סימנט נערכת להגברת הביקוש למלט ו"למניעת עליות מחירים"

יבוא המלט על ידי כל היבואנים מגיע לכ-20% מצריכת השוק, וצפוי לזנק ב-2017 ביותר מ-50% לעומת אשתקד

אורה קורן
אורה קורן
אוניית יבוא מלט ומכלי אחסון של סימנט בנמל מספנות ישראל
אוניית יבוא מלט ומכלי אחסון של סימנט בנמל מספנות ישראל
אורה קורן
אורה קורן

סימנט, חברה בת של מספנות ישראל ויבואנית המלט הגדולה במשק הודיעה היום (ד') כי היא נערכת כדי לעמוד בעליה בביקושים ולמנוע עליות מחירים בשוק. אייל הכט, מנכ"ל סימנט אמר, כי "בחודשים האחרונים אנו עדים לגידול ניכר בביקושים למלט כתוצאה מקידום משמעותי של תוכניות בתחום הנדל"ן והתחלות בניה. התעשיה המקומית, מונופול נשר והר טוב, אינה מסוגלת לייצר את מלוא הביקושים בשוק והייבוא נותן מענה לצרכים ולהורדת המחירים בתחום".

ההודעה נמסרה לאחר שלפני כמה שבועות הודיע משרד הכלכלה והתעשיה כי פתח בחקירה ליבוא בהיצף על ידי סימנט וחברה נוספת, רביע נופי. עצם ההודעה עוררה בימים הראשונים לפירסומה חשש מאי יציבות באספקה עתידית של מלט מיובא, אולם סימנט ציינה כי היא נערכת להמשך היבוא ואף להגברתו. הכט אמר היום, כי "מאז פתיחת החקירה, החברה מקבלת תמיכה מקבלנים שתומכים בפתיחת השוק לתחרות ונהנים ממחיר המלט".

שוק המלט נשלט במשך שנים על ידי מונופול נשר שהחזיק 80%-90% ממנו. בשנים האחרונות נכנסו שחקנים קטנים לשוק, לאחר שוועדה ממשלתית אותתה על עניינה בפתיחתו לתחרות. בין השאר, מכרה נשר את מפעל הרטוב המחזיק כיום כ-6% מהשוק.

בענף פועלים יבואנים נוספים המחזיקים כ-15% מהשוק. ב-2016 נכנסה לשוק חברת סימנט, השקיעה במערכות פריקה מהירות והזרימה מלט לשוק במחירים נמוכים בכ-30% ממחירי נשר. על רקע זה, ביקשה הרטוב ממשרד הכלכלה והתעשייה שיטיל היטל על המלט שמייבאת סימנט בטענה שהיבוא נעשה בהיצף הפוגע בה. היצף הינו מכירה במדינה המייבאת במחיר הנמוך ממחיר המוצר במדינה המייצאת. נשר תמכה בהרטוב ובכך איפשרה את פתיחת החקירה, שלא היתה מתבצעת כיוון שנתח השוק של הרטוב קטן מכדי להגן עליה בלבד ולייקר את המלט לכלל המשק.

סימנט מייבאת מלט מיוון באמצעות אוניות יעודיות במשקל 12,200 טונה ופורקת אותן בפחות מ-24 שעות. מדובר בקצב המהווה שיא כל הזמנים בישראל וקצב פריקה מהגבוהים בעולם. האוניות נפרקות בנמל מספנות ישראל בחיפה בקצב של 500 טונה מלט בשעה, לעומת קצב פריקה סטנדרטי של אוניות מלט, שמגיע לכ-150 טונה בשעה.

על פי נתוני רשות הספנות והנמלים, נרשם במחצית הראשונה של 2017 זינוק חד בהיקף ייבוא המלט לישראל באמצעות נמלי ישראל, לעומת התקופה המקבילה ב-2016, אז החלה סימנט לייבא מלט. לפי הנתונים, במחצית הראשונה של השנה יובאו ארצה למעלה ממיליון טונה מלט. בהנחה שקצב היבוא יישמר, מדובר בכשני טונה, המהווים כ-20% מכלל צריכת המלט השנתית בישראל וברשות הפלסטינית העומדת על כ-10 מיליון טונה בשנה. הייצור המקומי מסוגל לספק עד כ-7 מיליון טונה בשנה.

על פי הנתונים, נמל אשדוד עדיין מוביל בהיקפי הייבוא של המלט עם כ-443 טונה. נמל מספנות ישראל נמצא במקום השני עם כ-411 טונה ונמל חיפה ממוקם במקום השלישי עם 175 טונה מלט שעברו דרכו במחצית הראשונה של השנה. לשם השוואה, בכל שנת 2016 יובאו באמצעות נמל אשדוד 946 טונה, בנמל מספנות ישראל 335 טונה ובנמל חיפה כ-126 טונה. בקצב שנתי היקף יבוא המלט דרך נמלי ישראל צפוי לצמוח בכ-50% בשנת לעומת השנה הקודמת ולהגיע לכ-2 מיליון טונה, לעומת כ-1.4 מיליון טונה בשנת 2016.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן