המדינה תשקיע 160 מיליון שקל בחיזוק החקלאות ועידוד חקלאים חדשים

במסגרת תוכנית "נטו חקלאות" של האוצר ומשרד החקלאות ייהנו חקלאים מייצאים מהטבות מס דומות לאלו שזוכים להן יצואנים אחרים

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חקלאות בערבה
חקלאות באזור הערבה. על פי דו"ח OECD, ענפים ישראליים המייצרים לצריכה מקומית תורמים ליוקר המחיהצילום: עופר וקנין
אורה קורן
אורה קורן

שר החקלאות, אורי אריאל, ושר האוצר, משה כחלון, סיכמו על תוכנית לחיזוק החקלאות בהיקף של 160 מיליון שקל. התוכנית, שתכלול עידוד של יצוא והשקעות בטכנולוגיות מתקדמות ושל כניסת חקלאים חדשים למגזר, תחל באופן מיידי ותימשך עד 2019. בהתאם לתוצאותיה, יישקל יישומה גם בהמשך. התוכנית יועדה לשפר את הפריון והרווחיות בקרב החקלאים, וחלקים ממנה נחשפו לראשונה ב-TheMarker.

על פי התוכנית, חקלאי חדש יקבל מענק בגובה של כ-40% מהשקעתו בהקמת עסק חדש. את החקלאים החדשים שייכנסו לענף ילוו בתחילת הדרך מדריכים מקצועיים של משרד החקלאות. כמו כן, יוצמד לחקלאים החדשים יועץ כלכלי, שילווה אותם בכל הקשור לניהול הפיננסי והשיווקי.

בנוסף, חקלאים ותיקים שישתמשו בטכנולוגיה חדשה או מיכון חדש, ויגדלו גידולים חדשים או גידולי פרימיום, יזכו למענק מיוחד. מענק ייחודי יינתן גם לחקלאים שיפתחו זנים חדשים בענף הפרחים, ולאלה שישתמש בחקלאות מדייקת, שעיקרה זיהוי כמות ההשקיה והדישון הנדרשים לכל צמח, לשיפור התפוקה.

במקביל, יושקעו תקציבים לעידוד הייצוא החקלאי בפתיחת שווקים לייצוא, במענקים להקמת התארגנויות לשיתופי פעולה לייצוא, ובתיקון החוק לעידוד השקעות הון בחקלאות. באופן זה, יינתנו הטבות מס ליצואנים חקלאיים, כפי שניתנים ליצואנים האחרים.

במסגרת המאבק להקטנת פערי התיווך בין החקלאי לצרכן, הוסכם כי חקלאים שישווקו את מוצריהם ישירות לשוקי איכרים יזכו להטבה - אם מחיר התוצרת לצרכן יהיה בגובה המחיר הסיטוני. בכך תקוצר שרשרת התיווך, ומחירי התוצרת החקלאית יהיו נמוכים יותר לצרכן מאלה שברשתות ובשווקים הרגילים.

בישראל ישנם כיום כ-10,000 חקלאים פעילים. במשך עשרות שנים תמכו משרדי החקלאות והאוצר בחקלאים הוותיקים באופנים שונים, ובשנים האחרונות הכספים שמושקעים בחקלאות וניתנים לחקלאים מסתכמים מדי שנה בכ-1.2 מיליארד שקל. מטרת התוכנית החדשה היא לתמרץ את החקלאות העתידית ולהכניס חקלאים חדשים לענף, מעבר להמשך ההשקעה השנתית בחקלאים הוותיקים.

משרדי החקלאות והאוצר העבירו בעבר החלטת ממשלה להקמת 750 נחלות חקלאיות חדשות ברמת הגולן, בתקציב של 375 מיליון שקל. התוכנית הנוכחית נועדה לסייע גם לחקלאים אלו, אם יבחרו מסלול מהמפורטים לעיל, וזאת בנוסף לתקציבים שהוקצו לטובת 750 הנחלות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא