לראשונה זה שנים – מכל האמוניה של חיפה כימיקלים ריק

במכל נותרו אדי אמוניה שעובדי חיפה כימיקלים ישרפו בימים הקרובים ■ דרך הובלת האמוניה למפעל עדיין במחלוקת ■ סגן השר להגנת הסביבה: "זה יום היסטורי למיליון תושבי חיפה והסביבה"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכל האמוניה במפרץ חיפה
מכל האמוניה במפרץ חיפהצילום: דורון גולן/ג'יני
אורה קורן
אורה קורן

מכל האמוניה במפרץ חיפה ריק מנוזלים, לראשונה מזה עשרות שנים. במכל נותרו אדי אמוניה, שעובדי החברה ישרפו בתהליך מבוקר בימים הקרובים. בכך תמלא החברה את הנחיית בית המשפט העליון, לפיה יש לרוקן לחלוטין את המכל עד אמצע ספטמבר.

סגן השר להגנת הסביבה, ירון מזוז, אמר כי "זה יום היסטורי למיליון תושבי חיפה והסביבה. עכשיו נפעל למען עובדי חיפה כימיקלים, נמצא פתרון שעתידם יישמר במפעל, והכל עוד לפני ערב ראש השנה".

בהנחיית בית הדין לעבודה הקפיאה חיפה כימיקלים את פיטורי העובדים עד סוף ספטמבר. עד אז יתקיים תהליך גישור באמצעות יובל רכלבסקי בין העובדים, החברה ועיריית חיפה. בנוסף נקבע כי לקראת סוף ספטמבר ייערך דיון בטענת העובדים, כי הפיטורים אינם נדרשים כיוון שיש חלופת יבוא אמוניה שמאפשרת לחדש את היצור.

תחילה טענו בחברה ובמשרד להגנת הסביבה שלא ניתן לרוקן את המכל בדרך בטוחה לפני סוף השנה. רק הזיקה שיצר בית המשפט העליון בין ריקון המכל לחידוש עבודת המפעל בצפון האיצה את התהליך. לאחר שיישרפו אדי האמוניה תוכל החברה להפעיל מחדש את המפעל בצפון.

בינתיים נותרה במחלוקת הדרך שבה תגיע האמוניה למפעל. עיריית חיפה מתנגדת ליבוא באונייה ולהזרמת האמוניה ממנה בצנרת ישירות למפעל – כפי שרוצה חיפה כימיקלים משיקולי עלות, עמדה הנתמכת על ידי הממשלה הטוענת שזו החלופה הבטוחה ביותר. אם עיריית חיפה, שאמורה לתת את הרשיון להפעלת הצינור, לא תשנה עמדתה, תוכל החברה לייבא אמוניה במכלים קטנים (איזוטנקים), חלופה יקרה יותר.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה: "לכשירוקן המיכל עד תום, תפעל עיריית חיפה להריסתו. כזכור הוקם המיכל ופעל במשך השנים ללא היתר בניה ומזה 13 שנים ניהלה עיריית חיפה מאבק לסגירתו. כעת שסוף סוף הואילה חיפה כימיקלים למלא אחר פסק הדין תפעל כאמור עיריית חיפה על פי חוקי התכנון והבניה להריסתו של המיכל ובכך תביא לסילוקו המוחלט של המפגע אשר במשך שנים סיכן כמיליוןי תושבי חיפה והמטרופולין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"