יעלון הבטיח לא לבקש תוספות לביטחון - אבל עכשיו לשר הביטחון קוראים ליברמן

משרדי האוצר והביטחון מנהלים בחודשים האחרונים דיונים בדרישות ליברמן להגדלת תקציב הביטחון ■ למרות הסכם כחלון־יעלון, ואף שלכאורה אין על מה לדבר עד לאחר 2018, אז יסתיים התקציב הדו-שנתי - תמיד יש דרך ללחוץ על מי שיושב על השיבר

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר האוצר משה כחלון
שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר האוצר משה כחלוןצילום: אמיל סלמן
חגי עמית
חגי עמית

הדרישות הנוספות של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בנוגע לתקציב מערכת הביטחון — שנחשפו אתמול ב"הארץ" — הן מבחינות רבות לעג להסכם על תקציב הביטחון שנחתם לפני שנתיים בין שר האוצר, משה כחלון, לקודמו של ליברמן, משה יעלון.

בין משרד האוצר למשרד הביטחון כבר מתנהלים בחודשים האחרונים דיונים בנושא זה. יהיה קשה לאשר העברה של תוספת כספים לתקציב הביטחון בתקופה הקרובה. ישראל פועלת לפי תקציב דו־שנתי, ושינוי יסודי של תקציב הביטחון יהיה אפשרי רק אחרי 2018. בתקציב יש אמנם רזרבה שנועדה לשינויים בתקציב תוך כדי תנועה, אבל חלק מהתוכניות החברתיות של שר האוצר הושתתו, בעת פרסומן, על שימוש ברזרבה הזאת.

אף שהגדלתו של תקציב הביטחון היא בעייתית, כשמדובר במערכת הביטחון, לעולם לא כדאי להגיד "לעולם לא". העודפים הגדולים מגביית המסים בחודשים האחרונים עשויים לשחרר שוב חלקים מאותה רזרבה, ולהפוך את הזרמת הכספים הנוספים למשרד הביטחון אפשרית.

מעל הכל, הדרישות של שר הביטחון עושות צחוק מההכרזות של פקידי האוצר במועד החתימה על ההסכם. ההסכם המפנק הבטיח למערכת הביטחון שבסיס התקציב יהיה 56 מיליארד שקל, בתוספת 8 מיליארד שקל כהוצאה מותנית בהכנסה עד 2020 — וזאת לפני הסיוע מארה"ב. ההסכם גם הותיר את אנשי הקבע עם הבונוס שמאפשר להם לצאת לגמלאות בגיל 42 בלי קשר לסוג הפנסיה שהם מקבלים.

אלא שכל אלה נומקו על ידי שר האוצר ואגף התקציבים במשרד האוצר באמירה שלפיה גם אם משרד האוצר הצליח לכופף את מערכת הביטחון — הוא לפחות גידר את תקציב הביטחון. ההסכם — כך הוכרז עם חתימתו — יביא קץ לריטואל שבו בעיצומה של כל שנה מבקשת מערכת הביטחון תוספות תקציב.

אלא שאת טבעה של המערכת קשה לשנות. תמיד יש שינויים גיאו־פוליטיים במדינות האזור. תמיד יש אויבים שמתחזקים. תמיד יש עוד איומים. תמיד יש סיבה לדרוש עוד כסף. הוסיפו לכך שר ביטחון שהתחלף — ותקבלו דרישות חדשות.

דו"חות ביצוע התקציב שמפרסם משרד האוצר העידו במשך כל החודשים האחרונים על קצב ביצוע גבוה מהמצופה של תקציב משרד הביטחון. במשרד האוצר הרגיעו את מי ששאל שוב ושוב, באמירה שמשרד האוצר נמצא עם היד על הברז, והוסיפו כי השנה תסתיים במצב שבו מערכת הביטחון לא חורגת מתקציבה. עתה מסתבר שתמיד יהיה מי שינסה לפוצץ את השיבר בכוח.

תזמורת צה"ל. תמיד יש עוד איומיםצילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים