטגיים בהיקף ששום פרויקט כלכלי אחר לא מתקרב אליו. הממשלה מושכת זמן ביודעין".

רכז חופש המידע של המשמר החברתי ופעיל המטה נגד מתווה הגז, ניצן מתן, אמר כי "המדינה וטייקוני הגז שואפים לקבוע עובדות בשטח כדי להשאיר על כנו את מתווה הגז המושחת, שיעלה לאזרחי ישראל מיליארדים ויפגע קשות בביטחון האנרגטי של ישראל. לשם כך מסתירה המדינה את המידע על מתווה הגזל מהציבור ומעכבת את פרסומו ככל יכולתה".

"המידע הוא בראש ובראשונה של הציבור, וצריכה להיות סיבה טובה מאד לא למסור את המידע לידיו", אומרת מנכ"לית התנועה לחופש המידע, עו"ד נירית בלייר, "המידע הנוגע למשאבי הגז של ארצנו חייב להיות נגיש לציבור הרחב, ולא להימכר אך ורק לבעלי ההון. דרישת הממשלה לקבל סכום אסטרונומי של כסף תמורת המידע והימנעות מפרסום מציבה חסם בין הציבור למידע השייך לו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק