רשות החברות: התעשיות הביטחוניות ירוויחו יותר ממיליארד שקל ב-2018

הזינוק ברווחי המגזר הביטחוני נובע בעיקר מההתייעלות בתעשייה האווירית אשתקד, שצפויה להפחית כ-100 מיליון דולר בשנה בהוצאות השכר של החברה, וכן מגידול ברווחיה של רפא"ל ■ במגזר הנמלים צופה הרשות רווח של 501 מיליון שקל ב-2017 ושל 522 מיליון שקל ב-2018

חגי עמית
חגי עמית
מנהל רשות החברות, אורי
יוגב
מנהל רשות החברות, אורי יוגבצילום: אייל טואג
חגי עמית
חגי עמית

ב–2017 צפוי הרווח הנקי של החברות הממשלתיות להסתכם בכ–3 מיליארד שקל — עלייה של כ–50% לעומת הרווח הנקי ב–2016, ושיפור משמעותי בהתחשב בכך שב–2013 הפסידו חברות אלה לכ–600 מיליון שקל.

התחזית של רשות החברות להכנסות ולרווחים של החברות הציבוריות, שעליהן היא מפקחת, מבוססת על הנתונים שהחברות העבירו אליה. הרשות אינה מפרטת את הצפי לגבי כל חברה בנפרד, אלא את תוצאותיו הצפויות של כל מגזר.

הגורם המרכזי לזינוק הצפוי הוא האופטימיות לגבי ביצועיהן של התעשיות הביטחוניות שבשליטת הממשלה. ההכנסות של מגזר התעשיות הביטחוניות ב–2018 צפויות להיות 28 מיליארד שקל והרווח הנקי צפוי להיות יותר ממיליארד שקל. זהו נתון חיובי במיוחד על רקע תוצאות 2016, שבה חברת רפא"ל אמנם הרוויחה 473 מיליון שקל, אבל התעשייה האווירית הפסידה 422 מיליון שקל ותעש הפסידה 5 מיליון שקל.

התחזית מבוססת על ההנחה שרפא"ל תמשיך לצמוח ועל כך שצעדי ההתייעלות שבוצעו בתעשייה האווירית ב–2016, אשר גרמו לחברה הוצאות של יותר מ–600 מיליון שקל על הפרשתם של 1,000 עובדים — תניב פירות בשנתיים הקרובות בדמות ירידה של כ–100 מיליון דולר בהוצאות השכר השנתיות של החברה.

המגמה של התכווצות הדיור הציבורי בישראל מתבטאת גם היא בתחזית של רשות החברות. לפי התחזית, הרווח הנקי של חברות ממשלתיות בתחומי שיכון ופיתוח מקרקעין ב–2017 וב–2018 יהיה 22 מיליון שקל ו–25 מיליון שקל לשנה, בהתאמה. זאת, לאחר שב–2016 חברת עמידר — החברה הגדולה במגזר — הרוויחה 77 מיליון שקל. נתון זה מבטא את הירידה בהיצע הדירות של חברות כעמידר, חלמיש ופרזות, שכן חברות אלו מוכרות את הדירות שבבעלותן לדיירים — מבלי לרכוש במקומן דירות חדשות. ההכנסות של מגזר זה ממכירות של דירות היו גבוהות ב–2016. מצד שני, ההכנסות של אותן חברות מהשכרת דירות בשנים שלאחר מכן פוחתות מאחר ומלאי הדירות שלהן קטן.

הגידול הצפוי ברווח ב–2018 לעומת 2017 נובע ככל הנראה מתוכנית התייעלות בעמידר, שבמסגרתה פרשו מהחברה כ–100 עובדים, שהם 15% ממספר העובדים בחברה.

החברה העיקרית שמשפיעה על ביצועיו של תחום תשתיות החשמל, הגז והמים היא חברת חשמל, שסיימה את 2016 עם רווח נקי של 1.2 מיליארד שקל — סכום גבוה מתחזית הרווח הנקי של רשות החברות לכלל תחום תשתיות החשמל הגז והמים ב–2018.

הירידה הצפויה ברווחי התחום ב–2018 נובעת מכך שרווחי 2016–2017 של חברת חשמל הושפעו ויושפעו לחיוב מההסדר לתשלום חובות החשמל של הרשות הפלשתינית שאליו הגיעה חברת חשמל בסוף 2016, בצירוף עם מכירת נכסים של החברה — שמניבה הכנסות חד־פעמיות.

במגזר תקשורת ואחרות, החברה המשמעותית ביותר היא חברת הדואר. התחזית צופה רווח נקי של 148 מיליון שקל למגזר זה ב–2017 ו–160 מיליון שקל ב–2018. התחזית נשענת על ציפייה של חברת הדואר לשיפור משמעותי בתוצאותיה בעקבות מכירת נכסים והתייעלות בעקבות מרכז מיון דואר חדש שפתחה באחרונה.

במגזר הנמלים צפוי רווח נקי של 501 מיליון שקל ב–2017 ו–522 מיליון שקל ב–2018. זאת, בעוד שב–2016 הציגו שלוש החברות במגזר — נמל אשדוד, נמל חיפה וחברת נמלי ישראל — רווח נקי מצרפי חד־פעמי של 640 מיליון שקל.

מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, אמר כי "רווח מצרפי נקי של 3 מיליארד שקל בשנה הוא רווח המייצג רווחיות נאותה שעליה יתיצבו החברות הממשלתיות בשנים הקרובות. התייצבות שיעורי הרווח נובעת בראש וראשונה מהנהגת תרבות ארגונית מקצועית, שירותית ועסקית בחברות, על ידי נבחרת הדירקטורים, ניתוק החברות ממעורבות פוליטית וצמצום של תופעת הנפוטיזם. אני משוכנע שהרווחים הגדלים של החברות הממשלתיות יחזרו לציבור באמצעות הורדת יוקר המחיה והוזלת תעריפים, ובאמצעות הגדלת הדיווידנד לממשלה בשנים הקרובות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן