משרד החקלאות סוגר את מועצת הצמחים

במקומה תיפתח מועצה וולונטרית. בעבר העריכו חקלאים שסגירתה תשפר את רווחיות החקלאי שיוכל לחסוך לצרכן 1.5 מיליארד שקל בשנה במחירי פירות וירקות

אורה קורן
אורה קורן
מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו (מימין), ושר החקלאות אורי אריאל
מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו (מימין), ושר החקלאות אורי אריאל צילום: ששון תירם
אורה קורן
אורה קורן

משרד החקלאות הודיע אמש (א') כי הוא סוגר את מועצת הצמחים במתכונתה הנוכחית, ופותח במקומה מועצה וולונטרית. זאת, לדברי מנכ"ל המשרד שלמה בן אליהו, בעקבות תלונות על תפקודה, ולבקשת נציגי החקלאים - מאיר צור יו''ר התאחדות החקלאים, ודובי אמיתי נשיא התאחדות האיכרים.

מאוחר יותר הבהירה התאחדות החקלאים כי היא כלל לא תומכת בסגירת המועצה. צור אמר כי הציע רק לקיים סקר בין הענפים שמעוניינים לפרוש מהמועצה, ושר החקלאות אורי אריאל אף הוציא הבהרה ברוח זו בפורום ווטסאפ של החקלאים. מנגד, בן אליהו אמר כי צור אישר באזניו כי הוא תומך בסגירת המועצה.

מזכ''ל התאחדות החקלאים אבשלום וילן אמר כי הממשלה הקימה ועדה במסגרת חוק ההסדרים לשנת 2016 שעסקה בעתיד המועצה. הוועדה הציעה לקחת חמישה ענפים ולבצע בהם פיילוט באמצעות סקר שיברר מי מעוניין להמשיך להשתייך למועצה, אך עד היום הסקר לא נערך. מקור ממשלתי אמר כי על פי החלטת הממשלה, החלטות הוועדה אמורות היו להתקבל פה אחד, ומשרד האוצר התנגד לעריכת הסקר מכיוון שתמך בסגירת המועצה.

דובי אמיתיצילום: אבי פז

את מאבק החקלאים הובילו בשנים האחרונות מגדלי מטעים, בראשות דוגי ישראלי, שאף סירבו לשלם דמי חבר למועצה, וזו פתחה נגדם מאבקים משפטיים. במשרד החקלאות מקווים כי בהמשך תתאפשר גם סגירתה של מועצת הלול.

"מועצת הצמחים תהיה גוף וולונטרי של מגדלים במהלך 2018", כתב מנכ''ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו, לסמנכ''ל האסטרטגיה במשרד, אורי צוק בר. כיום החברות במועצת הצמחים היא חובה המוטלת על כל החקלאים. כשתוקם מועצה וולונטרית, יוכל כל חקלאי להחליט אם הוא נרשם בה כחבר ומשלם את דמי החברות. הנהלת המועצה תצטרך להיות אטרקטיבית כדי שהחקלאים יממנו אותה בעתיד.

בן אליהו נימק את סגירת המועצה הנוכחית בכך שאינה מקיימת את המטרה שלשמה הוקמה - "לייצור צמחים ושיווקם" - ובנוסף השתנו הנסיבות שלשמן הוקמה.

צוק בר התבקש להיערך לסגירת המועצה כבר ב-2018, כולל טיפול ברכוש המועצה ובכספיה. בנוסף ציין בן אליהו, כי חודשיים לפחות לפני תחילת שנת הכספים, על המועצה להגיש לאישור שרי החקלאות והאוצר הצעת תקציב ל-2018.

דוגי ישראליצילום: אייל טואג

"החלטה זו תואמת את החלטת הממשלה לצמצום רגולציה ותואמת את בקשת חלק ממגדלי הפירות והירקות, שלטענתם המועצה מתעמרת בהם ואינה ממלאת חובותיה", כתב בן אליהו.

לפני כשנה הודיע משרד החקלאות על הקמת צוות בינמשרדי, שהחל לבחון את האפשרויות של סגירת מועצת הצמחים במתכונתה הנוכחית והקמת מועצה וולונטרית, כמקובל בעולם.

הצוות הוקם על בסיס החלטת ממשלה מאוגוסט 2015 בדבר חיזוק מעמדם של החקלאים בהתארגנויות בענפי הצומח. מדובר בפשרה לאחר שהצעת משרד האוצר לסגירת המועצה הוצאה מחוק ההסדרים. על פי ההחלטה נכללים בצוות נציגי משרדי החקלאות, האוצר והמשפטים ובראשו עומדים מנכ"ל משרד החקלאות והממונה על התקציבים במשרד האוצר. תפקידי מועצת הצמחים כוללים פיתוח, עידוד וביסוס ענפי הגידולים החקלאים באמצעות תמיכה במחקר, ביטוח חקלאי וקידום מכירות.

עמותת מאבק החקלאים בראשות דוגי ישראלי, הטוענת ליצוג 3,000 חקלאים, הציעה שיוקמו ארגוני חקלאים וולונטריים מקצועיים, או איזוריים - שיזכו לתמיכה ממשלתית בדומה למקובל בארה''ב. בעלי זכות הבחירה לחברי המועצה יהיו חקלאים פעילים לפי דו''חות מס הכנסה. ההחלטות יתקבלו במועצה בהליך דמוקרטי ומגדל שירצה לפרוש ממנה יוכל לעשות זאת.

לדברי ישראלי, ההשפעות הצפויות מהמועצה יכללו שיפור רווחיות החקלאי ב-15%-20% מה שיאפשר להוריד מחירים לצרכן בכ-10% - שמשמעותם 1.5 מיליארד שקל בשנה. מעבר לתמיכות ישירות במגדל יאפשר הוזלה נוספת של התוצרת.

שמונה מועצות יצור חקלאיות פועלות בישראל ותקציבן הכולל כ-250 מליון שקל. הגדולות בהן אלה מועצת הלול, הצמחים והחלב. תקציבן מבוסס על תשלומי החקלאים. בפועל, החקלאים מגלגלים את התשלומים על הציבור במחירי הפירות והירקות. המשמעות היא, שלו היו סוגרים את מועצות היצור, אפשר היה תיאורטית להוריד מחירים ולחסוך לציבור לפחות מאות מיליוני שקלים בשנה.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?