מכון התקנים: המנכל המתנגד להסכם הקיבוצי זומן לשימוע לפני פיטורים

הרפורמה במכון התקנים וההסכם הקיבוצי שצפוי להיחתם בו מחריפים את המשבר בין המנכ"ל פנחס שחר ליו"ר אורי דורי ■ שחר: תשלום פיצויי פרישה נרחבים במסגרת ההסכם יסב למכון הפסדים כבדים ■ בישיבת הוועד הפועל של המכון אתמול הוחלט לזמן את שחר לשימוע לפני פיטורים בעוד כשבוע

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי דורי, יו"ר המכון
אורי דוריצילום: עופר וקנין
חגי עמית
חגי עמית

הסערה בממשלה ובכנסת סביב הקמת תאגיד השידור הציבורי הוכיחה כי רפורמות בגופים ציבוריים יכולות לעורר עניין פוליטי עצום - גם אם הציבור עצמו לא תמיד עוקב אחר ההתרחשויות. מנגד, רפורמות אחרות עוברות כמעט מתחת לרדאר, אף שהן בעלות השלכות משמעותיות על המשק הישראלי. כזו היא הרפורמה במכון התקנים, שאמורה להקל על יבואנים, יצואנים וכל היצרנים בישראל, ולהשפיע לטובה על רמת התחרות במשק.

מנהלי מכון התקנים אינם מנסים לעצור את הרפורמה, שכבר יצאה לדרך. ואולם מנכ"ל המכון פנחס שחר והיו"ר אורי דורי נתונים בעימות חריף הנוגע להסכם הקיבוצי, שאמור להיחתם עם עובדי המכון בקרוב ונתמך על ידי משרד האוצר. העימות ההגיע לשיאו אתמול בישיבת הוועד הפועל של המכון, שבה הוחלט לזמן את המנכ"ל, פנחס שחר, לשימוע לפני פיטורין בעוד כשבוע.

לטענת שחר, מכון התקנים הישראלי צפוי להגיע בתוך ארבע שנים להפסד של יותר מ–80 מיליון שקל בשנה. במכתב ששלח לחברי הוועד הפועל (גוף מקביל לדירקטוריון במכון) כתב שחר כי המכון כבר הפסיד כ–12 מיליון שקל ב–2016, והפסד זה צפוי לזנק משמעותית. עם זאת, המכון סיים את 2016 עם רווח תפעולי חיובי וגם 2017 צפויה להסתיים ברווח תפעולי נאה.

הסיבה להפסדים בשורת הרווח הנקי — למרות הרווח התפעולי — היא כספים שהעביר המכון לצורך תשלומי פרישה ל–30 עובדים ב–2016, ותשלומי פרישה שהוא צפוי להעביר לעובדים גם בשנים הבאות. תשלומי הפרישה האלה הם חלק מהסכם קיבוצי חדש שייחתם במכון בשבועות הקרובים. הוועד הפועל של המכון תומך ומוביל את ההסכם, וכעת נותר לחתום עליו מול ההסתדרות.

פנחס שחרצילום: דרור כץ

שחר סבור כי ההסכם הרה אסון עבור הארגון, והזהיר את הוועד הפועל במכתבו כי "ללא שינוי במבנה הארגוני, שינוי ההסכם הקיבוצי הרב־שנתי וקביעת תוכנית אסטרטגית — קיימת סכנת סגירה למכון כבר בשנים הקרובות. ב–2018 יגיע המכון לגירעון תפעולי שיצבור תאוצה לקראת 2020".

להחליש את השפעת היצרנים הגדולים

מכון התקנים הוא תאגיד ציבורי שפועל בשני כובעים: תפקידו הראשון הוא כתיבת התקינה שבה צריכים לעמוד מרבית המוצרים, השירותים והתהליכים בישראל. דבר זה מתבצע בוועדות תקינה רבות שהוא מפעיל ומרכז.

כובעו השני הוא הפעלת המעבדות שבודקות אם מוצרים חדשים שמגיעים לשוק עומדים בתקן שנקבע לקטגוריה שלהם. הרפורמה בתקינה, שאמורה להיכנס לתוקף באוקטובר 2017, אמורה לשחרר את ועדות התקינה מידיהם של גופים בעלי אינטרסים — כמו יבואנים גדולים או יצרני מזון גדולים. כך, למשל, ועדת המזון של מכון התקנים, שבה 12 חברים, תכלול לאחר הרפורמה רק שני נציגים מטעם התעשיינים.

תחום בדיקות המעבדה אמור גם הוא להיפתח לתחרות בעקבות הרפורמה, במקום המצב הנוכחי שבו למכון התקנים יש בלעדיות על בדיקת מוצרים — דבר שהופך אותו בפועל למונופול כלפי יבואנים המעוניינים לייבא לישראל מוצרים שיתחרו בתוצרת המקומית.

השינויים הצפויים במכון, כמו גם הליכי ההתייעלות שיבואו בעקבותיהם, הובילו בין היתר לסכסוך בין המנכ"ל שחר לבין היו"ר דורי, שמוביל כיום את תהליך השינוי במבנה ההעסקה מכון ובצורת פעולתו.

היעדר ההסכמה בין השניים מפתיע במיוחד משום שדורי הוא שקידם את מינויו של שחר למנכ"ל המכון באוגוסט 2016. עם זאת, נראה כי המתח בין השניים נובע מתחושה בדירקטוריון המכון שלפיה שחר אינו דוחף מספיק את המכון להיערך לרפורמה — ומהתנגדותו להסכם הקיבוצי.

עד 40% מעובדי המכון יפרשו בהדרגה

על פי ההסכם הקיבוצי המתגבש, פרישת העובדים תתבצע בהדרגה ותהיה תלויה בהתפתחות התחרות לפעילות המכון. בשיאו עשוי ההסכם להביא לפרישה של כ–380 איש - כמעט 40% מעובדי המכון — שיקבלו פיצוי נאה.

שחר טוען שתנאי ההסכם יחבלו ביכולתו של המכון לעמוד על הרגליים: "המטרה המוסרית של ההסכם תושג — הבטחת ביטחונם הכלכלי וזכויותיהם של העובדים שייאלצו לפרוש. עם זאת, אין בהסכם כדי להבטיח את מימושה של המטרה העיקרית — יכולתו של המכון להתמודד בהצלחה עם שינויים מבניים בענף התקינה, כשייפתח שוק בדיקות היבוא לתחרות, ועם שמירה על רמה מקצועית של המכון ועובדיו".

במכתבו לוועד הפועל הוסיף שחר כי "עדיין לא הובא בפניכם מידע, ולא ניתן בידיכם סיפק לדון בנושאים אלו. אני חושש שרק חלק מחברי הוועד הפועל, וביניהם יו"ר המכון, מכירים את נושאים אלו", טען שחר, כשהוא מכוון להתנהלותו של דורי.

שחר תקף גם את התערבותו של יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, בהליך ההתייעלות במכון: "יו"ר המכון ויו"ר ההסתדרות ישמשו כבוררים לעניין העובדים במחלוקת המועמדים לפיטורים. לדעת מומחים שהתייעצתי איתם, אין מקרה דומה ביחסי עבודה שבו ניתנת לשני אנשים פוליטיים הזכות להכריע לגבי גורלו של עובד", כתב.

העימות בין דורי לשחר הגיע לשיא לפני כשבועיים כאשר דורי, שנהנה מגיבוי הוועד הפועל, ניסה לקדם החלטה בדירקטוריון לזמן את שחר לשימוע שלפני פיטורים. הדיון בנושא בוטל משום שהסוגיה לא עלתה לסדר היום. אמש התכנסה ישיבה נוספת של הוועד, בה הוחלט לזמן את המנכ"ל לשימוע לפני פיטורין בעוד כשבוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"