המועמדים המובילים למנכ"ל מכון התקנים: בועז הירש ואילן כרמית

הירש הוא מנכ"ל שירות התעסוקה וכרמית מכהן כממלא מקום במכון מאז פרישתו של פנחס שחר מהתפקיד

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכון התקנים הישראלי
צילום: משתמש הויקיפדיה It
אורה קורן
אורה קורן

המועמדים המובילים לתפקיד מנכ"ל מכון התקנים הם בועז הירש, מנכ"ל שירות התעסוקה ואילן כרמית, המכהן כממלא מקום המנכ"ל במכון - כך נודע היום (א') ל-TheMarker. לפני כחודשיים הודח המנכ"ל הקודם, פנחס שחר, לאחר חילוקי דעות עם יו"ר המכון, אורי דורי.

מכון התקנים עובר תהליך רפורמה שנכפתה עליו על ידי הממשלה, במסגרתה יאבד מעמדו כמונופול בבדיקת תקנים מחייבים של מוצרי יבוא. הרפורמה כוללת הוצאת עובדים לפרישה מוקדמת ושינוי מבני במכון. חילוקי דעות לגבי יישום הרפורמה בין היו"ר למנכ"ל היו ברקע להדחתו של שחר. במסגרת הרפורמה צפויים לפרוש כ-380 עובדים, המהווים כ-40% מעובדי המכון. תחילת תהליך הפרישה ב-2016 הובילה להפסד של 12 מיליון שקל שרשם המכון באותה שנה.

המכון, שנתפש כמעוזה של התאחדות התעשיינים, שימש במשך שנים מגן לתעשיה מקומית מפני תחרות מיבוא איכותי וזול באמצעות תקינה שמהווה חסם יבוא. בכך איפשר לחלק מהתעשיות לא להתפתח ולהמשיך למכור לצרכנים מוצרים נחותים מאלה שבחו"ל. הדוגמה הבולטת ביותר בשנים האחרונות היתה מאבקה הממושך של כרומגן לשינוי תקן דודי שמש, כך שיתאימו להתפתחויות טכנולוגיות מקובלות בעולם שמספקות דודים יעילים וחסכוניים יותר. הרפורמה הממשלתית כוללת שינוי בהרכב ועדות התקינה במטרה למזער את נזקיהן לתחרות.

במסגרתה הרפורמה גם יאפשר יבוא - למעו של מוצרים רגישים כמזון טרי - על בסיס הצהרת יבואן כי היבוא עומד בתקנים ובדרישות הרגולטוריות. זו מחליפה שיטת יבוא שהתבססה על דרישות רגולטוריות מכבידות שיבואן נדרש למלא לפני תחילת היבוא, שהיו חסם יבוא.

לא בכל התחומים התאפשרה הרפורמה. משרד הבריאות מעכב אפשרות של שינוי מסוג זה בתחום התמרוקים, וההערכות הן כי המשרד יחליף את הרגולציה הישנה לתחרותית עד אוקטובר הקרוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"