לבקשת הר-טוב – משרד הכלכלה פותח בחקירת יבוא מלט מוזל

התלונה, שאליה הצטרף מונופול נשר, הוגשה נגד סימנט של מספנות ישראל, לב ברון ורביע נופי, המייבאות מלט מיוון, טורקיה וקפריסין. החקירה נפתחה למרות התנגדות רשות ההגבלים העסקיים ■ מלט הר-טוב: "אנו מקדמים בברכה כל תחרות ובלבד שתיעשה בתנאי תחרות הוגנת"

אורה קורן
אורה קורן
מפעל מלט הר טוב, בבית שמש
מפעל מלט הר טוב, בבית שמשצילום: גיל כהן-מגן
אורה קורן
אורה קורן

הממונה על ההיטלים במשרד הכלכלה החליט לפתוח בחקירה בחשד ליבוא מלט לישראל בהיצף - הליך סחר לא חוקי הפוגע בתעשייה המקומית, במסגרתו מתבצעת מכירה בארץ המייבאת במחיר הנמוך מהמכירה בארץ היצוא (במקרה זה, יוון וטורקיה).

את התלונה הגישו מלט הר-טוב, המחזיקה בכ-8% משוק המלט בארץ, ונשר, המחזיקה בכ-80% ממנו, נגד סימנט של מספנות ישראל, לב ברון ורביע נופי, וכן נגד יבואניות מיוון, טורקיה וקפריסין.

מקור ממשלתי הסביר היום (ה') כי הממונה נאלץ לפתוח בחקירה על אף התנגדותה של רשות ההגבלים העסקיים - התנגדות שנבעה משיקולי תחרות, ואף שנשר היא מונופול. עם זאת, לדבריו, אין זה ודאי שההחלטה הסופית תהיה נגד היבואניות, וייתכן שיוחלט לא להטיל היטל על היבוא בהיצף. זאת, בין השאר, כיוון שמפעל הר-טוב אינו תחרותי, מייצר בשיטות מיושנות ובעליו לא טרח לשדרג אותו בהשקעות חדשות לאחר רכישתו מנשר לפני כשנה.

לדברי המקור, מדיניות ההיטלים של משרד הכלכלה ממוקדת בהגנה על הצרכן, ולא על היצרן או עובדיו. אם יתברר שהמכירה בהיצף נועדה להוציא יצרנים מקומיים מהשוק ואז להעלות מחירים, יושת היטל. במקרים אחרים, בהם הצרכן נהנה ממחיר נמוך והתחרות נשמרת, לא יושת היטל.

מקורות בענף אמרו היום כי מכירות המלט בעולם נעשות בהיצף, כמו גם מכירות של מוצרים אחרים המצריכים הפעלת תנורים ללא הפסקה, בהם ברזל וזכוכית.

נשר והר-טוב ציינו בתלונתן כי חלקן בשוק המלט ירד בעקבות היבוא. נשר מחזיקה כיום 65% מהשוק, הר-טוב 5.8%, מספנות ישראל 8.8%, לב ברון 7.9%, יבוא מירדן 4.2%, יבוא בשקים 4.2% וחברת נופי מחזיקה ב-3.8% משוק המלט.

מסימנט נמסר בתגובה: "בתוך שנה בלבד, חברת סימנט הביאה לשינוי דרמטי בתחום המלט בישראל ולהורדת מחירים של כ-30%. ברור לכולם שהדיבורים על מחירי היצף נועדו לשמור על המונופול ולמנוע תחרות בתחום. תחרות שגם ועדות קודמות קבעו שהיא הכרחית. סימנט תמשיך לקדם בפועל את המדיניות של הורדת יוקר המחיה בתחום הנדל"ן בישראל".

מחברת מלט הר-טוב נמסר בתגובה, כי "כחברה שהוקמה במטרה לעודד תחרות בשוק המלט, אנו מקדמים בברכה כל תחרות ובלבד שתיעשה בתנאי תחרות הוגנת. במחירים הקיימים באגן הם התיכון בכלל, ובמדינות נשואות התלונה בפרט, מלט הר-טוב תחרותית לכל ייבוא שהוא. מלט הר-טוב הגישה את התלונה נגד יבואני מלט מיוון וטורקיה על מנת לשמור על התחרות בשוק לאורך זמן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"