הגדלת נקודות הזיכוי להורים - לא ממש עד גיל 6

התוספת מתבצעת במסגרת תוכנית "נטו משפחה" עליה הכריז שר האוצר ■ על פי התוכנית, נקודות הזיכוי הניתנות להורים שיש להם ילדים עד גיל 6-5 יוגדלו ויושוו בין גברים ונשים ■ בתוך כך, הח"כים החרדים מאיימים להצביע מחר נגד מתווה התאגיד אם לא תתקבל דרישתם בעניין חוק השבת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כחלון, במפגש עם צעירים בתל אביב (למצולמים אין קשר לנאמר)
כחלון, במפגש עם צעירים בתל אביב (למצולמים אין קשר לנאמר)צילום: אילן ליאור

מי שרצה לקבל הצצה לסדרי העדיפויות של הממשלה הנוכחית יכול היה לקבל אותה היום (ד'), במשך הזמן שהוקדש בישיבתה השבועית לשתי החלטות מהותיות שעמדו על הפרק: בעוד שלאישור חוק התאגיד הוקדשה כשעה וחצי מתוך הישיבה, לאישור תוכנית משרד האוצר להגדלת נקודות הזיכוי הניתנות להורים לילדים צעירים, כחלק מתוכנית "נטו משפחה", הוקדשו דקות ספורות.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביע כבר בתחילת הישיבה את תמיכתו בתוכנית – והאפשרות של הצעות אלטרנטיביות ירדה מהפרק. שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "בדיוק כפי שהתחייבנו, אנחנו עובדים בשיא המרץ בכדי להוציא את התוכנית לפועל ולסייע למעמד הביניים ולמשפחות העובדות בהקדם האפשרי. האזרחים חיכו מספיק שנים כדי לקבל את מה שמגיע להם מהמדינה. יישום התוכנית בכלל והעלאת נקודות הזיכוי בפרט תכניס אלפי שקלים נוספים בשנה לכל משפחה, שיוחזרו למשק בצריכה. ההורים יראו את הכסף הנוסף בנטו כבר בזמן הקרוב מאוד".

כך, למשל, הורים לילד שנולד באפריל 2013, ובאפריל 2018 ימלאו לו 5 שנים, ייהנו מהגדלת נקודות הזיכוי עד 31 בדצמבר 2018, ולא עד 30 באפריל 2019 - כשימלאו לו 6 שנים. כך, "המפסידים" הגדולים יהיו הורים שילדיהם נולדו בדצמבר, ו"המרוויחים" הגדולים יהיו אלה שילדיהם נולדו בינואר.

צילום: מקור: האוצר

כחלק מהתוכנית, הוגדלו והושוו נקודות זיכוי להורים עובדים. לצד הקצבאות האוניברסליות, מעניקה התוכנית תוספת משמעותית לנקודות הזיכוי הניתנות לבני זוג עובדים,שהינם הורים לילדים קטנים - עד גיל 6-5. זאת באמצעות הגדלת נקודות הזיכוי הניתנות כיום, והשוואתן בין גברים לנשים. הגידול בהכנסה הפנויה של בני זוג עם ילדים צפוי להסתכם באלפי שקלים בשנה. שווי נקודת הזיכוי הוא 215 שקל בחודש. עלות התוספת למדינה היא 1.7 מיליארד שקל בשנה.

כיום גברים זכאים לנקודות זיכוי בעבור ילד מיום היוולדו באופן מדורג, עד לשנה שבה מלאו לילד 3 שנים. נשים זכאיות כיום לחצי נקודה מיום הלידה ול-2 נקודות מגיל שנה ועד לשנה שבה ימלאו לילד 5 שנים. על פי התוכנית, שני בני הזוג יהיו זכאים ל-1.5 נקודות זיכוי בשנת המס בה נולד הילד, ול-2.5 נקודות מגיל שנה ועד לסוף שנת המס שבה ימלאו לילד 5.

יש ליישם תחילה הסכמים קואליציוניים לפני שמציעים הצעות אחרות

שר הבריאות, יעקב ליצמן (יהדות התורה), הצביע בממשלה נגד ההצעה. ליצמן אמר כי את הסכום שמיועד להעלאת נקודות הזיכוי ניתן להפנות ליישום ההסכם הקואליציוני בין הליכוד ליהדות התורה להנהגת ביטוח סיעוד ממלכתי שיזם. ליצמן מציע להעלות את דמי ביטוח הלאומי ומס הבריאות ב-0.5%, על מנת ליישם את ההסכם הקואליציוני. מנגד, כחלון מתנגד להעלאת מסים.

צוות בראשות מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ומנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, לא הצליח להגיע להצעה מוסכמת בנושא. ליצמן אמר שיש ליישם תחילה את ההסכם להחלת ביטוח סיעוד ממלכתי, לפני שמציעים הצעות אחרות.

ובתוך כך, נתניהו, ח"כ יריב לוין, המקשר בין הממשלה לכנסת, ויו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, נועדו היום בצהריים עם ראשי הסיעות החרדיות בעניין פסיקת בג"ץ בנושא פתיחת בתי עסקים בשבת בתל אביב. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), העלה את הצעת החוק שגיבש, שלפיה שר הפנים יוסמך לאשר או לפסול חוקי עזר עירוניים בעניין פתיחת בתי עסקים בשבת רטרואקטיבית מינואר 2014. אישור הצעת החוק הזו תאפשר לשר הפנים, אריה דרעי, לפסול את חוק העזר העירוני שהתקבל על ידי עיריית תל אביב באמצע 2014, ומתיר פתיחת מרכולים ובתי עסק בשבת.

הצעת החוק הזו שונה מהצעתו של דרעי, שלפיה הסמכות הזו תינתן לו מעתה ואילך, ובעצם לא פותרת את המשבר בעניין פתיחת בתי עסק בתל אביב, בעוד שהצעת גפני מתייחסת רטרואקטיבית מתחילת שנת 2014.

נתניהו סיכם על ישיבת המשך עם ראשי הסיעות החרדיות שתיערך מחר בצהריים. גפני אמר ל-TheMarker כי "אנו ממתינים לפגישה הנוספת עם רה"מ, ואנו לא מצהירים שום הצהרה עד שלא נסיים את הדיונים".

גורמים בקואליציה אומרים כי אם לא יתקבל פתרון שיהיה לשביעות רצונן של הסיעות החרדיות, אזי הן עלולות שלא לתמוך מחר בהצבעה בקריאה הראשונה בהצעת החוק להקמת תאגיד חדשות ציבורי. עם זאת, גורמים ביהדות התורה העריכו כי ימצא פתרון, כי נתניהו מבין שהן לא יוכלו לאפשר שינוי בסטטוס קוו לגבי השבת. עוד אמרו כי לפני שעה לא התקבלה החלטה שלא לתמוך בחוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט