מחירי הדירות ירדו ב-0.5% בפברואר-מארס - וב-0.6% מתחילת השנה

לפי נתוני הלמ"ס, מדד המחירים לצרכן עלה באפריל ב-0.2%. ירידה של 2.9% במחיר הממוצע של עסקות נדל"ן שבוצעו ברבעון הראשון של השנה - ל-1.445 מיליון שקל

בניין דירות במרום נוה ברמת גן
בניין דירות במרום נוה ברמת גןצילום: תומר אפלבאום

מדד המחירים לצרכן בישראל עלה באפריל ב-0.2% - כך הודיעה הערב (ב') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בנוסף מפרסמת הלשכה במקביל את מדד מחירי הדירות, שלפיו מחירי הדירות ירדו בין פברואר למארס ב-0.5%. בלשכה מוסיפים גם כי המחיר הממוצע של דירה ברבעון הראשון של 2017 נמוך ב-2.9% מהמחיר הממוצע של דירה ברבעון הרביעי של 2016.

הסעיפים הבולטים במדד עצמו היו סעיף הפירות הטריים, שעלה ב-5.5%; סעיף ההלבשה וההנעלה שעלה ב-1.8%; וסעיף התרבות והבידור שעלה ב-1.5%.

מתחילת השנה עלה המדד ב-0.3%. ב-12 החודשים האחרונים עלה המדד ב-0.7%. על פי נתוני המגמה לתקופה שבין ינואר 2017 לאפריל 2017, קצב העלייה השנתי של מדד המחירים לצרכן הגיע ל-1.2%.

שוק מחנה יהודהצילום: אוליבייה פיטוסי

אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות הלמן-אלדובי, אמר בתגובה: "מדד אפריל עלה כצפוי. עם זאת, ירידת מחירי הנפט בעולם, התיסוף בשער השקל והתייצבות מחירי הנדל"ן, צפויים להמשיך ולתמוך באינפלציה נמוכה ביותר גם בחודשים הבאים. כתוצאה מכך גם לנוכח העלאת הריבית הצפויה בארה"ב בחודש הבא, והצמיחה הנאה בישראל, הריבית בארץ צפויה להשאר נמוכה עוד חודשים רבים".

מתרחקים מדירות חדשות במרכז

מדד מחירי הדירות ירד ב-0.5% בפברואר-מארס, ובסך הכל רשם ירידה של 0.6% מתחילת השנה. מדובר בנתונים מעודדים מאוד עבור האוצר, שבמידה מסוימת מגבים גם את סירובו של שר האוצר, משה כחלון, להצעת בג"ץ להחזיר את חוק מס ריבוי דירות ("חוק הדירה השלישית) לדיונים בכנסת.

מדד מחירי הדיור

מהשוואת העסקות שבוצעו בפברואר-מארס לעסקות שבוצעו בינואר 2017-פברואר 2017, עולה כי מחירי הדירות ירדו ב-0.5%; בחודש לפני כן הם ירדו ב-0.1% ובסך הכל רשמו ירידה של 0.6%. עם זאת, בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מציינים כי באפריל חל חג פסח ולכן מספר העסקות שדווחו היה נמוך בהשוואה לחודש ללא חגים: "הנתון אינו סופי מאחר שקיימות עסקות נוספות שבוצעו בתקופה זו וטרם דווחו". ואולם, בהנחה שהנתון מדויק, הוא ממתן גם את קצב עליית המחירים השנתי ל-4.7%.

במקביל, נרשמו ירידות גם בגובה העסקות הממוצעות שבוצעו ברבעון הראשון של השנה, והמחיר הממוצע שלהן הגיע ל-1.445 מיליון שקל, ירידה של 2.9%. נתון זה מבטא שינויים בתמהיל הדירות שנרכשו, שבא לכדי ביטוי בין הייתר בנתונים שפירסמה הלשכה מוקדם יותר היום, ולפיהם נרשמו ירידות חדות בהיקפי רכישת דירות חדשות בערים במרכז - ובראשן ירושלים ותל אביב. ולעומתן, ערים בפריפריה כמו קרית מוצקין, נתיבות ונהריה רשמו קפיצות של מאות אחוזים בהיקפי רכישת הדירות החדשות בהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"