בגלל החשד לפלילים: היתר חדש לאוניית אמוניה קטנה מתעכב

מקורבים לנושא אמרו היום כי חיפה כימיקלים עשויה להשתמש בהיתר הרעלים כדי שבית המשפט ילחץ על עיריית חיפה להעניק לה רשיון עסק

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכל אמוניה במפרץ חיפה
מיכל אמוניה במפרץ חיפהצילום: רמי שלוש
אורה קורן
אורה קורן

המשרד להגנת הסביבה לוחץ על משרד המשפטים לאפשר לו להוציא היתר רעלים חדש לאוניית אמוניה קטנה.

אישור משרד המשפטים נדרש כדי לוודא שההיתר אינו סותר את החלטות בתי המשפט בנושא. בית המשפט העליון אמור להכריע לגבי חלופת יבוא האמוניה לטווח קצר, לאור דרישתו כי בסוף החודש ירוקן לחלוטין מכל האמוניה של חיפה כימיקלים.

אולם נראה כי על רקע הדיווח שהעביר באחרונה מבקר המדינה ליועץ המשפטי לממשלה בדבר חשד לפלילים בהתנהלות המדינה בסוגיה, במשרד המשפטים מעכבים את האישור. במשרד יודעים כי גם אם תגיע אונייה, ממילא עיריית חיפה לא תעניק רשיון עסק לצינור להולכת האמוניה למפעל החברה, והאונייה תשהה זמן ממושך במפרץ חיפה ותהווה סכנה בטיחותית, אם כי מוקטנת לעומת אוניית האמוניה הגדולה שנהגה לפקוד את הנמל.

מקורבים למגעים אמרו היום (ב') כי חיפה כימיקלים עשויה להשתמש בהיתר הרעלים כדי שבית המשפט ילחץ על עיריית חיפה להעניק לה רשיון עסק. החברה תוכל לטעון כי המשרד להגנת הסביבה סבור שהמערך של אונייה קטנה הוא הבטיחותי ביותר ליבוא אמוניה לחברה, לכן אין זה הגיוני שעיריית חיפה תקבע שהוא מסוכן. במשרד להגנת הסביבה אמרו, כי זה רק צירוף מקרים, שהפתרון הבטיחותי ביותר הינו הכדאי ביותר כלכלית לחיפה כימיקלים.

האונייה המדוברת תהווה מיכל צף. המדינה עדכנה באחרונה את בית המשפט העליון שהיא אינה מתנגדת להגעת האונייה הקטנה, אלא רק להגעת אונייה גדולה.

לחיפה כימיקלים יש עניין ביבוא אמוניה באונייה קטנה, שהוא זול יותר לעומת חלופת יבוא באיזוטנקים. המשרד להגנת הסביבה אישר יבוא באיזוטנקים, אולם המועצה לבטחון לאומי (מל''ל) טענה שהפתרון אינו בטוח. עם זאת, ככל הידוע, לא נשלל יבוא איזוטנקים דרך נמל אשדוד. יתר על כן, דרך הנמל מתבצע יצוא אלפי איזוטנקים של ברום בשנה, חומר שנחשב מסוכן יותר מאמוניה.

במשרד להגנת הסביבה מעדיפים למצות את המהלכים ליבוא אמוניה באונייה, גם אם היישום יתעכב, ובינתיים מפעלי חיפה כימיקלים נותרים מושבתים. במשרד סבורים, כי גם חלופת היבוא באיזוטנקים דרך נמל אשדוד אינה ליישום מיידי, כיוון שתידרש בניית מתקני איחסון נאותים, תהליך שיימשך זמן רב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות