הכנסות הפיס לא ירדו - ומשרד האוצר שוקל הטלת מגבלות חדשות לצמצום ההימורים

הפיס העביר למשרד האוצר 375 מיליון שקל כמתחייב ברישיונו, חרף ניסיונות בלימת המהלך מצד היו"ר, עוזי דיין

אורה קורן
אורה קורן
דוכן פיס
דוכן פיסצילום: אייל טואג
אורה קורן
אורה קורן

היקף הכנסות מפעל הפיס לא ירד ב-2017, למרות הוצאת מכונות המזל ושינוי ההיתר למשחקי הקינו. כך מסרו מקורות מקורבים למשרד האוצר. לדבריהם, הכנסות הפיס ב-2017 צפויות אף לעלות על ההכנסות ב-2016 שהסתכמו ב-6.2 מיליארד שקל. נתון זה מעורר דאגה במשרד האוצר, שמנסה להקטין את ההתמכרות להימורים.

המקורות ציינו כי "הנתון לא ממש מפתיע, כיוון שהמהמרים הם אותם מהמרים והפיס יודע לשווק את מוצריו". על רקע זה שוקלים במשרד האוצר הטלת הגבלות חדשות על משחקי המזל. לדבריהם, המגבלות שהוטלו על הקינו שכללו העלאת מחיר והקטנת מספר המשחקים ביממה הצליחו להקטין את ההכנסות מנו, ויתכן שזה יהיה הכיוון לגבי משחקי מזל נוספים של הפיס.

אחד הסעיפים הרפורמת הפיס שייכנס לתוקף רק ב-2018 הוא הקטנת תמריצי הזכיינים. במשרד האוצר יבחנו אם לאחר מכן תהיה ירידה בהיקף ההימורים. בכל מקרה מתכוונים במשרד לטפל גם בצד הביקוש - במהמרים כשהם מגיעים לנקודות ההימורים במטרה להרחיק אותם מהן.

לקראת תחילת 2018 ייבחנו צעדים להקטנת תמריצי הפיס למכירה, לשינוי תקנוני המשחקים ולטיפול במתמכרים. תקנוני המשחקים קובעים את הרווחיות, יחס הזכיות ומידת ההתמכרות ונכתבים בשיתוף סטטיטסטיקאים ופסיכולוגים.

השבוע החולף היה מתוח ביחסי הפיס ומשרד האוצר. ביום חמישי, לאחר כמה ימי עימותים, העביר העביר מפעל הפיס 375 מיליון שקל למשרד האוצר מתוך מיליארד שקל שעליו להעביר בארבע פעימות. ההעברה התבצעה לאחר שמנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד הופיע בפני דירקטוריון הפיס והבהיר מחדש את מהות ההעברה. הופעתו של באב"ד נדרשה לאחר שהפיס הודיע למשרד האוצר בשבוע שעבר, כי אין בכוונתו לבצע את ההעברה.

בהיתר שניתן להפעלת מפעל הפיס בתחילת השנה נקבע בין השאר, כי הפיס יעביר מיליארד שקל למדינה, כיוון שהוא "יושב" על הר מזומנים של מיליארדי שקלים שממתינים לביצוע ברשויות מקומיות (כספים חונים). מאותה סיבה גם נדרש הטוטו להעביר למשרד האוצר חצי מיליארד שקל. במשרד האוצר נימקו את ההעברות בכך שהמשרד יודע להוציא את הכספים ביעילות גבוהה יותר מתקציב המדינה. בשני ארגוני הספורט לא אהבו את הדרישה וניסו לבטלה, ללא הצלחה.

מקור מקורב למגעים בין הפיס למשרד האוצר אמר, כי לפי ההיתר, ההחלטה להעביר מיליארד שקל צריכה להיות של המנכ"ל, כיוון שהדירקטוריון אישר אותה כשאישר את ההיתר של הפיס. להבטחת ההעברה אף ניתנה על ידי משרד האוצר רשת ביטחון של 2.5 מיליארד שקל.

יומיים לפני מועד ההעברה נמסר למשרד האוצר, כי יו"ר הפיס, עוזי דיין הורה להקפיא את ההעברה. בשיחות בדרגים מקצועיים הוסכם, כי מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד יגיע לדירקטוריון ויסביר לחבריו את מהות ההסכם ואת התחייבות הממשלה להחזיר את הכספים, אם היתר הפיס לא יחודש בתום הזכיון הנוכחי שבתוקף עד תחילת 2022. זאת, כיוון שכספי הפיס בעיקרון שייכים לרשויות המקומיות.

ביום חמישי נועד באב"ד עם דירקטוריון הפיס וחזר על מחוייבותו להחזיר את הכספים אם היתר הפיס לא יתחדש. על פי מקורבים לדיון בדירקטוריון, דיין ניסה להציע הקמת צוות מקצועי שידון בדבר, אולם יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס הכריע להעביר את הסכום בכפוף למכתב החשב הכללי במשרד האוצר שמאשרר את התחיבותו של באב"ד.

אולם, שעתיים לאחר הדיון הגיע לבאב"ד מכתב מדיין בו הוא טוען לתמצת את הדיון שהיה. מקורבים למשרד האוצר ציינו, כי הדברים לא תאמו את הדיון.

דיין התייחס להעברת התשלום כאל הלוואה וקבע, כי משרד האוצר יחזיר אותה לפיס בדרך של קיזוז תשלומים אחרים שעל הפיס להחזיר למדינה ובערכים נומינלים. התחייבות המדינה להחזר ההלוואה לא תופחת או תישלל בחידוש ההיתר או בתיקונו. במקרה של האצת קצב ההוצאות של הפיס יקוזז ההפרש ממענקים שהפיס יעביר לבניית כיתות לימוד.

באב"ד השיב לדיין כי הנוסח המחייב את המדינה הוא זה המופיע בהיתר הפיס. נוסח זה קובע את מנגנוני ההעברה וההתקזזות. "איננו רואים בשלב זה לשנות מהוראות ההיתר ובפרט לא לגבי הוראות שיחולו לאחר סיום תקופת ההיתר הנוכחי. שינויים ועדכונים יבוצעו באמצעות שינוי הוראות ההיתר בדרכים המקובלות ולא באמצעות סיכומי דיון כאלה ואחרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"