הפרטת תעש מתקדמת: חודשו השיחות בין אלביט למשרד האוצר

רפאל והתעשייה האווירית, החוששות מהתעצמותה של אלביט, זומנו לשטוח את טענותיהן ברשות ההגבלים ■ רפאל שוקלת להציע לרכוש חלק מתעש

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קסדה של אלביט מערכות
קסדה של אלביט מערכותצילום: לוקהיד מרטין
אורה קורן
אורה קורן

המגעים להפרטת תעש התחדשו. על פי מקורות בתעשייה הביטחונית, נציגי אלביט, הרוכשת היחידה במכרז הממשלתי, כבר נועדו בימים האחרונים עם אנשי משרד האוצר ודנו במחיר שישלמו, ובמשרד האוצר מצפים לשתי הערכות שווי חדשות בתוך כחודשיים. המקורות הוסיפו כי במקביל נערכות התעשייה האווירית ורפאל להצגת עמדותיהן לגבי המיזוג לרשות ההגבלים העסקיים. בשלב זה מדובר על פגישות בדרג עבודה, ולא עם הממונה על ההגבלים, מיכל הלפרין.

רכישת תעש על ידי אלביט תהפוך אותה למונופול שישתלט ככל הנראה על כ-80% ממכרזי זרוע היבשה של צה''ל. בתעש ובתע''א רואים איך אלביט מתחזקת בשנים האחרונות ברכש היבשתי של צה''ל, וחוששים מדחיקתן. כך למשל, תחומים חופפים בין תעש לרפאל הם במיגון אקטיבי לכלי רכב מבצעיים (מעיל רוח של רפאל מול חץ דרבן של תעש) וטילאות. תחומים חופפים עם התעשייה האווירית כוללים גם הם טילאות ורקטות.

בנוסף, רפאל ותע''א רוכשות מתעש מערכות הקשורות לטילאות, בעיקר מנועים. חלק מהידע של תעש אמנם עבר לחברה ממשלתית חדשה, תומר, אולם חלק אחר נשאר במפעל סלבין שיימכר במכרז. החשש הוא ששתיהן יהיו תלויות ברצונה הטוב של אלביט להעביר להן את הרכיבים של סלבין, מה שיגביל אותן במכרזים שבהם תתמודד גם אלביט.

"כולם מבינים שהמכרז די סגור", אמר מקור בתעשייה הביטחונית. "הממונה על ההגבלים מבינה שהדרג הפוליטי מעוניין בעסקה, וקשה לראות אותה עוצרת את התהליך. גם מבקר המדינה, שבדק אם היה משהו לא תקין בתהליך המכרז, נתן אור ירוק להמשיך אותו, כך שלא נראה שיש סיבה שייעצר", הוסיף.

בעבר התקבלה החלטת ממשלה למזג חלק מתעש עם רפאל, אך זו לא יצאה לפועל. בעקבות כך הוחלט על עריכת המכרז הנוכחי. על פי גורמים בתעשיות הביטחוניות, ברפאל שוקלים להציע לרשות ההגבלים להוציא מתעש את חטיבות גבעון ומלט''ם, העוסקות בטילאות. אולם, אם הנושא יישקל, צפויה גם תע''א לדרוש לקבל לידיה את החטיבות הללו. "אם תעמוד האופציה הזו, זה יכול להיות מעניין", אמרו הגורמים. "זה יחייב החלטת ממשלה חדשה, וייתכן שאלביט תגיש נגדה בג''ץ - אלא אם בכל זאת יתברר בדו''ח מבקר המדינה, שטרם פורסם, שהיה משהו פגום בתהליך".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "בהתאם להחלטת הוועדה למכירת מניות המדינה, מתקיים משא ומתן למכירת חברת תע"ש לחברת אלביט, שמובל על ידי החשב הכללי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים