ניסנקורן וביטן נפגשו עם נציגי הנכים: תומכים בהצמדת הקצבה לשכר במשק

ראש הממשלה נתניהו, שהכריז ביום ראשון על כך שיטפל בקצבאות הנכים אחרי החגים – התעלם מנושא ההצמדה ■ ניסנקורן וביטן אף הביעו תמיכה בהעלאת רף השכר שממנו מקוזזות הקצבאות לנכים עובדים, ברמה משמעותית הרבה יותר מזו שעליה דיבר נתניהו

חגי עמית
חגי עמית
הפגנת הנכים בכביש 1
הפגנת הנכים בכביש 1צילום: דוברות המשטרה
חגי עמית
חגי עמית

ראשי המאבק להעלאת קצבאות הנכים נפגשו היום (ג') בצהרים עם יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ועם יו"ר הקואליציה דוד ביטן, והצהרותיהם בנושא הקצבאות לא תאמו את אלו של ראש הממשלה נתניהו בישיבת הממשלה ביום ראשון.

הפגישה נערכה במשרדו של ניסנקורן, ונוכחותו של ביטן – שלא היה צפוי להשתתף בישיבה אך הגיע לקראת סופה ביחד עם נציג סיעת הליכוד בהסתדרות - הפתיעה את מרבית הנוכחים.

ניסנקורן הבהיר בפגישה כי שלושת הדגלים שלדעתו יש צורך להרים במסגרת המאבק הם הצמדת קצבת הנכות לשכר המינימום או לשכר הממוצע במשק, העלאת הקצבה הכללית העומדת כיום על 2,349 שקל - בהדרגה - ל-4,000 שקל, והעלאת רף השכר שהחל ממנו קצבת הנכות של נכה עובד מתחילה להתקזז. הרף הנוהג כיום הוא 2,750 שקל, וניסקורן מציע העלאה משמעותית ל-5,300 שקל. במפגש נכחו גם ראשי סיעות ההסתדרות השונות, שהביעו תמיכה בהצהרותיו של ניסנקורן.

יו"ר הקואליציה ביטן הבהיר כי הוא עומד מאחורי מתווה העלאת הקצבאות שעליו הכריז במסיבת עיתונאים מיוחדת שערך ביוני - המבוסס על מסקנות דו"ח ועדת זליכה ושזכה לתמיכתן של כלל סיעות הכנסת. הוא העריך כי ההעלאה תתבצע בסופו של דבר בשלוש פעימות, וציין כי גם הוא תומך בהעלאת שכר המינימום שהחל ממנו מתבצע קיזוז הקצבאות ל-5,300 שקל. בנוסף הבהיר כי הוא תומך בהעלאת קצבת הקיום הכללית ל-4,000 שקל.

הפגישה היום נערכה בעקבות הצהרת ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום ראשון, לפיה לאחר החגים יביא בפני הממשלה - ביחד עם שר האוצר - הצעה להגדלת קצבאות הנכים. פרטי התוכנית שעליה דיבר נתניהו אינם חופפים את הצהרותיהם היום של ביטן וניסנקורן. נתניהו דיבר על סכום של 4 מיליארד שקל בשנה, בתוך ארבע שנים. לעומת זאת, בישיבה היום דובר על 4.2 מיליארד שקל, בתוך פחות שנים. נתניהו דיבר על רף שכר לקיזוז קצבת הנכות של 4,200 שקל בחודש, בעוד היום דובר, כאמור, על רף של 5,300 שקל.

בנוסף, נתניהו דיבר על פיצול הנכים לשתי קבוצות בהתאם לרמת הנכות שלהם – כך שהכנסתם של נכים שהוכרו כמי שאינם מסוגלים לעבוד לא תפחת מ-3,200 שקל לחודש, והכנסתם של נכים קשים לא תפחת מ-4,000 שקל לחודש. הנכים הביעו היום את התנגדותם לחלוקה, והדגישו כי חשוב להם שמתן הקצבאות כתלות באובדן כושר עבודה ימשיך להתבצע בהתאם למדרגות הנהוגות כיום. לדבריהם החלוקה החדשה המוצעת על ידי נתניהו לא נועדה לשפר את רווחת הנכים, אלא לחסוך למדינה כסף.

סיבה עיקרית נוספת למפגש היום הייתה העובדה שנתניהו לא הזכיר ביום ראשון את נושא ההצמדה של קצבאות הנכים לשכר מינימום – סוגייה שעליה דווקא דיבר ביוני. ניסנקורן שואף להעלות את שכר המינימום – שאמור להתעדכן בינואר הקרוב ל-5,300 שקל - ל-6,000 שקל. הצמדת קצבאות הנכים לשכר מינימום הופכת למהותית במיוחד בתסריט שכזה. הנכים חוששים ממצב שבו יוחלט שקצבאותיהם לא יוצמדו לשכר המינימום, במטרה להפריד את מאבקם ממאבקו של ניסנקורן להעלאת שכר המינימום לכלל המשק.

בסוף המפגש סיכמו ניסנקורן וארגוני הנכים על המשך עבודה משותפת של יו"ר ההסתדרות עם 4 מנציגי הנכים – במטרה לקדם פתרון שיבוסס על מתווה זליכה בשילוב מנגנון ההצמדה שהגדיר מתווה ביטן.

בתוך כך, חבר הכנסת איציק שמולי מהמחנה הציוני הצהיר היום כי קיבל אישור מנשיאות הכנסת לקיים דיון מיוחד במהלך פגרת הקיץ בנושא מחדלה של הממשלה בטיפולה בהעלאת קצבאות הנכים. שמולי גייס 25 חתימות מחברי כנסת, הנחוצות לצורך כינוס דיון מיוחד. הדיון יכונס ב-18 בספטמבר - 3 ימים לפני ראש השנה - ונציג הממשלה יצטרך להסביר את דרך טיפולה במשבר. אתמול אמר שמולי כי "הממשלה מבזה את הנכים וחברי הכנסת חייבים לשים למחדל הזה סוף. אנחנו לא מוכנים לוותר ולא לשתוק לאור הטרטור וההונאה של הממשלה את הנכים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?