החקלאים נגד רמי לוי וביכורי שדה: הגישו תלונה לרשות ההגבלים

בתלונה לרשות ההגבלים טענו חקלאים כי מדובר בשיטה שנועדה ליצור אפיק רווח נוסף - תוך יצירת הסדר כובל האסור לפי חוק ההגבלים ובניגוד לחוק המזון ■ רמי לוי וביכורי שדה דרום: הגשנו תשובות לממונה, איננו מפרים את החוק

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירקות
ארגזי ירקותצילום: דודו בכר
אורה קורן
אורה קורן

התאחדות האיכרים הגישה תלונה לממונה על רשות ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, שלפיה רמי לוי וביכורי שדה דרום — שני סיטונאים גדולים של פירות וירקות — דורשים מהחקלאים לספק סחורה רק בארגזים שלהם, באופן שהופך את ההסדרים הלוגיסטיים למקור הכנסה נוסף עבור רמי לוי וביכורי שדה דרום, ועומד לכאורה בניגוד לחוק המזון ולמדיניות רשות ההגבלים.

החקלאים מתלוננים כי רמי לוי וביכורי שדה התחילו ב–2017 לדרוש מהם לספק סחורה רק בארגזים שלהם, הצבועים כל אחד בצבע ייחודי. לטענת החקלאים, מדובר בארגזים ובמשטחים מאיכות ירודה, שמתפרקים לאחר שימושים בודדים.

רמי לויצילום: אמיל סלמן

במקטע הסיטוני נהוג שחקלאים משתמשים במשטחים וארגזי פלסטיק חכורים ומשלמים לחברות המשווקות דמי פיקדון, שאמורים לכסות את עלות המשטח או הארגז במקרה של אובדן או יציאה משימוש. במקרה כזה, החברה המספקת אותם מחלטת את סכום הפיקדון.

לטענת החקלאים, שבאופן קבוע מפקידים פיקדון עבור השימוש בארגזים והמשטחים, הם נדרשים מרמי לוי ומביכורי שדה דרום לשלם עבורם סכומים העולים על ערכם הכלכלי בשוק, מכיוון שהפיקדון הנדרש גבוה ממחיר הארגז או המשטח. לטענתם, באופן כזה הפכו שני הסיטונאים, שהם גם קמעונאים גדולים, את השימוש במשטחים ובארגזים למקור הכנסה נוסף מהחקלאים, תוך הפרת חוק המזון ויצירת הסדר כובל האסור לפי חוק ההגבלים — שמונע מחקלאים לרכוש ארגזים ומשטחים מיצרנים אחרים.

השיטה גם מחלישה את עמדת המיקוח של החקלאים בנוגע למחיר תוצרתם, מכיוון שכשהסחורה ארוזה בארגז ייחודי של אחד הסיטונאים — הם נדרשים להחליף ארגז לפני שהם משווקים אותה לסיטונאי אחר.

התאחדות האיכרים הגישה את התלונה באמצעות עורכת הדין רוית ארבל ממשרד עמית פולק מטלון. בתלונה, שנמצאת בבחינת הרשות, נכתב כי "רמי לוי וביכורי שדה דרום רואים בהסדרים הלוגיסטיים עם המגדלים מקור הכנסה העומד בפני עצמו, וגובים מהם תשלומים שעומדים בניגוד לכאורה לחוק המזון ולמדיניות הרשות ביחס לחוק זה". חוק המזון אוסר על העברת תשלומים שאינם חלק ישיר ממחיר המוצר הנמכר בין רשתות גדולות לספקים. לפי התלונה, רמי לוי וביכורי שדה דרום מחזיקות כל אחת גם ברשת קמעונית, ונחשבות קמעונאיות גדולות לפי חוק המזון. רמי לוי מחזיק ברשת רמי לוי שיווק השקמה, ובאחרונה רכשה ביכורי שדה דרום את השליטה ברשת גוטסמן ובניו, שנכללת ברשימת הקמעונאיות הגדולות בחוק המזון.

עוד טענו החקלאים בפנייה לממונה כי רמי לוי וביכורי שדה דרום נוקטים בפרקטיקות שיש בהן הסדר כובל ומפרים את חוק המזון בעוד כמה היבטים, בנוסף לגביית דמי פיקדון גבוהים משמעותית משווי הארגז או המשטח. למשל, בשיטת הגבייה של דמי שימוש ודמי פריקה בגין שימוש בארגזים ומשטחים אוניברסליים (לא צבועים); ובקביעת תנאים המונעים השבת חלק מהם בפועל לספק.

לדוגמה, צויין כי לפי בדיקת התאחדות האיכרים, עלות ארגז שנעשה בו שימוש על ידי רמי לוי וביכורי שדה דרום היא 9 שקלים, ואולם דמי הפיקדון עבורו הם 25 שקל לארגז. מחיר משטח הוא 14 שקל, אך דמי הפיקדון עבורו גבוהים מ–55 שקל. בנוסף, לטענת החקלאים, שתי החברות קבעו שרירותית כי ארגזים או משטחים שלא יוחזרו עד סוף השנה, לא יתקבלו לאחר מכן. דמי הפיקדון שלהם יחולטו, והחקלאי שיחזיר אותם בשנה שלאחריה — אף ייקנס.

הפרה נוספת שמצויינת בתלונה היא אי־החזרת פיקדון החקלאי המשולם בגין משטחים וארגזים אוניברסליים מתחילת 2017. לפי התלונה, הגבלת החקלאי לשימוש במשטחים וארגזים צבועים, פירושה שהקמעונאי קובע את איכות הארגזים והמשטחים שבהם יעשה החקלאי שימוש. השיטה מהווה לכאורה ניסיון לביצוע הסדר כובל מכיוון שהיא אינה מאפשרת לחקלאים לרכוש ארגזים ומשטחים מספק אוניברסלי — מה שפוגע בתחרות בתחום.

הסיבה שהציבור משלם ביוקר על מזון

דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים, אמר: "הריכוזיות בענף הסיטוני ובענף הקמעוני והכוחניות של החברות הפועלות בהם הן הרעה החולה של יוקר המזון במדינת ישראל. אוזלת ידה של הממשלה בטיפול בריכוזיות ובפערי התיווך היא הסיבה לכישלון בהוזלת סל המזון לציבור.

"השיטה מעוותת והיא כובלת את כולם בשרשראות לשיווק של השניים. צריך לדאוג שהתוצרת תגיע באריזה ניטרלית ושכל אחד יוכל לקבל אותה — ולא לחייב לעבוד עם אריזה או כל דבר אחר שמונע את הטיפול בסחר לא הוגן. בנוסף, יש לדאוג שיהיו הסכמים חתומים בין החקלאי לסיטונאי או לקמעונאי עם התחייבות מראש לאספקה מצד החקלאי ולמחיר מצד הסיטונאי".

דובי אמיתיצילום: התאחדות האיכרים והחקלאים

התאחדות האיכרים הגישה כבר בעבר תלונות לממונה על ההגבלים נגד מה שנראה כשיתוף פעולה בין ביכורי שדה לרמי לוי ולקמעונאים נוספים. בעקבות התלונות בוצעה הפרדה מבנית בבעלות על החברות והפרדה לוגיסטית בין מרכזיהן. התלונות כללו גם שיטות תימחור של התוצרת שפגעו בחקלאים, אך עד כה לא נעשתה כל פעולה ממשלתית לשנותן. הקמת שוק סיטוני חדש אמורה היתה לשפר את מצב החקלאים, אך זאת מתעכבת כבר כמה שנים מסיבות פוליטיות ואחרות.

מרמי לוי נמסר בתגובה: "החברה פועלת בהתאם להוראות החוק, ובהתאם לזאת השיבה לפניית הרשות להגבלים תשובה מפורטת". מקורבים לחברה ציינו כי לתשובה צורפו מכתבים מחקלאים המביעים שביעות רצון מהשימוש בארגזי החברה. מביכורי שדה דרום נמסר: "תגובתנו נמסרה לממונה על ההגבלים העסקיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט