הדרג המקצועי במשרד להגנת הסביבה מעכב תחרות שיזם השר למחזור פסולת

את השינוי יזם השר זאב אלקין בניגוד לעמדת הדרג המקצועי, שטוען עתה כי הוא צריך לפחות שנה לשינוי חוק האריזות - אף שהחוק הקיים מאפשר תחרות

אורה קורן
אורה קורן
פח מיחזור של תאגיד תמיר
פח מיחזור של תאגיד תמירצילום: מוטי מילרוד
אורה קורן
אורה קורן

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין הודיע היום (ב') על כוונתו לפתוח את שוק פסולת האריזות לתחרות מול תאגיד תמיר, השולט בתחום באופן בלעדי. החלטת השר התקבלה בניגוד לעמדת הדרג המקצועי במשרד, הסבור שאין צורך בתחרות. הדרג המקצועי הודיע שהוא זקוק לארכה של שנה לנסח שינוי חוק שיאפשר את התחרות באופן מיטבי, וקיבל אותה מהשר. זאת, אף שהחוק הקיים מאפשר תחרות בין כמה גופים.

על רקע התפתחויות אלה, הודיע היום המשרד להגנת הסביבה לשלוש החברות שביקשו הכרה כגוף מוכר - א.מ.י.ר גלובל גרין 2013, המסלול הירוק ונטלי - כי קיים חשש ממשי שמתן ההכרה עתה יפגע ביישום מטרות החוק. החברות קיבלו ארכה להתייחס לכך בכתב בתוך 30 יום, לפני קבלת החלטה סופית.

המשמעות היא דחיה ניכרת במועד תחילתה של התחרות. זאת, במידה והחקיקה תעבור את מערכת הלוביסטים שעשויה לפעול לטובת תאגיד המחזור המונופוליסטי תמיר, שבבעלות החברה המרכזית ליצור משקאות קלים (קוקה קולה ישראל), שטראוס, תנובה, אוסם, גן שמואל מזון, שלמה א.אנג'ל, טמפו, יפאורה תבורי, סנו, יוניליוור, שופרסל וחוגלה קימברלי.

במהלך 2016 הוגשה לרשות ההגבלים תלונה של עמותת שומרי הסף נגד בכירים במשרד להגנת הסביבה, לפיה הם לכאורה משתפים פעולה עם תאגיד תמיר כדי למנוע תחרות. בכיר לשעבר אמר אז ל-TheMarker כי קיים במשרד "שבי רגולטורי" של בכירים הפועלים למען חברות שעליהן הם צריכים לפקח. במשרד אמרו כי לא קיבלו פניה בנושא מרשות ההגבלים.

"אנו פועלים לקביעת כללים להסדרת פעילותם של מספר גופים מוכרים בשוק האריזות, על מנת להבטיח רמת שירות זהה בכל הרשויות המקומיות", אמר היום אלקין. "נפעל לתיקון החקיקה בנושא שיאפשר את פתיחת שוק פסולת לתחרות מבלי לפגוע ברמת השירות לאזרח", הוסיף.

גיא סמט, סמנכ"ל בכיר לשלטון מקומי במשרד להגנת הסביבה, סבור כי ללא תיקוני חקיקה, לא ניתן לקיים פעילות של יותר מתאגיד מחזור אחד במסגרת חוק האריזות מבלי לפגוע ברמת השירות השוויונית לכל אזרחי מדינת ישראל.

לדבריו, שיקולים כלכליים מעודדים חברות לאסוף פסולת רק במרכז ורק מגופים עסקיים גדולים כיוון שזה תהליך קל ומהיר יחסית. יותר יקר לאסוף בחצרות בתים ובפריפריה. לכן קיים חשש שאם תיפתח תחרות ללא הסדרתה בכללים שייכנסו לחוק, תהיה פגיעה באיזוף בשלטון המקומי.

במשרד שללו את האפשרות של זירוז התחרות באמצעות פרסום מהיר של הוראות מנכ"ל עד לעיגונן בחוק. מהמשרד נמסר כי "להוראות מנכ"ל אין מעמד חוקי והן לא יכולות להסדיר את התחרות בשוק כמו שוק הפסולת. אין בצדן כלי אכיפה, וכשזה יגיע לבית המשפט לא נצליח להגן על זה".

לדבר סמט, "יש מקום לתחרות, זו החלטה של השר. הדרג המקצועי סבר שאין צורך בתחרות, אבל אנחנו מקבלים את ההכרעה שלו. ביקשנו שיהיה תהליך סדור. התחיבנו להגיש תיקון חוק בעוד שנה. יש לי בעיית כח אדם ובמידרג העלויות שאני משפיע עליהן, זו לא המשימה הראשונה שלי".

לדבריו, בארץ נאספת בשנה פסולת בהיקף של 80 מיליון שקל - המחזור של תאגיד תמיר. מתוך כמות פסולת, הנאמדת על ידי המשרד ב-500 אלף טונה בשנה, התאגיד אוסף 350 אלף טונה המהווים כ-70%.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"