פרשת האמוניה: חשד לשיקולים זרים ולפגיעה בטוהר המידות מצד גורמי ממשלה

החשדות מתרכזים ככל הנראה במשרד רה"מ ובמשרד להגנת הסביבה ■ "תיעדוף חלופות ליבוא אמוניה נעשה לכאורה כדי להיטיב כלכלית עם חיפה כימיקלים" ■ עיריית חיפה: "מה שמסריח כמו דג מת ונראה כדג מת דינו למות, יש לשנות ב-180 מעלות את הטיפול בבחינת החלופות"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכל האמוניה בחיפה, ב-2015
מכל האמוניה בחיפהצילום: צפריר רינת
אורה קורן
אורה קורן

מבקר המדינה העביר היום (ג') ליועץ המשפטי לממשלה מידע, המעלה חשש למעשים פליליים בקשר לטיפול גופי המדינה בנושא קידום פתרונות לאספקת אמוניה למשק לטווח הקצר והארוך. החשדות מתרכזים, ככל הנראה, במשרד ראש הממשלה ובדרג בכיר במשרד להגנת הסביבה, אך גם במשרדי ממשלה אחרים.

מהמידע שבידי משרד מבקר המדינה עולה חשש, כי הבחינה וההכרעה באשר לתיעדוף חלופות ליבוא האמוניה נעשו לכאורה באופן מוטה. זאת במטרה להטיב כלכלית עם חברת חיפה כימיקלים, אגב מידור בעלי תפקידים רלוונטיים במשרד להגנת הסביבה ממעורבות בעניין. כמו כן, מידע שנמסר לגורמים מוסמכים בנושא השתנה מהותית מפעם לפעם, ולא תאם, לכאורה, במלואו, את העובדות לאשורן.

בנוסף, נראה כי מר ישראל דנציגר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, היה מעורב בנושא באופן משמעותי וחריג, וכי לכאורה הוא לא קיים את ההסדר למניעת ניגוד עניינים שנקבע לו באוגוסט 2015. מהדברים מתעורר חשש כי פעל בנושא תוך ניגוד עניינים, ובלא שהתייעץ בעניין זה לפני כן, כפי שהתחייב בהסדר, עם היועצת המשפטית של המשרד להגנת הסביבה.

במכתב שנשלח כתב המבקר, כי המשקל המצטבר של הדברים מביא למסקנה שקיים יסוד לחשש שמא מניעים זרים ופסולים עומדים ביסוד עמדתם של אותם גורמי מדינה, באופן המעלה חשש לטוהר המידות.

המידע הועבר ליועץ המשפטי לממשלה, לידיעתו ולכל טיפול שימצא לנכון, ועל פי סעיף 14(ג), הוא בא בהמשך למכתב בנושא שנשלח לפרקליט המדינה ב-12 ביולי.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה, כי "המשרד נדהם לשמוע מהתקשורת על ההאשמות החמורות האלו, ועד לרגע זה לא קיבל שום הסבר או מידע הנוגע אליהן. ברגע שנקבל את החומר בשלמותו, נוכל להגיב לגופו של עניין. יודגש, כי כל פעילות אנשי המשרד להגנת הסביבה בתחום זה נסמכה באופן מלא על המלצות של מומחי המקצוע בתחום מהארץ ומהעולם, ולוותה באופן צמוד על-ידי הגורמים המשפטיים, לאור העובדה שהנושא נדון בערכאות משפטיות שונות".

מעיריית חיפה נמסר בתגובה, כי "זמן רב אנו טוענים ששיקולי ההון גוברים בצורה בלתי מוסברת על שיקולי ביטחון כמיליון מתושבי מדינת ישראל. את המידע הרב שהגיע אלינו העברנו לאנשי המבקר. למרות לחצים רבים שהופעלו עלינו עמדנו כפי שאנו עומדים כעת כי שיקולי ביטחונם של תושבי חיפה הוא השיקול העליון ורק לאחרי שנשתכנע שהוא נלקח בחשבון נסכים לדון בחלופות.

מה שמסריח כמו דג מת ונראה כדג מת דינו למות, יש לשנות ב-180 מעלות את הטיפול בבחינת החלופות".

מחיפה כימיקלים נמסר: "חיפה כימיקלים למדה על פניית מבקר המדינה ליועמ"ש רק מהפרסום בתקשורת ואין לה כל מידע מעבר לכך.

"החברה קיבלה את ההיפך הגמור מטיפול מועדף כפי שנטען על ידי יונה יהב. החברה סבורה שבמקום לתת לה יחס מועדף, היא סומנה וקיבלה טיפול שלא כשורה כתוצאה מקמפיין השקרים בראשות יונה יהב, שנפסל על ידי כל המומחים ושכל מטרתו היא חיסול תעשיית הדשנים ולהיבחר מחדש לראשות עיריית חיפה".

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"