שמואל צוקר: "לא קיבלתי תשובה על עלויות התחזוקה של הספינות שנרכשו"

"השאלה המהותית מבחינתי היא כמה כסף עסקת הספינות הזאת עוד תעלה בעתיד" הכתבה המלאה מחר ב–MarkerWeek

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שמואל צוקר. "אמרתי — אני שומר סף"
תא"ל במיל' שמואל צוקר. "עולם כלכלי שלם שישפיע על הציבור"צילום: מנהל הרכש במשרד ה?
חגי עמית
חגי עמית

יש בהחלט מקום לדיון שמעוניינים לנהל בוועדת חוץ וביטחון בנוגע לבניית ארבע הספינות להגנה על המים הטריטוריאליים של ישראל, והוא עשוי להעסיק את המערכת הפוליטית עוד זמן רב. שמואל צוקר, ראש מינהל הרכש במשרד הביטחון לשעבר, שהיה בתפקיד בתקופה שבה העסקה יצא אל הפועל, אמר ל–TheMarker: "האירוע המהותי מבחינתי נוגע לשאלה כמה עסקת הספינות הזאת עוד תעלה בעתיד"

הוא הסביר כי "המשמעות של רכישת ספינות גדולות יותר היא תשלומים עתידיים גדולים יותר עבור האחזקה, התפעול ומערכות הלחימה. מערכות לחימה לכלי גדול יותר עולות יותר כסף. כשאמרתי בזמנו תציגו לי את ה–Life Cost Cycle, עלות החזקת הספינות לאורך כל מחזור החיים שלהן — לא קיבלתי תשובות. נחמד מאוד להתהדר בספינות גדולות כאלה, אבל בסוף צריך לשאול שאלות".

ולא שאלו את השאלות האלו?

"זה מה שהציק לי והטריד אותי מאוד. יש במסלול האישורים בדרך לרכישת ענק שכזאת כמה שומרי סף כמו בכל רכש אחר. מה שאני כמנהל רכש חותם עליו הוא לא סוף פסוק. מעלי במסלול החתימות יש את ראש אגף הכספים מטעם כנציג האוצר. יש את מנכ"ל משרד הביטחון. שומרי סף זה לא רק אני.

"במקרה הזה באתי ואמרתי: אני שומר סף. שאלתי את כל השאלות. ניסיתי להבין מה קרה פה. למה צריך פתאום ספינה של 2,000 טונה ולא של 1,200 טונה, מה שהספיק קודם? איך נתמודד עם זה שזה יעלה הרבה מאוד כסף בעתיד? הרי יש פה עולם כלכלי שלם שמשפיע עכשיו ובעתיד על הציבור. ההבדל בין רכישת הספינות הקטנות יותר מקוריאה לרכישת הספינות הגדולות יותר מגרמניה הוא כמו ההבדל בין החלטה לקנות וילה עם שלושה חדרים לרכישת וילה עם 17 חדרים. ברור שרכישת הוילה הגדולה תביא לעלות אחרת של חשמל, אחזקה, ארנונה ומים. אם הווילה הקטנה לא היתה מספקת — זה היה בסדר. אבל הדורש של הוילה כבר אמר שהווילה הקטנה מתאימה לו".

צוקר התייחס גם להודעת משרד הביטחון בתחילת השבוע, שלפיה מינהל הרכש ירכוש מערכות לחימה מהתעשיות הביטחוניות הישראליות בהיקף של כ–1.5 מיליארד שקל — למילוי צרכיהן של ספינות המגן. "מדברים עכשיו על עלות של 1.5 מיליארד שקל שישולמו על רכישת מערכות לחימה מהתעשיות הביטחוניות בישראל. אני לא יודע אם זה ייגמר בזה. יכול להיות שאם היינו נצמדים לעסקה המקורית, זה היה נגמר מבחצית מהסכום".

הוא הוסיף: "אני מוטרד מכך שאם לא היה הארוע סביב צ'ייני ומיקי גנור, השאלות החשובות לא היו נשאלות. הרי אני כראש מינהל רכש הייתי אמור לקבל שאילתא — מדוע עברנו מספינות של 1,200 טונה לספינות של 2,000 טונה? רצינו לחתום עם מספנה קוריאנית אחת. בהמשך עברנו למכרז בו היו אמורות להשתתף שלוש מספנות קוריאנית ומספנות אחרות בעולם. ואז יצאנו למכרז בינלאומי ולבסוף גמרנו בספק יחיד - מספנה בגרמניה שבתחילת הדרך נפסלה על ידי הדורש המבצעי והרכש הוא רכש של ספינה גדולה יותר. אראל מרגלית העלה את השאלה מדוע לא לבטל את העסקה על בסיס השחיתות שמאחוריה. איש לא שואל איך הגענו להעסקה הזו שבסופו של דבר יקרה לנו פי כמה וכמה".

ביטול העסקה אפשרי?

"ביטול עסקה כזו הוא לא פשוט. אוניה אחת כבר התחילה להיבנות. אבל יתכן שאם יתעקשו אפשר לשנות את החוזה".

האם בשקלול המענק שקיבלנו מגרמניה, היה זול יותר לבחור להמשיך את המכרז עם קוריאה?

"סוג האוניה שהוזמנה מגרמניה לא דומה לסוג האנייה שהיינו מקבלים אילו היינו יוצאים למכרז בינלאומי. עם זאת, גם אם היום בטווח הקצר הרכש זול יותר, בטווח הארוך זו עשויה להיות עסקה יקרה יותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים