ישראל 2040: הרוב החילוני יתכווץ והחרדים יתפזרו ברחבי הארץ

במועצה הלאומית לכלכלה מתחילים להתכונן ל-2040 ובונים תוכנית אופרטיבית: "כל משרדי הממשלה צריכים להיערך לשינויים הדמוגרפיים. משרד החינוך רוצה לדעת כמה בתי ספר הוא יצטרך. משרד הבריאות רוצה לדעת כמה מיטות הוא יצטרך בבתי החולים"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חילונים לצד חרדים במרכז המסחרי בשכונת גילה בירושלים
חילונים לצד חרדים במרכז המסחרי בשכונת גילה בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי
חגי עמית
חגי עמית

עד 2040 תצמח אוכלוסיית ישראל בשיעור של 56% - לרמה של יותר מ-13 מליון נפשות. הנתון הזה הוא תוצאה של מגמה לאומית לעידוד ילודה - שיעור הפוריות של נשים בישראל בגילי 49-15 הנו הגבוה ביותר בקרב מדינות OECD, ועומד על כ-3.1 ילדים לעומת ממוצע של 1.7 בארגון. האשה הישראלית מביאה לעולם יותר ילדים מאשר האשה ההודית – המדינה השנייה בגודלה בעולם במספר תושביה.

עם זאת, מאגר הנתונים שפירסמה אתמול (א') המועצה הלאומית לכלכלה מזכיר מה צפויות להיות תוצאות המגמה הלאומית הזו. אם כבר היום ישראל נמצאת במקום הרביעי ביחס של קמ"ר לנפש, היא עשויה להגיע למקום הראשון. למרות זאת, איש מהוגי המדיניות הממשלתית אינו רואה בריסון הילודה הישראלית יעד לאומי. כך למשל, תוכנית נטו משפחה שהגה שר האוצר השנה – מעודדת את האנשים העובדים במשק לעשות ילדים.

האוכלוסייה שצפויה לגדול בשיעור הגדול ביותר היא זו של החרדים, שמספרם יגיע ל-2.6 מליון נפש – זינוק של 77%. האוכלוסייה של היהודים הלא חרדים תצמח ב-35% בלבד לרמה של 7.8 מליון איש. אוכלוסיית ערביי ישראל תצמח ב-60%.

הדילמה של האוכלוסייה החרדית

הנתונים האלו אינם תחזית בלבד, כי אם סוג של תוכנית פיזור אוכלוסין לאזרחי מדינת ישראל. הם תוצר של שילוב שעשו במל"ל בין הערכות של הלמ"ס, עם תוכניות הדיור של הממשלה, ועשויים לשקף את הדרך שבה הממשלה תיערך לשרת את אוכלוסיית ישראל ב2040.

כך למשל, בולט בתוכנית הגידול של יותר מ-300% בהיקף האוכלוסייה החרדית המתגוררת במחוזות מרכז, דרום וצפון - הרבה מעבר לגידול הארצי שלה. הסיבה לכך היא ההנחה במל"ל שלפיה אוכלוסייה זו תצטרך לצאת מהערים החרדיות שבהן היא מתגוררת כיום – דוגמת בני ברק, ירושלים ובית שמש – ולהתפזר בארץ.

במחוז מרכז יפחת שיעור היהודים הלא חרדים מ-85% ל-76%, בעיקר בעקבות העלייה בשיעור החרדים. במחוז ירושלים יפחת שיעורם מ-40% ל-32%. במחוז הדרום שיעור החרדים צפוי לגדול מ-9% ל-20% מהאוכלוסייה. במחוז חיפה שיעורם באוכלוסייה יגדל מ-4% ל-12% - ולא רק בגלל אפשרות להקמת העיר החרדית החדשה כסיף בנגב שתמנה עשרות אלפי תושבים.

בבחירה בין פיזור האוכלוסייה החרדית ברחבי הארץ - לבין יצירת פתרונות דיור עבורה בתוך ריכוזי האוכלוסייה שבהן היא מתגוררת כיום – מגולמת דילמה. מדיניות פיזור עשויה ליצור חיכוך רב יותר בין האוכלוסייה החילונית והחרדית סביב אורחות החיים השונים של שתיהן. מהצד השני, מחקר של בנק ישראל שפורסם לאחרונה העיד כי ככל שהאוכלוסייה החרדית מתגוררת בסמיכות ליתר האוכלוסייה - הסיכוי שהחרדים ימצאו עבודה גבוה יותר. אחת האפשרויות שהומלץ עליה במסגרת תוכניות המל"ל, היא הקמה של עיר חרדית חדשה בנפת אשקלון – שיתרונה יהיה בקרבתה לאזורי אוכלוסייה לא חרדים.

הגידול באוכלוסיית ערביי ישראל אינו אחיד, כפי שמעידה התוכנית. במחוז צפון, המתאפיין באוכלוסייה ערבית חילונית יותר, צפוי הגידול הטבעי שלהם להיות זהה לשזה של האוכלוסיה היהודית הלא חרדית. במחוז דרום צפוי מספרם לגדול ב-127% - כתוצאה מהריבוי הטבעי הגבוה בקרב הבדואים. התוצאה של שתי המגמות האלו תביא לכך שבמחוז דרום תהיה האוכלוסייה היהודית הלא חרדית רק 55% – לעומת 72% כיום. בנפת באר שבע ישתווה מספר היהודים הלא חרדים למספר הערבים.

"ניסיון להסיט את האוכלוסייה לפריפריה"

לתוכנית הזו יש משמעות אופרטיבית. כפי שהסביר פרופ' אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה: "כל משרדי הממשלה צריכים להיערך לשינויים הדמוגרפיים שיתרחשו בעתיד. משרד החינוך רוצה לדעת כמה בתי ספר הוא יצטרך עוד 10, 15 ו-25 שנים, ובהתאם הוא כבר היום מתכנן בתי ספר לשנים האלו. משרד הבריאות רוצה לדעת כמה מיטות הוא יצטרך בבתי החולים.

"כדי להיערך לזה השתמשנו במערכת הנחות של הלמ"ס ביחס לגידול האוכלוסייה הצפוי ועל יעדי הדיור שנקבעו במשרד הבינוי והשיכון – בהתאם לתוכניות הלמ"ס. יעדי הדיור האלו מגלמים את התוכנית שבנינו ואומצה על ידי קבינט הדיור, ביחס לפיזור האוכלוסין בישראל. תוכנית דיור שהציבה יעדים בנוגע למקומות שבהם אנו מעוניינים לפזר את אוכלוסיית ישראל. התוכנית הזו מתכתבת עם הקצאות הכספים שלנו לצרכי תחבורה ודיור.

"היעד של ממשלת ישראל היה תמיד פיזור האוכלוסייה. בפריפריה העמידה ביעד הזה תמיד היתה קטנה מהתכנון. בתוכנית הנוכחית הניסיון להסיט את האוכלוסייה לפריפריה מנסה להיות מציאותי יותר. מדובר בתוכנית שחלקה הראשון אושר בוועדת השרים לענייני דיור לפני 4 חודשים"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד