שר הכלכלה: "יוקר המחיה יהיה שיקול מרכזי לגבי היטל על יבוא המלט"

רשות ההגבלים בודקת חשד להפרת חוק ההגבלים בענף המלט על ידי מונופול נשר

אורה קורן
אורה קורן
שר הכלכלה, אלי כהן
שר הכלכלה, אלי כהןצילום: עופר וקנין
אורה קורן
אורה קורן

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן אמר היום (א') כי אם תגיע לידיו המלצה מגורמי המקצוע במשרד להטיל היטל על יבוא מלט, הוא יבחן אותה, כאשר השיקול המרכזי מבחינתו יהיה השפעתה על יוקר המחיה. כהן הגיב בכך לחשיפת TheMarker על החלטת הממונה על ההיטלים במשרד הכלכלה והתעשייה לפתוח בחקירה בנושא יבוא מלט בהיצף.

היצף הינו מכירה בארץ היבוא (ישראל) במחיר העולה על מחיר המכירה בארץ היצוא (יוון, לדוגמה). ההיצף אסור על פי כללי הסחר העולמי רק אם הוא פוגע בתעשיה מקומית. החוק בישראל קובע, כי חקירת היצף תתאפשר רק אם התלונה התקבלה לפחות מ-25% מהענף הנפגע, או בהחלטת הממונה "בנסיבות מיוחדות".

"תהליך של חקירה נעשה על ידי הגורמים המקצועיים", אמר כהן. "לכשתתקבל המלצתם בנושא, אלמד אותה, כאשר סוגיית יוקר המחיה תעמוד לצורך העניין לנגד עיני כשיקול מרכזי בנושא", הוסיף.

בעבר לא חשש כהן להוביל רפורמות נגד מונופולים ודואופולים, במטרה לשפר את מעמד הצרכנים. בהם הרפורמה בנושא הפרדת כרטיסי האשראי מהבנקים הגדולים ורפורמה במונופול של מכון התקנים.

את התלונה הגישה חברת הר טוב, המחזיקה כ-7% מהשוק. בהמשך הצטרפה אליה נשר, מונופול המחזיק כ-75% מהשוק. ללא הצטרפות נשר ספק אם ניתן היה משפטית לפתוח בחקירה. גם הצטרפות מונופול לדרישה להטלת היטל שנויה במחלוקת משפטית.

מקור במשרד הכלכלה והתעשייה אמר היום, כי המשרד אינו מסתפק בבדיקת ההיצף, ואנשי מקצוע במשרד עורכים סדרת בדיקות בנושא המלט. המשרד מפקח על מחיר המלט, ולטענת גורמים בענף, מחירו בישראל בשנים האחרונות אינו תחרותי יחסית למדינות מפותחות אחרות.

בדיקה נוספת נערכת ברשות ההגבלים העסקיים (גוף עצמאי הכפוף מינהלתית לשר הכלכלה והתעשייה). ברשות ההגבלים בודקים תלונה לגבי הפרת חוק ההגבלים על ידי נשר. במסגרת הבדיקה נבחנים גם קשריה עם הרטוב. ב-2015 העניקה הרשות, אז בניהולו של אורי שוורץ כממונה זמני, אישור לחברת שמשון, השותפה בשליטה בהר טוב, להמשיך לרכוש מלט בכמויות גדולות יחסית מנשר במשך חמש שנים ולשווק אותו. בענף טוענים, כי כתוצאה מכך לא מתפתחת התחרות בענף. בהתיעצות מוקדמת עם הממונה על ההיטלים התנגדה רשות ההגבלים לפתיחת חקירת היצף. ברשות ההגבלים סרבו להתייחס לשאלה אם נפתחה בדיקה או חקירה בנושא.

בדיקת ענף המלט החלה לאחר שמפעל הרטוב הגיש לפני כמה חודשים תלונה על יבוא בהיצף של מלט על ידי חברת סימנט בבעלות מספנות ישראל ויבואן נוסף, רביע נופי. לאחר מכן התרחבה התלונה ליצרנים נוספים בחו''ל וכתוצאה מכך גם ליבואן הותיק, לב ברון.

התלונה הוגשה לאחר שבשנה החולפת ירדו לראשונה מזה כעשור וחצי מחירי המלט בכ-30%. הירידה יכולה להוזיל מחירי דירות בעשרות אלפי שקלים ומחירי תשתיות במליוני שקלים.

אולם, בסוף השבוע הודיע הממונה על ההיטלים במשרד הכלכלה, דני טל, על פתיחת חקירה בחשד ליבוא מלט בהיצף מטורקיה, קפריסין ויוון. חקירת היצף יכולה להסתיים בהטלת היטל שמייקר את המוצר המיובא.

שוק המלט עומד על כשלושה מיליארד שקל בשנה, וירידה של 30% במחירו מהווה פגיעה של קרוב למיליארד שקל בהכנסות השחקניות בו, בראשן נשר המחזיקה לפי הערכות כ-75% מהשוק והר טוב המחזיקה לפי הערכות כ-7% ממנו.

את הורדת המחירים חוללה חברת סימנט בבעלות מספנות ישראל, שהחלה לייבא מלט מוזל מאירופה. המתלוננות טענו, כי היבוא נעשה במחירי היצף הפוגעים בהן.

החלטת הממונה על ההיטלים התקבלה בתדהמה בשוק המלט, לאור העובדה, שהממשלה מנסה כמה שנים לייצר תחרות בענף הנשלט על ידי נשר (כ-90% רוב השנים), במטרה להוריד מחירים. בין השאר הקימה הממשלה את ועדת הרשקוביץ, שהגישה ב-2012 הצעות משמעותיות לרפורמה בענף, שנותרו ברובן על הנייר.

הסדר מכירת מפעל הר טוב למתחרה היה מהלך מרכזי בתוכנית רשות ההגבלים לפתח תחרות בענף, כתחליף להחלטה קודמת לאסור על נשר מתן הנחות מפליגות ללקוחותיה הגדולים, הנחות שניטרלו צורך ליבוא מתחרה מצדן. אולם בפועל המפעל נמכר לשני שותפים, שלאחד מהם, חברת שמשון, קשרים עסקיים מהותיים עם נשר. התוצאה בפועל היא, שמחירי המלט של הרטוב ירדו לכל היותר ב-2% ולא התפתחה תחרות בענף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה