משרד החקלאות שוקל להקים מנגנון שיגן על חקלאים מפני תנודות במחיר התוצרת

דו"ח שחובר בשיתוף המכללה החברתית־כלכלית ממליץ לפתח את תחום החוזים העתידיים - שבאמצעותם ניתן למכור ולקנות סחורה במחיר קבוע מראש ■ המודל יאפשר לחקלאים לנהל סיכונים ולהפחית חוסר ודאות ■ עוד יוצע להם ביטוח מבוסס־פדיון, שהפיצוי בו יכסה לפחות את העלות

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנרה תפוחים
צילום: עופר וקנין
אורה קורן
אורה קורן

משרד החקלאות שוקל להעניק לחקלאים סבסוד לביטוח של אובדן הכנסה עקב ירידת מחירים, ולתמוך בפיתוח מנגנון של חוזים עתידיים בין החקלאים ללקוחות. זאת בעקבות המלצות הנכללות בדו"ח שחובר במשרד, בשיתוף עם התוכנית לכלכלנים חברתיים של קרן ברל כצנלסון והמכללה החברתית־כלכלית, בניסיון לגבש דרכים לחיזוק יציבותו הכלכלית של החקלאי.

ההמלצה לפיתוח מסלול של ביטוח אובדן הכנסה נמצאת במשא ומתן עם קנט, החברה המבטחת חקלאים מאובדן הכנסה בגין פגעי טבע, וצפויה לצאת לניסוי ראשוני (פיילוט) בקרוב. משרד החקלאות מעדיף לבצע את הניסוי בגידולים שעליהם יש מידע רב יחסית — כמו תפוחי אדמה, פלפל וגזר. הביטוח יהיה מבוסס־פדיון, וגובה הפיצוי יכסה לפחות את העלות (קוסט פלוס). עוד נבחנת אפשרות כי בחישוב גובה הפיצוי ייעשה שימוש במדדי יעילות. מדדים כאלה צריכים לבטא את היחס שבין עלויות הייצור וגודל השטח המעובד לבין היקף התוצרת בפועל, ומטרתם לצמצם את האפשרות של קבלת פיצוי בגין אובדן הכנסה הנובע מחוסר יעילות.

השינויים במחיר כיום - על חשבון החקלאים

תחום החוזים העתידיים מקודם כיום בצורה ראשונית, בעיקר על ידי שופרסל ורמי לוי. הדו"ח תומך בפיתוח מנגנון חוזים עתידיים — המאפשרים למכור או לקנות סחורה במחיר, כמות וזמן שנקבעים מראש באמצעות מנגנוני משא ומתן. הדבר מאפשר לנהל סיכונים ולהפחית חוסר ודאות. היכולת לקבוע מחיר מראש עבור התוצרת מקלה על החקלאי בחישוב כדאיות ההשקעה בייצור ומבטיחה יציבות בהכנסתו.

בחוזים כאלה, הנחתמים למשל עם מגדלי עגבניות, מסוכמים כמות אספקה ומחיר קבוע של העגבניה לאורך כל השנה. הרשת או החקלאי סופגים את השינויים במחירים. לפי ההמלצות, הדבר יתבצע באמצעות זירת מסחר אלקטרונית שאינה בורסאית, שתשמש פלטפורמה לתיווך מהיר וגמיש בין מגדלים לסיטונאים או קמעונאים.

עוד ממליץ הדו"ח להעניק הנחה בפרמיות ביטוח אובדן ההכנסה לחקלאים העושים שימוש בחוזים עתידיים — מכיוון שהמשמעות לכך היא הקטנת הסיכון שחברת הביטוח נוטלת על עצמה. על כן יש לראות בחוזים עתידיים ובביטוח אובדן הכנסה כלים משלימים.

עם זאת, מציין הדו"ח כי יש להקים מנגנון פיקוח שידאג לאכיפת החוזים ולקביעת איכותם וישמש פלטפורמה שדרכה ניתן לפתור מחלוקות לגבי מימוש החוזה. הגוף הבורר לא חייב להיות גוף ממשלתי, וחשוב כי יהיה מורכב מדירקטוריון המייצג בעלי עניין שונים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008