הפטור ממס על יבוא אישי לישראל - החמישי בגובהו בעולם

הנטייה בעולם היא לבטל את הפטור ממס על יבוא דרך האינטרנט בשל תחרות לא הוגנת כלפי הסוחרים המקומיים ■ סקירה בינלאומית שערכה באחרונה רשות המסים מחזקת את הטענה המקצועית שאין מקום להעלות את תקרת הפטור

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
פועלות מכינות חבילות במחסן בסין
פועלות מכינות חבילות במחסן בסיןצילום: STR/אי־אף־פי
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

הפטור ממס על יבוא אישי לישראל הוא החמישי בגובהו בקרב המדינות המפותחות — כך עולה מבדיקה שערכה באחרונה רשות המסים עבור הצוות הבינמשרדי הבוחן את החסמים ליבוא אישי לישראל. בראש הצוות עומדת סגנית הממונה על התקציבים, שירה גרינברג.

הפטור ממס על יבוא אישי לישראל מגיע עד ל–500 דולר (פטור ממס), אך הפטור הרלוונטי הוא זה של פטור ממס ערך מוסף (מע"מ) עד ליבוא של 75 דולר. המשמעות היא שקנייה באינטרנט בסכום של עד 75 דולר פטורה מתשלום של מס כלשהו בישראל, ובעיקר פטורה מתשלום של 17% מע"מ. פטורים דומים קיימים במרבית מדינות העולם, כשהבולטות הן ארה"ב עם תקרה פטורה של 800 דולר, ואוסטרליה עם תקרה פטורה של 750 דולר. פטורים גבוהים יחסית יש גם בדרום קוריאה (150 דולר), יפן (90 דולר) וטורקיה (78 דולר). בשאר המדינות הפטורים נמוכים יותר — למשל, באיחוד האירופי הפטור הוא של 25 דולר.

בסך הכל, ממוצע OECD כיום הוא של תקרת פטור של 78 דולר, מעט מעל התקרה הישראלית, אך מדובר בנתון מוטה בגלל התקרות הגבוהות במיוחד באוסטרליה ובארה"ב. בשני המקרים מדובר בתקרות לא רלוונטיות — בארה"ב אין מע"מ אלא מס קנייה. הוא משתנה ממדינה למדינה, ובכל מקרה אינו עובר את ה–9%. אוסטרליה רלוונטית עוד פחות לאחר שהעבירה חקיקה של ביטול הפטור — החל באמצע 2018, אוסטרליה תבטל כליל את הפטור ממס על יבוא אישי דרך האינטרנט. החלטה דומה התקבלה גם באיחוד האירופי, שבתוך שלוש שנים יבטל את תקרת הפטור של 25 דולר.

המסחר האלקטרוני כבר אינו זקוק לתמרוץ

הסיבה לביטול הפטורים היא התעצמות המסחר דרך האינטרנט, שכבר אינו זקוק לתמרוץ באמצעות פטורים ממס. נהפוך הוא, המסחר באינטרנט נהפך כל כך גדול שמדובר כבר בגורם תחרותי של ממש בכל העולם — ואי לכך, המדינות נחלצות להגן על התעסוקה המקומית שלהן.

התפישה הרווחת היא שתחרות של הסחר דרך האינטרנט מול הסחר המקומי צריכה להיות על בסיס שווה והוגן, ולכן לא יכול להיות שסוחר מקומי ישלם מע"מ על המוצרים הנמכרים על ידו, בעוד אותו מוצר ביבוא אישי ייכנס למדינה ללא מע"מ.

במקרה הישראלי שאלת ההוגנות של הסחר דרך האינטרנט ודרך היבוא האישי היא מורכבת. מצד אחד מדובר בברור בתחרות לא הוגנת, בגלל ששיעור המע"מ הישראלי, 17%, הוא אחד הגבוהים בעולם — וברור שכל סוחר ישראלי נכנס לתחרות מול היבוא האישי עם חסרון מובנה של 17% במחיר. מדובר בחיסרון שהסוחר הישראלי אינו יכול להתמודד איתו, מאחר שהוא מחויב לגבות מע"מ על המוצרים הנמכרים על ידו.

מצד שני, בעיית יוקר המחיה בישראל חמורה בהרבה ממדינות אחרות. לפי הערכות, המחירים בישראל גבוהים במיוחד בשל הריכוזיות והיעדר התחרות: מספר מצומצם של יצרנים שולט בענפים השונים, וגם כשנכנס יבוא מתחרה, זהו לרוב יבואן בלעדי שנהנה ממעמד מונופוליסטי בזכות עצמו. מהסיבה הזאת המליצה רשות ההגבלים העסקיים לצוות הבינמשרדי לפעול להסרת החסמים להגברת היבוא האישי, מתוך הנחה שמדובר בגורם מחולל התחרות החשוב ביותר במסחר בישראל. הרשות גם העריכה שהגדלת תקרת הפטור תעודד עוד את היבוא האישי, תתרום לתחרות ותביא לירידת מחירים. יתרה מכך, רשות ההגבלים הכירה בכך שהפטור יוצר אפליית מס, אך טענה כי יש לכך הצדקה מאחר שהסוחר הישראלי נהנה מיתרון של גודל, ולכן של עלויות שילוח ויבוא נמוכות יותר על פני הצרכן המייבא באופן אישי. עם זאת, הרשות נמנעה מלגבש עמדה בשאלה אם תקרת הפטור הנוכחית, 75 דולר, היא מספקת מבחינת החיסרון היחסי שיש לצרכן הקטן ביבוא האישי, או שיש להגדילה.

בשאלה הזאת ניטש ויכוח בתוך הצוות הבינמשרדי, שמופעלים עליו לחצים פוליטיים להעלות את תקרת הפטור. לעומת זאת, העמדה המקצועית של רשות המסים ושל אגף התקציבים היא שהעלאת תקרת הפטור תיצור תחרות לא הוגנת, ועלולה לפגוע בתעסוקה בענף הסחר — רשת הביגוד פוקס כבר איימה כי אם התקרה תעלה, היא תסגור חלק גדול מחנויותיה בישראל, ותמכור בגדים בארץ דרך מחסני ענק בקפריסין, שייהנו מפטור ממע"מ.

סקירת רשות המסים מחזקת את הטענה המקצועית שאין מקום להרחיב את תקרת הפטור, מאחר שבפועל התקרה בישראל היא מהגבוהות בעולם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"