"רשות המים מתנהלת במחשכים": האיחוד החקלאי נלחם בקיצוץ - וקורא להקים מועצה

הקמת המועצה כלולה בחוק המים - אך אינה מיושמת ■ שרי החקלאות והתשתיות ישנו את הצעת רשות המים לקצץ כמחצית מהמים לחקלאים

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השקיית שדה חקלאי
השקיית שדה חקלאיצילום: אליהו הרשקוביץ
אורה קורן
אורה קורן

בתנועת כפרי האיחוד החקלאי זועמים על הצעת רשות המים לקצץ בכמחצית את הקצאת המים השפירים לחקלאות מ-2018. בתנועה אומרים כי מדובר בחוסר הבנה של המציאות, שממחישה את הצורך בהקמת מועצת מים בה ישולבו צרכני המים. התנועה מייצגת חקלאים מכ-60 ישובים בהם בצרה, אילניה, אודים, חבצלת השרון, עין חצבה, כפר הרי"ף, רמות השבים, נווה אטי"ב וניר צבי.

באחרונה פירסמה רשות המים כללי מים חדשים לשנת 2018, לפיהם בין היתר צפוי קיצוץ של כ-50% במכסות המים השפירים לחקלאות. ארגוני החקלאים מחו על הקיצוץ, במשרד האוצר הביעו התנגדות להצעה ושר החקלאות, אורי אריאל, פנה לשר התשתיות, יובל שטייניץ במטרה לשנות את ההצעה - המהווה לטענת הגורמים פגיעה אנושה בחקלאות בישראל. בעקבות הביקורת נמסר כי שרי החקלאות והאנרגיה יגבשו תכנית חלופית.

ההצעה עוררה מחדש את דרישת האיחוד החקלאי, שהועברה בכתב למשרד התשתיות ולמבקר המדינה לפני כחצי שנה, לפיה יש להקים מועצת מים שתפקח על רשות המים, לצד מועצת רשות המים הקיימת. לטענתם, הקמת מועצת המים מעוגנת בחוק המים אך לא יושמה מעולם.

מזכ"ל כפרי האיחוד החקלאי, עו"ד דודו קוכמן אמר ל-TheMarker כי "רשות המים מתנהלת במחשכים, לא מיישמת מנגנונים הקבועים בחוק, וכך מספר פקידים המהווים את הנהלת רשות המים קובעים כמה נשלם על המים".

לדברי קוכמן, על פי חוק המים שתוקן ב-2006 אמורות היו לקום שתי מועצות לפיקוח על עבודת הרשות, מועצת רשות המים ומועצת המים. במועצת רשות המים, שפועלת, מכהנים שישה נציגי ממשלה ושני נציגי ציבור. לדברי קוכמן, מתוך שני נציגי ציבור שאמורים להיות במועצת רשות המים יש רק נציג ציבור אחד שהשתתף לראשונה בישיבה לפני כשבוע, וזאת לאחר שבמשך תקופה ארוכה לא היה מינוי של נציגי ציבור.

לטענתו, במועצת המים אמורים לשבת עד 37 נציגים שלפחות מחצית מהם אמורים להיות נציגי הצרכנים. אלא שפרק זה של החוק לא יושם מעולם. "המציאות כיום היא אנטי דמוקרטית בעליל כאשר למעשה פקידים קובעים באופן שרירותי מדיניות ואין פיקוח", הוסיף.

קוכמן טוען כי מצב משק המים יכול להיות מצוין, שכן הטכנולוגיה הישראלית בנושא התפלה מובילה בעולם, ויכולה להבטיח שגם בעת היעדר גשמים שיהיו מים לשתייה לתיירות, תעשייה וחקלאות. לדבריו, אי היערכות נכונה מעוררת שאלה גדולה על דרך ההתנהלות של מועצת רשות המים.

קוכמן הוסיף כי יש קשר ישיר בין המחיר שכלל הציבור משלם למדיניות המים, איכות המים ומחירם. ברגע שהמחיר לחקלאות גבוה, מחירי הפירות והירקות עולים או שחקלאים פשוט מפסיקים לגדל ויש מחסור.

בעקבות פנייתו, השיבה אהובה נבו, ראשת מטה מבקר המדינה לקוכמן כי נושא תכנון משק המים כלול בתכנית העבודה של משרד מבקר המדינה.

משרד התשתיות טען כי רשות המים מתנהלת בשקיפות ומקיימת הליכי שימוע ציבורי, כאשר התייחסויות הגורמים השונים נשמעות בשימוע הציבורי בכובד ראש. סמנכ"ל תשתיות אנרגיה ומים במשרד התשתיות, יחזקאל ליפשיץ, הוסיף כי במועצת רשות המים מכהנים שישה פקידי ממשלה וכי שני מקומות נוספים שמורים לנציגי הציבור.

קוכמן ציין בעקבות התשובה כי בעבודה של רשות המים השקיפות מוגבלת, שכן סדר היום של מועצת רשות המים המפורסם לציבור כולל כותרות ואינו כולל את כל המסמכים הנלווים.

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא