נציגי תיסנקרופ, יצרנית הצוללות, הגיעו לשימוע במשרד הכלכלה והתעשייה

השימוע יכריע אם החברה תיכנס לרשימה השחורה של חברות המנועות מלהשתתף במכרזי ממשלה בשל אי עמידה בדרישות הרכש מחברות ישראליות

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צוללת חיל הים
צוללת של חיל היםצילום: רמי שלוש
אורה קורן
אורה קורן

נציגי תאגיד תיסנקרופ הגרמני, שבין השאר בונה את הספינות והצוללות עבור חיל הים, הגיעו היום (ב') לשימוע במשרד הכלכלה והתעשייה. החברה, שנמצאת בלב חקירת המשטרה בנושא ההתקשרויות של משרד הביטחון וחיל הים - המכונה פרשת הצוללות - נדרשה לנמק מדוע אינה עומדת ביעדי רכש הגומלין להם התחייבה במסגרת ההתקשרות עם משרד הביטחון.

מדובר בדרישות בהן מחויבות חברות הזוכות במכרזי ממשלה, לפיהן עליהן לרכוש חומרי גלם, ציוד ומוצרים בשיעור מסוים מהיקף החוזה שזכו בו מחברות ישראליות. בהתאם, תיסנקרופ התחייבה לבצע רכש גומלין בשווי כ-700 מיליון שקל, התחייבות שנטלה על עצמה במסגרת מכרז הצוללות הקודם שבו זכתה. במשרד הכלכלה והתעשייה הזהירו את החברה כי אם לא תעמוד ביעדי הרכש היא תיכנס לרשימה שחורה, ויימנע ממנה להשתתף במכרזי ממשלה בשנים הבאות.

כעת יבחנו במשרד הכלכלה והתעשייה את התשובות וההסברים שסיפקו היום נציגי החברה במסגרת השימוע, ויכריעו לגבי הכללתה ברשימה השחורה.

נציגי החברה, בהם נציגה בישראל מיקי גנור, שהפך לעד מדינה בפרשת הצוללות, כבר נפגשו בשנתיים האחרונות עם ראשי הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי (רשפ''ת) במטרה ללבן את הסוגייה. לטענתם, הם לא מצאו חברות ישראליות המייצרות מוצרים רלוונטים לחברה, וחברות שנמצאו מתאימות לא הסכימו להתאים את עצמן לתקני החברה.

מיקי גנורצילום: אילן אסייג

למרות זאת, לקראת החתימה על העסקה לרכישת ארבע ספינות סיור מהחברה ב-1.8 מיליארד שקל, גיבשו בכירים במערכת הביטחון מתווה פריסת חובות של החברה על פני שנים, במסגרתו התחייבה תיסנקרופ לרכוש סחורה ישראלית בהיקפים מסויימים מידי שנה. במשרד הביטחון הסבירו כי בשונה מהמקובל, העסקה נחתמה לפני שנספח רכש הגומלין הושלם, במטרה למנוע עיכוב בתהליך המימון של העסקה ובמועד תחילת ייצור הספינות.

מנהלת הרשפ''ת, זיוה איגר, הבהירה בעבר כי היא מוכנה להכיר בהשקעה בהקמת מפעל ייצרני בישראל כחלק מרכש הגומלין. תיסנקרופ בחנה אפשרות להכרה בהשקעה במפעל לייצור אמוניה - שלגביו התנהל בעבר מכרז ממשלתי שנכשל. אלא שברשפ''ת השיבו כי השקעה שזוכה למימון ממשלתי מיוחד לא תוכל להיחשב כרכש גומלין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב