בכמה יגדל הנטו שלכם? הממשלה צפויה לאשר היום את הגדלת נקודות הזיכוי

שר האוצר משה כחלון מסמן לנתניהו - "משפחה נטו" זה אני; השר מנסה להפוך את תוכניתו להגדלת נקודות הזיכוי במס להורים עובדים - לעובדה מוגמרת. עם זאת, התוכנית עלולה להיתקל בהתנגדויות בהמשך, בכנסת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר משה כחלון נטו למשפחה
שר האוצר משה כחלון מציג את תוכניתו "נטו למשפחה" צילום: עופר וקנין

עשן המנגלים עוד לא נמוג - ולשכת שר האוצר, משה כחלון, כבר פירסמה אתמול (ג') אחר הצהרים הודעה ולפיה הממשלה צפויה לאשר היום את תוכנית האוצר להגדלת נקודות הזיכוי במס להורים עובדים. טיוטת החוק לתיקון פקודת מס הכנסה אכן נמצאת על סדר יומה של הממשלה מחר. עם זאת, איש לא יכול להבטיח שהיא תעבור בלי התנגדות.

כחלק מתוכנית 'נטו משפחה' ביקש שר האוצר להגדיל ולהשוות נקודות זיכוי להורים עובדים בגין ילדים. בהתאם, לצד הקצבאות האוניברסליות, מעניקה התוכנית תוספת משמעותית לנקודות הזיכוי הניתנות לבני זוג עובדים שהינם הורים לילדים קטנים - עד גיל 6. זאת באמצעות הגדלת נקודות הזיכוי הניתנות כיום, והשוואתן בין גברים לנשים.

שוויה של נקודת זיכוי כיום הוא 215 שקל בחודש. גברים זכאים לנקודות זיכוי בעבור ילד מיום היוולדו עד גיל 4 באופן הבא: נקודה אחת בעבור ילד עד גיל שנה, שתי נקודות בעבור ילד בגילאי שנה עד שנתיים, שתי נקודות בעבור גילאי שנתיים עד שלוש ונקודה אחת בעבור גילאי שלוש עד ארבע. נשים זכאיות לחצי נקודה מיום היוולדו של הוולד, ועם הגיעו לגיל שנה ועד גיל שש, זכאיות הן לשתי נקודות בעבור כל שנה.

צילום: מקור: האוצר

השינוי בעקבות תוכנית "נטו משפחה": הגדלת והשוואת נקודות הזיכוי בין גבר לאישה: שני בני הזוג יהיו זכאים ל-1.5 נקודות זיכוי עד גיל שנה, ול-2.5 נקודות מגיל שנה עד גיל שש.

התוספת לשכר הנטו: אלפי שקלים בשנה.

כניסה לתוקף: לאחר שתאושר התוכנית, התוספת תינתן רטרואקטיבית מינואר .2017

עלות על פי האוצר: 1.7 מיליארד שקל בשנה.

משמעות הגדלת נקודות הזיכוי היא שמשפחה עם שני ילדים בגילאי 6-4, לדוגמא, שבה הגבר מרוויח 12 אלף שקל לחודש ברוטו והאשה מרוויחה 8,000 שקל ברוטו, תיהנה מתוספת להכנסתה של קרוב ל-13 אלף שקל נטו בשנה. משפחה עם 3 ילדים בגילאי 5-0, שבה כל אחד מבני הזוג מרוויח 15 אלף שקל לחודש ברוטו, תיהנה מתוספת של כמעט 17 אלף שקל בשנה.

מלבד ההטבות במיסוי למשפחות עובדות, תוכנית נטו למשפחה כוללת גם ביטול מכסים על מכשירי סלולר ועל בגדי תינוקות – מהלך שכחלון כבר הוציא אל הפועל לפני כשבוע.

שני חלקיה הנוספים של התוכנית – סבסוד צהרונים והגדלת מענקי העבודה, צפויים להיות מקודמים בהמשך.

שר הבריאות יעקב ליצמן ביקר את התוכנית ואמר שהיא מסייעת לצעירים ושוכחת את הזקנים. ראש הממשלה נתניהו אמנם הביע תמיכה רפה בתוכנית – אך עם זאת הוא וכחלון עדיין אינם מתואמים בנושא, וספק אם האמירות הלוחמניות של כחלון בראיון ב"כלכליסט", לפיהן אין לו כרגע כל שיג ושיח עם ראש הממשלה – מבשרות טובה בנוגע לסיכויי ההצלחה בהעברת התוכנית.

במידה רבה נראה שכחלון מנסה להפוך את התוכנית לעובדה מוגמרת, עם התבטאויות כמו: "בדיוק כפי שהתחייבנו אנחנו עובדים בשיא המרץ בכדי להוציא את התוכנית לפועל".

בנוסף, גם אם התוכנית אכן תאושר מחר על ידי הממשלה – יהיה צורך להעבירה גם בכנסת. שם יוכלו יו"ר הקואליציה דוד ביטן, יו"ר ועדת הכנסת יואב קיש ויו"ר ועדת הכספים משה גפני – ביחד או לחוד, לגרום לעיכוב התוכנית, כל אחד באמצעות השפעה על סדר היום של הגוף עליו הוא אחראי.

מחר - הצבעה גם על תאגיד השידור הציבורי

מקורות בקואליציה העריכו שהצעת כחלון תאושר על ידי הממשלה וכי החרדים - יהדות התורה וש"ס - לא יוכלו מבחינה ציבורית להתנגד להצעה בעניין הגדלת נקודות זיכוי . זאת למרות שהגדלת נקודות זיכוי לגברים לא תחול כמובן על גברים חרדים שאינם עובדים, וההגדלה של נקודות הזיכוי לנשים תחול רק על נשים המשתכרות שכר הגבוה יחסית לשכר הממוצע של נשים חרדיות.

עוד אמרו המקורות כי אם החרדים יתנגדו אזי כחלון לא יספק להם את הרוב הדרוש להצעת החוק שיוזמים החרדים בראשות השר אריה דרעי, ולפיה שר הפנים יוסמך לפסול כל חוק עזר עירוני שנחקק החל מינואר 2014. החרדים רוצים לחוקק את החוק כדי לבטל את חוק העזר העירוני שהתקבל על ידי עיריית תל אביב באמצע 2014 ומאפשר פתיחת בתי עסקים ומרכולים בשבת ואף זכה לתמיכת בג"ץ. יו"ר יהדות התורה ליצמן אמר הערב ל-TheMarker כי עדיין לא החליט כיצד יצביע.

גורמים בקואליציה הזכירו כי הממשלה תדון מחר גם בהצעת החוק להקמת תאגיד חדשות ציבורי - וזו לא תזכה לתמיכת כחלון וכולנו אם הגדלת נקודות הזיכוי לא תאושר על ידי הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"