חזקיהו גויס כדי להשביע את רצון ליברמן – והפרטת תעש יוצאת לדרך מחדש

המשא ומתן על ההפרטה יתנהל מול החברה היחידה שמתמודדת במכרז - אלביט

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו
החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהוצילום: טס שפלן
חגי עמית
חגי עמית

ועדת המכרזים הממשלתית התכנסה היום (ג') לישיבה בה היא החליטה על התנעתו מחדש של תהליך הפרטת יצרנית הנשק הממשלתית - תעש. החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, שהוזמן לישיבת הוועדה הוא שיוביל את המשא ומתן לגבי ההפרטה – שיתנהל מול החברה היחידה שנותרה כמתמודדת במכרז על החברה – אלביט.

הפרטת תעש מתעכבת כבר קרוב לשנה וחצי. תחילה היא התעכבה ביוזמת ראשי משרד האוצר עד לבדיקת מבקר המדינה לגבי התנהלות המכרז. דו"ח המבקר שפורסם בינואר האחרון הצביע על שורת ליקויים שהביאו לכך שאלביט נשארה מתמודדת יחידה במכרז. לאחר מכן, מונתה ועדה בראשות יעקב עמידרור לבחון את המשמעות של אלביט כמתמודדת יחידה מול משרד הביטחון. הוועדה טרם הגישה מסקנותיה.

אם לא די בכך, בתחילת מארס הסתבר שהמלחמה בין יו"ר רשות החברות, אורי יוגב, לשר הביטחון, אביגדור ליברמן, גם היא מעכבת את התהליך. המלחמה בין השניים הגיעה לשיאה סביב רצונו של ליברמן למנות את חבר מפלגתו לשעבר יאיר שמיר לתפקיד יו"ר תעשייה אווירית. מהלך שרשות החברות בהובלת יוגב התנגדה אליו. בתגובה אמר ליברמן בדיון שנערך בוועדת חוץ וביטחון כי "הורתי לעצור את הפרטת תעש בשל מעורבות אורי יוגב בתהליך. כל עוד אורי יוגב מעורב בתהליך הפרטת תעש, אין לי ביטחון שמדובר בתהליך נקי ולא מזוהם, לכן הוריתי לעצור את תהליך ההפרטה עד לבחינה מחדש של כל העניין".

עתה מסתבר שהתהליך יומשך מהנקודה בה הוא הופסק – אבל בהובלת חזקיהו שיתייעץ עם יוגב. אסי מסינג, היועץ המשפטי של משרד האוצר שהשתתף בוועדת המכרזים – לקח בחשבון את הערות המבקר בנושא בהחלטה לגבי הדרך בה יומשך התהליך.

בדו"חות השנתיים שפרסמה בתחילת אפריל הציגה תעש מערכות הפסד נקי בסך 182 מליון שקל בשנת 2016, שכולו נובע מהוצאה לפרישה מוקדמת של עובדים בסך כ-182 מליון שקל. בניכוי ההפרשה מדובר בתוצאות עסקיות של אפס רווח נקי, לעומת הפסד נקי של 89 מליון שקל ב-2015.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה