לבקשת הר-טוב – משרד הכלכלה פותח בחקירת יבוא מלט מוזל

התלונה, שאליה הצטרף מונופול נשר, הוגשה נגד סימנט של מספנות ישראל, לב ברון ורביע נופי, המייבאות מלט מיוון, טורקיה וקפריסין. החקירה נפתחה למרות התנגדות רשות ההגבלים העסקיים ■ מלט הר-טוב: "אנו מקדמים בברכה כל תחרות ובלבד שתיעשה בתנאי תחרות הוגנת"

אורה קורן
אורה קורן
מפעל מלט הר טוב, בבית שמש
מפעל מלט הר טוב, בבית שמשצילום: גיל כהן-מגן
אורה קורן
אורה קורן

הממונה על ההיטלים במשרד הכלכלה החליט לפתוח בחקירה בחשד ליבוא מלט לישראל בהיצף - הליך סחר לא חוקי הפוגע בתעשייה המקומית, במסגרתו מתבצעת מכירה בארץ המייבאת במחיר הנמוך מהמכירה בארץ היצוא (במקרה זה, יוון וטורקיה).

את התלונה הגישו מלט הר-טוב, המחזיקה בכ-8% משוק המלט בארץ, ונשר, המחזיקה בכ-80% ממנו, נגד סימנט של מספנות ישראל, לב ברון ורביע נופי, וכן נגד יבואניות מיוון, טורקיה וקפריסין.

מקור ממשלתי הסביר היום (ה') כי הממונה נאלץ לפתוח בחקירה על אף התנגדותה של רשות ההגבלים העסקיים - התנגדות שנבעה משיקולי תחרות, ואף שנשר היא מונופול. עם זאת, לדבריו, אין זה ודאי שההחלטה הסופית תהיה נגד היבואניות, וייתכן שיוחלט לא להטיל היטל על היבוא בהיצף. זאת, בין השאר, כיוון שמפעל הר-טוב אינו תחרותי, מייצר בשיטות מיושנות ובעליו לא טרח לשדרג אותו בהשקעות חדשות לאחר רכישתו מנשר לפני כשנה.

לדברי המקור, מדיניות ההיטלים של משרד הכלכלה ממוקדת בהגנה על הצרכן, ולא על היצרן או עובדיו. אם יתברר שהמכירה בהיצף נועדה להוציא יצרנים מקומיים מהשוק ואז להעלות מחירים, יושת היטל. במקרים אחרים, בהם הצרכן נהנה ממחיר נמוך והתחרות נשמרת, לא יושת היטל.

מקורות בענף אמרו היום כי מכירות המלט בעולם נעשות בהיצף, כמו גם מכירות של מוצרים אחרים המצריכים הפעלת תנורים ללא הפסקה, בהם ברזל וזכוכית.

נשר והר-טוב ציינו בתלונתן כי חלקן בשוק המלט ירד בעקבות היבוא. נשר מחזיקה כיום 65% מהשוק, הר-טוב 5.8%, מספנות ישראל 8.8%, לב ברון 7.9%, יבוא מירדן 4.2%, יבוא בשקים 4.2% וחברת נופי מחזיקה ב-3.8% משוק המלט.

מסימנט נמסר בתגובה: "בתוך שנה בלבד, חברת סימנט הביאה לשינוי דרמטי בתחום המלט בישראל ולהורדת מחירים של כ-30%. ברור לכולם שהדיבורים על מחירי היצף נועדו לשמור על המונופול ולמנוע תחרות בתחום. תחרות שגם ועדות קודמות קבעו שהיא הכרחית. סימנט תמשיך לקדם בפועל את המדיניות של הורדת יוקר המחיה בתחום הנדל"ן בישראל".

מחברת מלט הר-טוב נמסר בתגובה, כי "כחברה שהוקמה במטרה לעודד תחרות בשוק המלט, אנו מקדמים בברכה כל תחרות ובלבד שתיעשה בתנאי תחרות הוגנת. במחירים הקיימים באגן הם התיכון בכלל, ובמדינות נשואות התלונה בפרט, מלט הר-טוב תחרותית לכל ייבוא שהוא. מלט הר-טוב הגישה את התלונה נגד יבואני מלט מיוון וטורקיה על מנת לשמור על התחרות בשוק לאורך זמן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"