המספרים נחשפים: כמה מרוויחות רשתות השיווק מפירות וירקות

מבדיקת ועדת המחירים של משרדי האוצר והחקלאות עולה כי הרווח התפעולי של הסיטונאים ורשתות השיווק מפירות וירקות מגיע לעתים ל-26% - אבל הפסדים בירקות אחרים מובילים לרווח ממוצע של 7%

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פירות וירקות: פלפלים אדומים וצהובים, חצילים, עגבניות, מלפפונים
צילום: דודו בכר
אורה קורן
אורה קורן

הרווח התפעולי של רשתות שיווק מגיע עד 26% בפירות וירקות נבחרים. מנגד, בחלק מהירקות, בעיקר בעגבניות ובמלפפונים, הן סופגות הפסדים של עשרות אחוזים. הסבסוד הצולב הזה מוביל לשיעור רווחיות ממוצע של 7% - כך עולה מבדיקה שביצעה ועדת המחירים של משרדי האוצר והחקלאות בשנה האחרונה. ממצאי הוועדה יוצגו מחר.

מקור ממשלתי אמר כי הרווח התפעולי של הרשתות במחלקות אחרות נע סביב 3%-5%, ורווח ממוצע של 7% אינו חריג במיוחד. לדבריו, הבדיקה אינה מספקת תשובה חד־משמעית לשאלת המרווח הקמעונאי. הוא הוסיף כי מאחר שהתעוררו ספקות לגבי חלק מהנתונים, הוועדה החליטה לחזור על הבדיקה גם על נתוני 2016.

ועדת המחירים בחנה בשנה האחרונה את פערי המחירים בירקות ופירות. הבדיקה התבצעה לאחר שחקלאים טענו, כי הם נדרשים למכור ירקות כמו פלפלים בשקלים בודדים ולעתים בהפסד, ואילו ברשתות השיווק הם נמכרים בלמעלה מ-15 שקלים. ברשתות טענו כי הן רוכשות את הירקות במחירים גבוהים מאלה שמדווחים עליהם החקלאים. בשוק קיימים גם מחירונים יומיים למחירים סיטונאים, אולם הם משקפים רק חלק מהעסקות בשוק.

לבחינת הסוגיה הפעילו משרדי האוצר והחקלאות את פרק ז' בצו הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים, המחייב את השחקנים בענף להעביר כל מידע רלוונטי כשהוא חתום ומבוקר על ידי רואה חשבון.

ירקות נמכרים בהפסד

לפי ממצאי הבדיקה, הרווח הממוצע על שיווק פירות וירקות נמוך ביחס למקובל במוצרים אחרים ברשתות השיווק. עוד נמצא כי בעוד שירקות נמכרים על ידי הרשתות ברווח מינימלי ולעתים קרובות בהפסד, הרי שבפירות ובמוצרים הנחשבים "יוקרתיים" יותר, רווחי הרשת גבוהים יותר. ניכר כי הרשתות מתאמצות למשוך לקוחות באמצעות מכירת מוצרי הבסיס במחירים זולים. במכירת פירות ברשתות בעלות מרכזים לוגיסטיים עצמאיים, נרשם רווח תפעולי גבוה מהמקובל - 15% בממוצע. רשתות שפועלות באמצעות מרכזים לוגיסטיים עצמאיים, רווחיות יותר מאלה שרוכשות את התוצרת על ידי סיטונאים חיצוניים.

בבחינה של שרשרת השיווק לא ניכרים פערי תיווך משמעותיים, ואף קיימים הפסדים במקטע זה לקמעונאים שאינם בעלי מרכז לוגיסטי או קמעונאים המשתפים פעולה עם סיטונאי ייעודי.

ועדת המחירים ציינה כי מדובר בתחום המתאפיין בעונתיות, בחיי מדף קצרים, במכירות מוגבלות בזמן ובשונות במהלך השנה, ולכן בכוונת המשרדים להותיר את המוצרים תחת חובת דיווח. בנוסף בכוונת הוועדה לבחון גם את נתוני 2016 ולערוך בדיקה מעמיקה יותר של עלויות ההפעלה לסיטונאים הגדולים. זאת, מתוך מטרה לברר את הרכב העלויות הגבוהות ביחס לעלויות מקבילות ביתר המקטעים, ולברר את מקור שיעורי הרווחיות הגבוהים בהשוואה לגופים האחרים.

לצד העבודה לבחינת מרווח השיווק נעשות פעולות נוספות. כך, בעקבות המחסור בעגבניות מתוצרת מקומית בתקופת החגים, נוצלו מקצת מכסות הייבוא שאושרו על ידי השרים (כ-3,500 טון) - דבר שאיפשר שמירה על רמת מחירים סבירה לצרכן ומניעה של תנודתיות חריגה במחירים.

בדיקת הוועדה מתבססת על נתונים חשבונאיים ל–2015, שעליהם דיווחו קמעונאים וסיטונאים בעקבות צו הפיקוח שנחתם על ידי שרי החקלאות והאוצר באוקטובר 2016. הסיטונאים והקמעונאים שנבחרו מייצגים את מירב המכר הנמכר כיום ברשתות השיווק.

בבדיקה נמצא כי לאורך שרשרת השיווק של הפירות והירקות, שיעורי הרווח התפעולי בגופים השונים נעו בין הפסד של 7% לרווח של 7%. בענף קיימים ארבעה גופים עיקריים - סיטונאים; קמעונאים ללא מרכז לוגיסטי; קמעונאים המקיימים שיתוף פעולה עם סיטונאים ייעודיים; וקמעונאים עם מרכז לוגיסטי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"