עסקת תעש: רשות ההגבלים קיבלה סיווג ביטחוני לבדיקת המיזוג

עם זאת, המכרז לא מתקדם, משום שחסרה חוות דעת כלכלית לשווי החברה ומשרד האוצר ממתין לתוצאות בדיקת מבקר המדינה את תהליך המכרז

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רקטת "אקסטרה" של תעש
רקטת "אקסטרה" של תעשצילום: תעשייה צבאית
אורה קורן
אורה קורן

רשות ההגבלים קיבלה באחרונה סיווג בטחוני המאפשר לה לבדוק את עסקת המכירה האפשרית של תעש לאלביט. המיזוג יצור מונופול מול משרד הביטחון בכל הקשור לרכש זרוע היבשה.

על פי הערכות בענף הבטחוני, רשות ההגבלים צפויה לאשר את המיזוג, אולי במגבלות. זאת בנימוק שאם הלקוח, כלומר משרד הביטחון, טוען שהוא יכול להסתדר עם המונופול ויש לו חלופות בחו''ל, אין זה מעניינה של הרשות לפסול את העסקה.

החשש התחרותי העולה מהרכישה הוא שאלביט תהפוך מונופול דומיננטי ביותר בהצטיידות זרוע היבשה של צה''ל. ככזו, היא תוכל לדרוש מחיר גבוה יחסית והחשש הוא שמשרד הביטחו,ן שמשלם בכספי משלם המיסים, לא יהיה נחרץ במאמציו להוריד מחירים. החשש מתגבר במיוחד על רקע חידוש הדרישה של שר הביטחון בימים אלה להגדלת התקציב במיליארדי שקלים, למרות התקציב הרב שנתי שסוכם בין משרדי האוצר והביטחון.

"עם רכישת תעש, אלביט תהפוך למונופול השולט על 80%-90% מרכש זרוע היבשה של צה''ל", אמר בעבר מקור בתעשיות הביטחוניות. בניגוד לתלות של משרד הביטחון ברכש מהתעשיות הביטחוניות הממשלתיות, שהוא גם הבעלים שלהן, במקרה של אלביט מדובר בחברה פרטית. "לאלביט התחיבויות כלפי בעלי המניות שלה, שאין לתעשיות הבטחוניות הממשלתיות", הוסיף.

עם זאת, במשרד הביטחון הביעו בשנים האחרונות עניין רב בקידום רכישת תעש על ידי אלביט וטענו כי יוכלו להפעיל עליה לחצים להורדת מחירים. למערכת הביטחון קשרים הדוקים עם אלביט ולא פעם עובדת ביניהם דלת מסתובבת, שמאפשרת ליוצאי המערכת נחיתה רכה במיגזר העסקי באלביט, כיועצים או בתפקיד אחר.

המיכרז להפרטת תעש עדיין לא מתקדם, כיוון שמשרד האוצר ממתין להערכת שווי לחברה. הערכת השווי הראשונה נפסלה לאחר שהתבררה זיקה בין החברה המעריכה לאלביט, המתמודדת היחידה שנותרה במיכרז, שלא דווחה לפני כן למשרד האוצר. כמו כן ממתינה העסקה לפרסום מסקנות מבקר המדינה לגבי אופן התנהלות המיכרז וניגודי עניינים אפשריים נוספים במהלכו.

למיכרז נגשו כמה חברות, אולם הן פרשו בזו אחר זו כאשר חלקן טען לאפליה לטובת אלביט. ברשות החברות הממשלתיות הכחישו את הטענות. לפני כחודשיים הודיע משרד האוצר על חידוש תהליך ההפרטה בכפוף להשלמת בדיקת מבקר המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים