הסעיף הקטן שתוקע את תוכנית "נטו תעשייה"

התוכנית לקידום התעשייה מתעכבת סביב הטבת מס של פחת מואץ על השקעות בציוד חדש ■ התעשיינים הקטנים חוששים שתעשיינים גדולים יגרפו את כל ההטבות

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל האוצר, שי באב"ד
מנכ"ל האוצר, שי באב"דצילום: אייל טואג
אורה קורן
אורה קורן

התוכנית לקידום התעשייה שגובשה בוועדה לחיזוק כושר התחרות של התעשייה בראשות מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, נתקעה בסעיף הפחת המואץ — כך אמרו מקורבים לתוכנית, שאמורה היתה להיחתם ולהתפרסם לפני ראש השנה, אך נדחתה ברגע האחרון.

הוועדה הבין־משרדית הוקמה על בסיס החלטת ממשלה שהתקבלה בינואר, וחברים בה נציגי התעשיינים הגדולים והקטנים, נציגי בנק ישראל, משרד הכלכלה, רשות החדשנות, רשות ההשקעות, משרד ראש הממשלה, רשות המסים והמועצה לאומית לכלכלה.

לעת עתה הופסקו הדיונים בהשתתפות כלל החברים, ומתקיימת הידברות בין באב"ד לנשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש. ייתכן שבשבוע הבא ייערך דיון מסכם שאליו יוזמנו כל חברי הוועדה.

על פי מקורות המקורבים למגעים, בשלב זה מנסים במשרד האוצר ליישב את חילוקי הדעות בנושא הפחת המואץ בין באב"ד לבין אגף התקציבים. לטענת המקורות, התעשיינים מעוניינים לקבל הכרה בפחת מואץ בהיקף של כמיליארד שקלים על השקעות בציוד חדש ומתקדם, לשיפור הפריון במפעלים. מדובר למעשה בהטבת מס שתוכר כהוצאה על ידי רשויות המס בשנים בודדות, וכך ניתן יהיה לקזז אותה עם ההכנסות החייבות במס באותן שנים.

הדרישה הגיונית מבחינת התעשיינים וכן לאור יעדי הממשלה, מכיוון שהתוכנית נועדה לשפר את הפריון בתעשייה — יעד שניתן להשיגו בשני צעדים עיקריים: רכישת ציוד מתקדם והעסקת עובדים בעלי הכשרה טובה יותר. ואולם באוצר חוששים מוויתור כה גדול על הכנסות ממסים בשנים הקרובות.

בוועדה חברים נציגי התאחדות התעשיינים, המייצגת כ–4,000 מפעלים שמעסיקים יותר מ–20 עובדים כל אחד, ואת נציגי התאחדות המלאכה והתעשייה, המייצגת כ–20 אלף מפעלים קטנים, המעסיקים עד 20 עובדים כל אחד. בהתאחדות המלאכה חוששים כי במגעים עם באב"ד ייטה ברוש לייצג את התעשיינים הגדולים — על חשבון הקטנים.

על רקע חשש זה פנו בימים האחרונים נציגי התאחדות המלאכה והתעשייה, בראשות יוסי אלקובי, למשרדי האוצר והכלכלה וביקשו לקחת חלק במגעים בין ברוש לבאב"ד. "זו תוכנית 'נטו תעשייה', לא 'נטו תעשייה גדולה'", אומרים בהתאחדות המלאכה. במקביל שיגר אלקובי מכתב לברוש, המכהן גם כנשיא הארגונים העסקיים, ואמור לייצג בכובעו זה גם את התאחדות המלאכה. אלקובי פירט במכתבו את הדרישות של ההתאחדות מהוועדה.

"אנחנו לא מסתפקים בהצהרות כלליות, עלינו להראות לעסקים שאנחנו מייצגים שהשגנו גם להם תקציבים", אמר מקור בהתאחדות המלאכה. "זו ועדה ציבורית שאמורה להיות שקופה, ואנחנו מרגישים שהיא מתנהלת מאחורי הגב שלנו. לא מספיק שיזמינו אותנו לישיבת הסיכום, אנחנו דורשים להיות חלק מהתהליך", הוסיף.

התכנון המקורי של משרד האוצר היה להשקיע בתוכנית כמיליארד שקל על פני כמה שנים, מהם יוקצו עשרות רבות של מליוני שקלים, ייתכן כ–10%, למפעלים המעסיקים עד 100 עובדים ובעלי מחזור של עד 100 מיליון שקל. רוב התמיכות יינתנו להכשרת כוח אדם מקצועי ולמחקר ופיתוח (מו"פ) וחדשנות. בנוסף, תקציב מכון היצוא יוסט ברובו מתמיכה בחברות גדולות לקטנות. מסלולי תמיכות ייעודיות יהיו גם לעסקים זעירים. לא מן הנמנע שהמספרים ישתנו עד לפרסום הרשמי של התוכנית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב