בית המשפט העליון מקשיח עמדה: הפעלת מכל האמוניה היא בלתי חוקית

בכך התייחס כנראה השופט מלצר לכוונת המדינה לבקש מבית המשפט לשנות עמדתו ולאפשר את הפעלת המכל - והוסיף: "אין מקום להבאת אוניית אמוניה נוספת"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיפה מיכל אמוניה
מכל האמוניה בחיפהצילום: BAZ RATNER / רויטרס
אורה קורן
אורה קורן

בית המשפט העליון הקשיח היום את עמדתו בנושא הגעתה של אוניית אמוניה לישראל וקבע כי "אין עוד מקום להבאת אוניות אמוניה למילוי המכל". עד כה תמך בית המשפט בהבאת אוניית אמוניה נוספת, כדי לאפשר למשק זמן היערכות אחרון. שינוי העמדה נובע מהבהרתה של חיפה כימיקלים שלא תעמוד באחד התנאים המרכזיים להבאת האונייה - ריקון סופי של המכל עד ה-31 ביולי.

השופט חנן מלצר הדגיש כי גם היועץ המשפטי לממשלה מחויב להחלטה לסגירת המכל ביולי, וכי בית המשפט התחשב בעמדתו של היועץ כאשר הכריע בנושא. עוד הדגיש מלצר כי למכל אין היתר בנייה ואין רישיון עסק, וכי הארכת היתר הרעלים מהמשרד להגנת הסביבה אינו יכול לשמש תחליף לאלה - ואינו מכשיר פעילות בלתי חוקית.

בכך התייחס כנראה מלצר לטענת חיפה כימיקלים כי המדינה בוחנת חלופות - כאשר אחת מהן היא המשך הפעלת המכל. בכך גם אותת לממשלה, שהחלה לבחון מהלך שנחשף ב-TheMarker, שתכליתו פנייה חריגה ונדירה לבית המשפט העליון לבחינת שינוי עמדתו.

בית המשפט אף דחה את בקשתם של חיפה כימיקלים והמשרד להגנת הסביבה לקבל הבהרות לגבי מועד הריקון הסופי ביולי, בטענה שמשך הריקון באופן בטיחותי יימשך כמה חודשים. בית המשפט קבע כי מדובר בפנייה קנטרנית, שמשמעותה בקשה לשינוי תאריך הריקון - ולא להבהרה בלבד.

יונה יהב, ראש עיריית חיפה, אמר בתגובה כי "בית המשפט העליון לא הולך שולל אחרי ההונאות של חיפה כימקלים והוכיח שוב כי יש דין צדק בישראל".

מעמותת צלול נמסר כי "המאבק של צלול ועיריית חיפה הביא לניצחון חשוב לאינטרס הציבורי, שזוכה לגיבוי כה מוחלט של בית המשפט. במדינה מטורפת, שבה ראש הממשלה דואג יותר לטייקונים מחו״ל מאשר לשלומם וביטחונם של תושבי הצפון ודוחף להשארת מכל האמוניה במפרץ חיפה, מזל שיש לנו שופטים שדואגים לאינטרסים של הציבור".

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"