רשות ההגבלים בודקת תלונה על שיתוף פעולה בין מונופול המלט נשר לחברת המלט הר־טוב

יבואנית המלט סימנט הגישה לרשות תלונה בחתימת דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים, שבה נטען כי נציגי שתי החברות נפגשים עם לקוחות יחד, ומזהירים אותם לא לרכוש מלט מסימנט ■ הר־טוב: "אנו פועלים על פי החוק ובהתאם לאישור הממונה"

אורה קורן
אורה קורן
מפעל המלט הר־טוב
מפעל המלט הר־טובצילום: גיל כהן-מגן
אורה קורן
אורה קורן

רשות ההגבלים בודקת תלונה של יבואנית המלט סימנט, שלפיה מונופול המלט נשר וחברת המלט הר־טוב משתפות פעולה לכאורה, תוך הפרת חוק ההגבלים העסקיים והפטור שקיבלו מרשות ההגבלים. רשות ההגבלים סירבה להשיב אם פתחה בחקירה.

שתי החברות הן יצרניות המלט היחידות בישראל. על פי מקורות בענף, נשר היא מונופול של כ–75% מהשוק והר־טוב, שאמורה להתחרות בה, מחזיקה נתח שוק של 7% — כששאר השוק נמצא בידי יבואנים.

עו"ד דרור שטרוםצילום: עידן גרוס

בתלונה ששלחה סימנט לרשות ההגבלים, שעליה חתום דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים, נכתב כי "שורה של לקוחות הרוכשים מלט דרך קבע העידו כי אנשי נשר והר־טוב פוקדים אותם יחדיו, ונציג של חברת שמשון (מבעלי מלט הר־טוב, המפיצה מלט של שתי החברות; א"ק) משמש 'ציר' בין השתיים. בפגישות אלה נעשה מאמץ שכנוע של הלקוחות לבל ירכשו מלט מתוצרתה של סימנט, היבואנית, תוך אזהרות שונות ומגוונות".

עוד צוין בתלונה כי נשר והר־טוב תמכו בפתיחת חקירה של הממונה על הההיטלים במשרד הכלכלה והתעשייה בחשד ליבוא בהיצף על ידי סימנט, "לעצירת יבוא מתחרה ולמניעת הורדת מחירים בשוק אספקת המלט". על רקע זה ביקשה סימנט מהממונה על ההגבלים, מיכל הלפרין, לנקוט כמה צעדים מול נשר והר־טוב, לרבות "הפסקת ההסדר הכובל המתקיים יום־יום ביניהן", בין השאר באמצעות חברת שמשון.

שטרום הוסיף כי "בפועל נוצר מכלול שלם של היעדר תחרות בין מי שהיו אמורים להיות, על פי מצב הדברים שהוצג לממשלת ישראל, 'המתחרים הראשיים' בענף: מונופול נשר וחברת הר־טוב".

ב–2015 הגיעה רשות ההגבלים להסדר עם מונופול המלט נשר, שעד אז החזיק 85%–90% מהשוק, שלפיו החברה תמכור את מפעלה בהר־טוב לגוף מתחרה. בתמורה איפשרה הרשות לנשר להמשיך להעניק הנחות ללקוחות גדולים, שמייתרות את הצורך של הלקוחות לייבא מלט במחיר מופחת. ההסכם לווה בפטורים מהסדרים כובלים שקיבלו נשר והר־טוב, שמאפשר להר־טוב להמשיך לרכוש חומרי גלם ושרותים מנשר ל–2–15 שנים.

בנובמבר 2015 אישרה רשות ההגבלים הסדר נוסף המאפשר לחברת שמשון להמשיך למכור גם מלט של נשר לצד מלט הר־טוב. שמשון היתה כבר אז המשווק הגדול ביותר של נשר בשוק, והפטור של איפשר לה להמשיך בקשר עם נשר במשך חמש שנים, אף שהיא משווקת גם 90% ממלט הר־טוב, ובנוסף הטיל מגבלות על הר־טוב בתחרות מול שמשון על הלקוחות.

ממלט הר־טוב נמסר: "בעת רכישת המפעל התקבלו כל האישורים וההיתרים, בין היתר מרשות ההגבלים ההגבלים העסקיים. החברה מקפידה לפעול על פי החוק ובהתאם למגבלות הממונה. החברה הוקמה לשם קידום התחרות בשוק המלט ועל כן מקבלת אותה בברכה. במקום לקיים תחרות הוגנת נעשים נסיונות פסולים וחוזרים להסיט את האש מתלונת ההיצף שהגשנו נגד היבוא הבלתי־הוגן והבלתי־חוקי".

בנשר סירבו להגיב לדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן