התוספת לנכים: התנגשות בין תפישות העולם של נתניהו ושל כחלון

הגישה שמשקף דו"ח זליכה, שהוזמן על ידי כחלון, נותנת אמון בנכים ומותירה בידי כל נכה את החופש להחליט כיצד הוא רוצה להוציא את הכסף ■ המלצות שמחון חושדות בנכים - ומתמקדות בתמריצים שיוציאו אותם לעבודה ויותירו להם כמה שפחות כסף כ"צ'ק פתוח"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנימין נתניהו ומשה כחלון. התוכנית הוכנה מאחורי גבו של ראש הממשלה כדי להעמיד אותו בפני עובדה מוגמרת
בנימין נתניהו ומשה כחלון. התוכנית הוכנה מאחורי גבו של ראש הממשלה כדי להעמיד אותו בפני עובדה מוגמרתצילום: אוליבייה פיטוסי
חגי עמית
חגי עמית

לא עזרו לפרופ' אבי שמחון, העומד בראש הוועדה לבחינת העלאת קצבאות הנכים, הצהרותיו ביום שלישי ורביעי שלפיהן הוא עומד להמליץ להעלות את ההשקעה בציבור הנכים בישראל ב–4 מיליארד שקל. לא עזרה אמירתו כי מדובר בדיוק באותו סכום שאליו התחייב שר האוצר משה כחלון, ולא עזרה הכרזתו כי הוא מעוניין בכך שסך התמיכות שיקבלו הנכים על פי המלצות הוועדה יתקרב ל–5,000 שקל בחודש — לא הרבה פחות מאותו שכר מינימום שהנכים דורשים ושאותו איש לא מציע להם.

למרות זאת הוא נהפך לאויב המדינה, וציבור הנכים יצא שלשום להפגין ולחסום את צומת דרך נמיר ורחוב ארלוזורוב בתל אביב.

גם פרופ' ירון זליכה, שהגיש רק לפני חודש דו"ח שכתב בנוגע להמלצותיו להעלאת קצבאות הנכים, יצא במתקפה חריפה נגד ההמלצות המסתמנות של שמחון. זליכה הגדיל לעשות כשהעריך בראיון שהעניק לגלי צה"ל כי "ההמלצות הנוכחיות של שמחון מגלמות לכל היותר השקעה של 1.5 מיליארד שקל בנכים. אלה פניה של המדיניות הקפיטליסטית החזירית שמוביל ראש הממשלה, בנימין נתניהו. נתניהו הוא קפיטליסט. הוא דואג למונופולים, לטייקונים, ולקנות צוללות שלא צריך. כסף כדי לשפוך על חברות הגז במסגרת מתווה הגז יש לו. כסף לסיכול רפורמות תחרותיות יש לו. לנכים אין לו. הוא פשוט חסר לב".

בהנחה ששמחון אכן מתכוון, בדיוק כמו זליכה, להקצות לטובת הנכים 4 מיליארד שקל — נשאלת השאלה האם 4 מיליארד השקלים של שמחון זהים ל–4 המיליארד של זליכה, בלי קשר לאופן שבו הם יועברו לנכים? התשובה היא לא.

המלצות שמחון עדיין אינן סופיות ואינן ידועות במלואן, אך כבר עתה ניכר כי ההבדל בינן לבין אלה של זליכה מגלם את ההבדל בין שתי תפישות עולם — ולא רק של שני הפרופסורים. נתניהו הוא זה שבחר בשמחון והנחה אותו עם צאתו לדרך.

שר האוצר, משה כחלון, כבר סמך את ידו על המלצות זליכה, וגם אם בחר באמצע הדרך לא להילחם עליהן, היה שותף לתהליך העיבוד שלהן. העובדה שהוציא עצמו מהמשחק והחליט שדי לו בכך שהנכים יקבלו 4 מיליארד שקל, נובעת בעיקר מהחלטתו למקד את מאמציו הפוליטיים במעמד הביניים — באמצעות תוכנית נטו משפחה וצעדיו בתחום הדיור. כחלון החליט להשאיר לנתניהו להכריע את גורלם של הנכים, מהקבוצות החלשות ביותר בחברה הישראלית, וזה מה שהוא עושה.

המלצות שמחון משקפות שהחשש הגדול ביותר שלו ושל נתניהו הוא מפני פרזיטיות. הם מודעים לסטטיסטיקה שלפיה במדינות שבהן קצבאות הנכות גבוהות, שיעור הנכים עולה. בהתאם, ההמלצות מתמקדות בתמריצים שמיועדים להוציא את הנכים לעבודה ומכוונות לכך שהם יקבלו כמה שפחות כסף בצורת "צ'ק פתוח".

קצבאות הקיום שעליהן ימליץ שמחון — הכסף שמקבלים נכים ב"מזומן" בכל חודש — מצומצמות ומיועדות אך ורק לנכים העניים. גם את הנכים האלה הקצבאות הללו מיועדות להעלות אך ורק אל מעל לקו העוני ולא יותר מכך. הדבר מעלה את השאלה האם מה שמגיע לנכה בישראל הוא חיים על סף העוני בלבד ולא יותר.

עיקר הכסף בהמלצות שמחון מיועד להעלאת קצבאות התפקוד — בין אם לדיור, לניידות או למטפלים. השיטה הזאת תביא לכך שהנכים יוכלו לנצל את הכסף שהם מקבלים בכל סוג של קצבה אך ורק למטרה לה היא מיועדת. יותר מכך, חלק מהכספים שיועברו לנכים על פי שמחון מיועד לסבסוד מעסיקים שיעסיקו את הנכים האלה.

הגישה שמשקף דו"ח זליכה, לעומת זאת, נותנת אמון בנכים. קצבאות הקיום היו חלק הארי בתוכנית שהציע. היא מנסה בראש ובראשונה להעריך את סך צורכיהם, ומותירה בידי כל נכה את החופש להחליט כיצד הוא רוצה להוציא את הכסף שיקבל מהמדינה.

הפגנת נכים בתל אביבצילום: דודו בכר

יש צדק בגישתו של שמחון. ככל שקצבת הקיום של הנכים תגדל — ועמה הכסף שמקבלים הנכים ישירות, שלא למטרה ספציפית — נראה יותר ויותר נכים שכדאי להם להצטרף למעגל מקבלי הקצבאות.

ואולם, יש גם צד שני למטבע. בשבוע שעבר פורסם דו"ח שלפיו שליש מהישראלים שזכאים למענקי עבודה (מס הכנסה שלילי) בישראל אינם מקבלים אותם — פשוט בגלל בורות וחוסר יכולת להתמודד עם הביורוקרטיה הנדרשת. ככל שמנגנוני הקצבאות והמבחנים לקבלתם יהיו מורכבים יותר, פחות ופחות נזקקים יקבלו אותם. המטרה של כל רפורמה הנוגעת לנכים לא צריכה להיות שכמה שפחות מהם יקבלו אותה. בסבך המוכר של הביורוקרטיה הישראלית יש סיכוי גדול מאוד ש–4 מיליארד השקלים של שמחון אכן יהיו הרבה פחות מ–4 מיליארד השקלים של זליכה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב