ההסכם עם הנכים: המנצחים, המפסידים - ומה חושבים זליכה ושמחון

חסימות הכבישים הכריחו את נתניהו להקדים את הפתרון בחודש ■ בהיעדר מנהיגות ניסנקורן וביטן לקחו את תפקיד המבוגר האחראי ■ בסוף אין הסבר אמיתי לשאלה למה לא הגענו לפתרון הזה כבר לפני חצי שנה

חגי עמית
חגי עמית
פרופ' ירון זליכה
פרופ' ירון זליכהצילום: עופר וקנין
חגי עמית
חגי עמית

האם מאבק הנכים נגמר?

כנראה שכן. שישה נציגים של ארגוני הנכים השונים שהובילו את המאבק להעלאת הקצבאות השתתפו בפגישה שנערכה ביום חמישי. חמישה מתוכם הסכימו למתווה. אחד מהם, יו"ר ארגון נכי הפוליו, עזב את המקום במחאה בעקבות העובדה שהמתווה לא הכיל תוספת לקצבת הנכים הגמלאים. דובר הארגון "הנכים הופכים לפנתרים" – הארגון שהוביל את חסימות הכבישים בשבועות האחרונים - מסר ביום שישי בבוקר כי "למיטב ידיעתנו ההסכם רצוף חורים ואינו נותן מענה מלא ואמיתי למצוקות הנכים. בנוסף לכך, ובמיוחד לאור חוסר האמון הטוטאלי שלנו בממשלת ישראל, המאבק ממשיך ללא כל שינוי. אם מישהו העלה בדעתו שבעקבות פרסומים בתקשורת אנחנו נעצור את המאבק, אז הוא טועה".

ההסכם עוד יצטרך לעבור חקיקה בכנסת וכפי הנראה המקורות התקציביים עבורו אינם סופיים. עם זאת, מרבית ארגוני הנכים סמכו את ידם על הסיכום, כמו גם ח"כ אילן גילאון שהוביל את המהלך בתוך הכנסת. גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עודכן בנעשה בזמן אמת על ידי פרופ' שמחון, ושר האוצר משה כחלון - הועלה על קו הטלפון במהלך המו"מ.

צילום: מוטי מילרוד

לא מן הנמנע שיימצאו ארגוני נכים שיטענו כי ההסכם לא מספק ויתעקשו להמשיך להיאבק בשבוע הבא. אבל יהיה להם קשה להמשיך במצב שבו הארגונים המרכזיים – בהם "קואליציית הנכים" ו"נכה הוא לא חצי בן אדם" - מאמינים שהסיכום שהושג הוא טוב. במצב זה מי שימשיך להילחם עשוי למצוא את עצמו מול מערכת אכיפה שתרגיש כי בהיעדר גיבוי של הציבור הכללי וכלל ציבור הנכים במאבק – היא יכולה לחנוק את המחאה בצורה אגרסיבית.

עוד סימן שאלה מעל ההסכם כרוך במקורותיו התקציביים. כלל הנומרטור מגדיר את הצורך במקור תקציבי מוגדר לכל תוכנית תקציבית שעוברת בכנסת. לתוכנית הנוכחית יש מקור רק כשמדובר בפעימה הראשונה שלה בשנת 2018. את הפעימות של 2020-2019 יצטרכו לעגן בחקיקה רק בתקציב הבא. המסגרת התקציבית של 4.2 מיליארד שקל עליה מדברת התוכנית מתייחסת רק לפעימה הרביעית – שתתרחש בעוד 3 שנים ולגביה אין צורך בעמידה בכלל הנומרטור - כך שהכל עוד אפשרי כשמדובר בפעימות שאחרי הפעימה הראשונה של התוכנית.

מי ניצח?

בתחילת השנה, ביום ראשון 3 לספטמבר, מצא נתניהו לנכון להתייחס למשבר הנכים בישיבת הממשלה. הוא הצהיר כי רק אחרי החגים הוא יביא הצעה לפתרון מצבם. חודש של חסימות כבישים הכניע את ראש הממשלה וגרם לו להיענות ליוזמה של אבי ניסנקורן ודוד ביטן - להקדים ולהציג את הפתרון לנכים עוד לפני יום כיפור. ההסכם שנחתם נותן לנכים יותר ממה שנתניהו אמר שיתן להם ומאפשר להם להרגיש שמאבקם השיג את מבוקשו. הוא גם מציג את יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר הקואליציה דוד ביטן כמבוגרים האחראיים - שהצליחו להגיע להסכם בוואקום המנהיגותי שהשאיר ראש הממשלה בתחום זה.

עם זאת, כשבוחנים את המספרים עצמם - ניתן לומר שההסכם מגלם בתוכו פשרה אמיתית. כפי שהגדיר זאת ניסנקורן: "כל הנוכחים עבדו בשיתוף פעולה. כל נקודה בהסכם הובנה על ידי כולם וקבלת ההחלטות היתה הגיונית ומושכלת על ידי כל הצדדים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה, בשבוע שעברצילום: מארק ישראל סלם

כך, אחד ממוקדי הטענות של הנכים בחודשים האחרונים נגד ההצעה של פרופ' שמחון נגע לכך שהוא יוצר דיפרנציאליות בין הנכים הקשים לנכים עם אחוזי נכות פחותים. המתווה שעליו סוכם ביום שישי – משאיר דיפרנציאליות מסוימת, אבל פחותה מזו שהציע שמחון.

כך, אם נתניהו ושמחון דיברו על כך שהסכום ש"מותר" לנכה להרוויח מעבודתו מבלי שקצבתו תקוזז יעלה מ-2,800 שקל כיום ל-4,200 שקל, ודו"ח זליכה לעומת זאת, עליו סמכו הנכים את ידם, דיבר על כך שהקצבה לא תקוזז עד לשכר בגובה שכר מינימום (5,300 שקל). הרי שהסכום שסוכם עליו ביום חמישי הוא של 4,300 שקל תוך הבטחה כי תיבחן העלאה של תקרה זו ל-5,300 שקל.

אז למה זה לקח כל כך הרבה זמן?

12 שעות נמשך המשא ומתן של יום חמישי. מ-14:00 עד 2:00 לפנות בוקר. ניסנקורן, שמחון, ביטן אילן גילאון וארגוני הנכים עברו על סעיף אחר סעיף – כשהם מנסים להגיע לעמק השווה בכל סוגייה בנפרד. לכל ארגון של הנכים ולכל אחד מהצדדים היו את ההשגות שלו. שמחון שוחח תוך כדי המו"מ עם ראש הממשלה כדי לעדכן אותו. גם שר האוצר משה כחלון וגורמים באגף התקציבים הועלו על קו הטלפון. היו שלבים שבהם הפיצוץ נראה קרוב וניסנקורן אף דרש מאחד מהנציגים לצאת מהמקום במהלך הדיונים.

השאלה האמיתית שנותר לענות עליה היא מדוע את הישיבה בת 12 השעות הזו - לא ניתן היה לעשות לפני ארבעה, חמישה או 24 חודשים? המסגרת התקציבית של התוכנית – 4.2 מיליארד שקל – נקבעה על ידי כחלון עוד באפריל. בסופו של יום מדובר על פשרה טכנית – של מספרים.

שתי סיבות יש לצורה בה נוהל המשבר. סיבה אחת היא חוסר ההבנה של נתניהו שכל פתרון שהוא יציג חייב להיות מוסכם על האנשים בו הוא עוסק - משמע ארגוני הנכים. חוסר ההבנה הזה הביא לניסיון להנחית על הנכים פתרונות מבלי שראש הממשלה יהיה מוכן לנהל איתם משא ומתן אמיתי. רק ביום חמישי, אחרי שהנכים הבהירו כי אין להם בעיה להמשיך את חסימות הכבישים עד אין קץ, הפנימו העוסקים בדבר שכל פתרון יצריך הסכמה אמיתית שלהם אליו.

אילן גילאוןצילום: מוטי מילרוד

השני הוא ציר המאבק התוך קואליציוני בין משה כחלון לבנימין נתניהו, אליו נקלעו הנכים. המתווה שהציג פרופ' ירון זליכה, בשליחות כחלון, עוד בחודש אפריל – היה מתווה שאליו היו הנכים מוכנים להסכים. הוא גם לא היה רחוק מהפתרון שהושג שלשום. כפי שההגדיר זאת זליכה, "ההסכם ראוי, הגון וכל כך קרוב להמלצות הוועדה בראשותי עד שאין אלא לתמוה בשביל מה כל הסאגה היתה נחוצה לממשלה מלכתחילה"?, אמר ל-TheMarker. "האם לא היה מיטיב מר נתניהו לעשות לו אימץ את המלצותיי לפני חצי שנה במקום להעביר את הנכים מסכת כה ארוכה של יסורים רק בשביל לאמצן לבסוף תחת לחץ כבד ובשינויים מינוריים?".

בסופו של דבר, חוסר הנכונות של נתניהו להותיר את הקרדיט לפתרון אצל כחלון, והעובדה שכחלון בהינתן מצב זה משך את ידיו מכל הסיפור - הותירו את הנכים להיאבק על גורלם לבד בכבישים.

מה הפסדנו?

ראש המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון מצא לנכון לומר ביום שישי בבוקר כי "במבט על תוצאת התהליך הזה – הוא נגמר בלי מנצחים. אבל יותר חשוב גם בלי מפסידים".

פרופ' אבי שמחוןצילום: יוסי זליגר

עם זאת, קשה שלא לצאת עם טעם מר מהצורה בה נוהל המשבר. דו"ח זליכה שפורסם באפריל אחרי עבודה של חצי שנה כלל בתוכו שורה ארוכה של המלצות שנועדו ליצור מהפכה בדרך בה מדינת ישראל מטפלת בנכיה. החל מערבות מדינה שתינתן לצרכי ביטוח החיים של הנכים אליו הם נזקקים לצרכי משכנתא, וכלה בעדכון קצבאות הניידות והסיוע בשכר דירה לו זכאים הנכים. הפתרון שהוצג ביום שישי לא התייחס לכל אלו. במקום תוכנית סדורה לשיפור מצב הנכים המתבססת על חודשים ארוכים של ראיונות עם כל הנוגעים בדבר – הוצג ביום שישי פתרון אליו הגיעו הצדדים כשהם עם האקדח לרקה.

דווקא היעדרו של אחד הסעיפים עליו הסכימו הן זליכה והן שמחון מהפתרון - מבליט זאת ומדגיש כי ההסכם שהושג הוא פתרון שהושג במצב משברי במקום תוך חשיבה מפוכחת. זליכה ושמחון הציעו איש איש בתוכניתו את ביטול הפטור ממסים לו זכאים הנכים כיום - פטור היוצר עיוות שבו גם נכה המרוויח 100 אלף שקל בחודש זוכה להטבות מס כמו אחרון עניי ישראל. זליכה גרס כי במקביל לרצף ההטבות שתעניק התוכנית שלו לנכים, הפטור הזה יכול לחסוך למדינה קרוב ל-300 מיליון שקל בשנה. אבל ביום חמישי מצא עצמו שמחון מול קואליציה שסירבה לדון בסעיף שעלול היה לפגוע בנכים החזקים באוכלוסיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?