חוק חיפה כימיקלים: המדינה לקחה לידיה את רישוי המפעלים - כדי לעקוף את עיריית חיפה

המהלך נועד להפקיע מהעירייה את הסמכות להעניק רשיון עסק לחיפה כימיקלים, אף שלא ברור מה הופך את החברה למפעל אסטרטגי, כיוון שכל תוצרת המפעל מיועדת ליצוא ■ עיריית חיפה מגייסת את השלטון המקומי נגד היוזמה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיפה כימיקלים
מפעל חיפה כימיקליםצילום: חגי פריד
אורה קורן
אורה קורן

משרד האוצר הודיע היום (ד') כי חוק רישוי עסקים יתוקן, כך שהסמכות לרישוי תשתיות ומפעלים שיש בקיומם אינטרס לאומי רחב תעבור לידי הממשלה, באמצעות משרד הפנים. כיום הסמכות נמצאת בידי הרשויות המקומיות. זאת, במטרה להפקיע מעיריית חיפה את הסמכות להעניק רשיון עסק לחיפה כימיקלים, אף שלא ברור מה הופך את החברה למפעל אסטרטגי, כיוון שכל תוצרת המפעל מיועדת ליצוא.

הפקעת הסמכות לרישוי עלולה להיות רחבה במיוחד במקרה של חיפה כימיקלים ולכלול לא רק אישור להעברת האמוניה בצנרת למפעל, אלא גם נסיון לחדש את הפעלת מכל האמוניה שרוקן לפני כחודשיים בהוראת בית המשפט. אם תיקון החוק יושלם והממשלה תחליט לממש את סמכותה החדשה בעניין חיפה כימיקלים, צפוי שהסוגיה תשוב לדיונים משפטיים ממושכים לפני שישתנה המצב בפועל בשטח.

בהודעת משרד ראש הממשלה נמסר כי בעקבות הנחיית ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיעו משרדי ראש הממשלה, הפנים, המשפטים והאוצר להסכמות בנוגע לתיקון בחוק רישוי עסקים. מטרת התיקון היא לקדם את האינטרסים הלאומיים הרחבים של מדינת ישראל, ולהאיץ את הצמיחה ואת פיתוח המשק. כיום, נתונה הסמכות לרישוי עסקים, ובכלל זה תשתיות לאומיות ומפעלים אסטרטגיים, בידי הרשויות המקומיות, בהן ממוקמים המתקנים, "עובדה שלעתים מערימה קשיים על התהליך".

ההחלטה התקבלה בדיון שהתקיים אצל מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, בהשתתפות מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט ונציגי משרד האוצר. השינוי מתייחס לתשתיות ומפעלים, שרישיונם חיוני למשק, החלים עליהם שיקולים לאומיים רחבים מאלו המקומיים, ולפיכך מצריכים ראייה כוללת מצד הממשלה.

על פי תיקון החוק המוצע, במקרים מסוימים, הנוגעים למפעל טעון רישוי שיוכרז ככזה על ידי הממשלה, תוכל הממשלה להעביר לידיה את הסמכות למתן רישיון עסק.

הממשלה תחליט בנוגע לרישוי העסקים של תשתיות לאומיות ומפעלים אסטרטגיים, במקום הרשות המקומית, רק לאחר גיבוש חוות דעת מפורטת מטעם מנכ"לי משרד ראש הממשלה, האוצר והפנים, המנמקת מדוע קיומו של עסק מסוים הוא בעל אינטרס לאומי רחב. הממשלה תפיץ תזכיר חוק בעניין.

ראש עיריית חיפה פתח במגעים עם השלטון המקומי, במטרה לעודד אותו להתנגד ליוזמה. מקור המקורב לעירייה אמר כי גם אם יושב ראש השלטון המקומי, חיים ביבס הנחשב מקורב לנתניהו יסתייג, צפוי שראשי ערים גדולות נוספות יתנגדו למהלך.

"ראש הממשלה יודע היטב שהשלטון המקומי לא יאפשר לחוק דרקוני כזה לעבור", אמר המקור. "הצעת החוק נועדה לאפשר לשלטון להשיב להון ולשרת אותו ללא חסמים והפרעות תוך פגיעה באינטרס הציבורי. עם זאת ההערכה היא שהצעת החוק נועדה להלחיץ את כל הגורמים כדי להביא פתרון".

לדבריו, "העיריה תסכים רק לפתרון שלא יפגע באינטרס הציבורי. ראש הממשלה ושרי הממשלה מצטיינים בהגעה לחיפה אחרי שריפות והפצצות לדבר על ביטחון ובטיחות. אבל, בתחום הזה הם ממהרים לשמור על האינטרסים של בעל ההון מבלי להתחשב בסכנות ובסיכונים הבטיחותיים והבטחוני".

מעמותת צלול, ממובילי המאבק במכל האמוניה, נמסר בתגובה: "מדובר בהכרזת מלחמה של הממשלה נגד הציבור שדורש תעשיה בת קיימא. התיקון לא ישרת את האינטרס הלאומי אלא רק את האינטרס של הטייקונים ורומס כל נסיון של משילות אחראית".

יונה יהב, ראש עיריית חיפה, אמר בתגובה כי "מדובר ב'חוק חיפה כימקלים' שנועד לאפשר לשלטון לשרת את ההון, תוך ניטרול שומרי הסף ונציגי הציבור. זהו חוק שפוגע בסעיף המרכזי בהסכם הבלתי חתום בין כל ממשלה לאזרחיה להעניק להם ביטחון מלא. דמם ובריאותם של מיליון תושבי חיפה והמפרץ לא יופקר ונעשה הכל כדי לקבור את הצעת החוק הרעה והמסוכנת הזאת".

יהב הנחה את הנהלת העיר להכין שורת עתירות לבג"ץ בתחומים שונים הקשורים למפרץ חיפה, וכן בכוונתו להיערך ביחד עם ראשי הרשויות הגדולות בישראל למאבק ציבורי ומשפטי בחוק שמנסה הממשלה להעביר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים