למ"ס: שני שלישים מהעובדים מרוויחים פחות מהממוצע במשק

הדו"ח משקף את הפערים הגדלים והולכים בין עובדי המדינה לעובדים במגזר הפרטי ■ בענף ההיי-טק השכר הממוצע הוא הגבוה ביותר, ואילו ענפי החקלאות, שירותי האירוח והמזון, מסחר סיטוני ותיקון כלי רכב סוגרים את הרשימה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובד חברת החשמל
הרפורמה עלולה להימתחצילום: יוסי וייס
חגי עמית
חגי עמית

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) פירסמה היום (ה') דו"ח המנתח את שכר השכירים בישראל, נכון ליוני.

הדו"ח משקף את הפערים בין עובדי המדינה לעובדים במגזר הפרטי. לפיו, בחברות הממשלתיות השכר הממוצע למשרת שכיר זינק מ-16,943 שקל ל-19,419 שקל בחצי השנה האחרונה, דבר שעשוי לנבוע מתוספות חד-פעמיות הנהוגות במגזר הממשלתי. אצל עובדים המשתייכים לקטגוריית "הממשלה המרכזית, הביטוח הלאומי והמוסדות הלאומיים" הוא עלה מ-12,800 שקל ל-17,600 שקל. אצל עובדים המשתייכים למוסדות פיננסיים הוא לא השתנה. לצד זאת, בחברות הפרטיות השכר ירד בחצי השנה האחרונה מ-10,546 ל-9,924 שקל.

הבשורות החיוביות הן שהשכר הממוצע - זה שעליו דיווחו המעסיקים לביטוח לאומי בטפסי 102 - עלה בכמעט 700 שקל בחצי הראשון של השנה וב-550 שקל בין יוני לחודש שקדם לו. עם זאת, בניכוי השפעות עונתיות השכר הממוצע עלה ב-160 שקל בלבד מתחילת השנה, וירד ב-60 שקל ביוני.

הדו"ח חושף את האי שוויון המתקיים בשוק העבודה הישראלי, ולא רק בפערים שבין החברות הממשלתיות למגזר הפרטי. כך, ביוני 2017 שני שלישים מהשכירים במשק (שהם 2.4 מליון איש) עבדו בענפים שבהם השכר הממוצע לשכיר נמוך מהשכר הממוצע בכלל המשק (10,546 שקל בחודש). רק 33.6% מכלל השכירים במשק (או 1.211 מיליון איש) עובדים בענפים שבהם השכר הממוצע למשרת שכיר גבוה מהשכר הממוצע של כלל המשק.

בחינה של השכר הממוצע בענפים השונים מעלה כי בענף מידע ותקשורת - שאליו משתייכים חלקים ניכרים מעובדי ענף ההיי-טק - השכר הממוצע הוא הגבוה ביותר, 19,752 שקל בחודש. הבאים בתור הם עובדי חברת חשמל ומקורות: בענף "חשמל מים ביוב וטיהור" השכר הממוצע הוא 18,471 שקל. עובדי הרשויות המקומיות וביטוח לאומי, השייכים לקטגוריית "מינהל מקומי ציבורי וביטוח לאומי", מרוויחים בממוצע 18,027 שקל.

עובדי השירותים הפיננסיים והביטוח מרוויחים בממוצע 17,249 שקל בחודש. עובדים בענפי החקלאות, שירותי האירוח והמזון, מסחר סיטוני ותיקון כלי רכב - סוגרים את הרשימה עם משכורות ממוצעות בטווח שבין 4,500 שקל ל-8,500 שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי