כץ פירסם מתווה חדש להעלאת קצבאות הנכים - בעלות של 2 מיליארד שקל

לפי ההודעה של שר העבודה והרווחה, 680 מיליון שקל מסכום זה יופנו לנכי נפש, בעלי פיגור שכלי, עיוורים ואזרחים ותיקים נכים שלא נכללו בהסכמים קודמים

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר הרווחה, חיים כץ
שר הרווחה, חיים כץצילום: אמיל סלמן
חגי עמית
חגי עמית

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, פירסם הערב (ש') את המתווה שגיבש הביטוח הלאומי להעלאת קצבאות הנכות. לדברי כץ הוא יציג את המתווה מחר לשרי הליכוד ובהמשך יפיץ על בסיסו תזכיר חוק ממשלתי.

המתווה עליו מדבר כץ מתייחס רק לפעימה הראשונה של העלאת הקצבאות שתצא לפועל ב-2018. לפי המתווה, עלות פעימה זו תהיה 1.98 מליארד שקל בשנה. סכום גבוה יותר מאלו עליהם דובר במתווים הקודמים של העלאת הקצבאות שהוצגו. מדובר בסכום אותו הממשלה תצטרך לגייס כבר בינואר הקרוב מתוך הרזרבה התקציבית באם תבחר בהצעה של כץ.

לפי ההודעה של כץ, 680 מיליון שקל מסכום זה יופנו לנכי נפש ובעלי פיגור שכלי, עיוורים ואזרחים ותיקים נכים שלא נכללו בהסכמים קודמים. כן תקבע קצבה חודשית נוספת אחידה לכל בעלי אי כושר השתכרות המלא ובזאת יבוטלו הרמה הנמוכה והבינונית תוך מתן הרמה הגבוהה (451 שקל) לכלל הנכים בעלי כושר השתכרות מלא.

עוד תוגדר רפורמה בהסכם הניידות - דמי הליווי לעיוורים יושוו לקצבת הניידות של הנכים. נוסף על כך, 1,181 שקל יינתנו למוגבלים קשים שאינם זכאים היום כלל לקצבה. הנכים יוכלו להשתכר עד 4,000 שקל בחודש מבלי שקצבת הנכות תפגע. הסכום האחרון המגדיר את תקרת השכר, במסגרתה יכולים הנכים להשתכר מבלי להיפגע, נמוך מהסכומים עליהם דובר בסיכומים קודמים להעלאת קצבאות הנכים.

הפגנת נכים בתל אביב, ביוניצילום: עופר וקנין

מתווה כץ גם אינו סוף פסוק לאור העובדה, שלדברי כץ, גובה יתר הפעימות יקבעו בוועדת העבודה הרווחה והבריאות בכנסת בהתאם לסיכום עם משרד האוצר.

לפי כץ, עדכון הקצבה עבור נכי הנפש, בעלי פיגור שכלי, עיוורים ואזרכים ותיקים נכים יתבצע בצורה הבאה: נכים שהיום בגיל זקנה יקבלו תוספת של 340 שקלים בחודש, תוספת של 100-300 שקלים נכות לאוכלוסייה המוחלשת יותר מבין הנכים חסרי כושר השתכרות; יושוו דמי הליווי לעיוורים לקצבת דמי הניידות בערך שנע בין 1848-1354 שקל; 1,181 שקל יינתנו למוגבלים קשים שאינם זכאים כלל לסיוע בניידות; יתווספו 340 שקל בקצבת נכות לכלל הנכים ו-200 שקל לנכים הקשים, מקבלי קצבת השר"מ (שירותים מיוחדים) ברמה הגבוהה של 188%.תוספת של 50 מיליון שקל תועבר לילדים נכים. 20 מליון שקל יוקצו לעידוד תעסוקה באמצעות משרד העבודה והרווחה יחד עם גורמי ממשלה נוספים הרלוונטיים לנושא.

בהתאם למתווה המוצע, קצבת הנכות ליחיד תעלה בינואר 2018 בסכום של בין 640-340 שקל עד לגובה חודשי בסך 3,133 שקל. בנוסף, קצבת השר"מ לרמה הגבוהה (188%) תעמוד על 5,245 שקל.

יוזם מאבק הנכים ויו''ר ''נכה לא חצי בן אדם'', אלכס פרידמן, מסר בתגובה לפרסום המתווה: "אנו מברכים את השר חיים כץ על הגשת המתווה המבוסס על ההסכמות שהתגבשו וההיענות לבקשתנו לכלול תוספת גם לנכים הקשישים והשיפורים הנוספים. יחד עם זאת, אנו עומדים מאחורי ההסכם וסעיפיו המרכזיים כגון עיגון כלל הפעימות בחקיקה והצמדה לשכר הממוצע במשק אשר יבטיחו את העלאת הקצבה גם בשנים הבאות, דברים שאינם מופיעים במתווה המפורט. מקווים ומצפים לראות כבר השבוע את תזכיר החוק המלא מוגש בכנסת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר