הערכה: הורדת המסים בארה"ב עשויה לחלחל גם לישראל

שרון שולמן, שותף בכיר בפירמת הייעוץ וראיית החשבון EY ישראל, טוען כי "גם אם טראמפ יוריד מס חברות רק ל-20% ולא ל-15% - תהיה בארה"ב רפורמת מס משמעותית"

חגי עמית
חגי עמית
Trump Financial Regulations
צילום: Susan Walsh/אי־פי
חגי עמית
חגי עמית

בתזמון לא מקרי, מאה ימים אחרי שנבחר לנשיאות ארה"ב – הפיל השבוע דונלד טראמפ את הפצצה הגדולה ביותר עד כה של כהונתו, כשהכריז על רפורמת המס שהוא מתכנן לקדם. לאזרח הישראלי קשה להתחבר למהלך מיסויי במרחק אלפי קילומטרים ממנו, ועם זאת, גם אם טראמפ יבצע רק חלק מהתוכנית שלו – יכולים להיות למהלך גלי הדף שישפיעו משמעותית על החיים – גם במזרח התיכון. הורדת מס דראסטית בארה"ב עלולה להביא בסופו של יום להורדת מס ישראלי. המקורות שידרשו למהלך ישראלי מקביל שכזה עשויים לעניין כל אחד מאתנו.

"הורדה של מס החברות מ-35% ל-15% בארה"ב תכניס הרבה מדינות בעולם, לא רק את ישראל, ל'מירוץ לתחתית' בנושא מס חברות. מס חברות הוא זה שנותן יתרון תחרותי למדינה. הרבה מדינות לא ירצו לתת יתרון תחרותי לארה"ב במקרה כזה", אומר רו"ח שרון שולמן, שותף בכיר בפירמת הייעוץ וראיית החשבון EY ישראל ומנהל מחלקת המסים.

מאיפה יבואו המקורות למהכלים דראסטיים כאלו?

"יצטרכו לחפש מקורות במקום אחר. אולי במסים עקיפים, אולי בביטול גורף של פטורים. גם טראמפ אמר שיש שני מקורות לרפורמה הזו – האחד הצמיחה שתנבע ממנו, השני - הוא דיבר על ביטול הרבה פטורים ממס שקיימים בארה"ב. כדי להתמודד עם זה ולהציג שיעורי מס תחרותיים מדינות אחרות כמו ישראל יצטרכו להציג לחברות פטורים ממס - או לבטל מסים אחרים.

"הדבר המשמעותי השני בתוכנית של טראמפ הוא הרעיון של מעבר למס טריטוריאלי. כבר ראינו את מדינות אירופה עוברות לשיטת מס כזו - שנותנת לבעלי חברות פטור ממס על הכנסות מחוץ למדינה. ארה"ב נשארה עד היום סמן ימני מהבחינה הזו. אם היא תוריד גם כן את המסים האלו - ישראל תישאר אחרונה עם שיטת מס כלל עולמית שלא מתחשבת בטריטוריה - ויהיה פה לחץ גדול לחשוב על זה שוב".

עוד דבר שטראמפ רוצה לעשות הוא לתת הקלת מס משיכה חד פעמית - נגיד וחברה כמו אפל יושבת על טריליונים של דולרים בחו"ל – מרווחים שהיא עשתה מעבר לים. הרווחים האלו עד היום לא מוסו - רק במועד בו משכו אותם כדיבידנדים. הוא רוצה עכשיו לתת פטור על משיכה חד פעמית של הרווחים לארה"ב. משמע שישלמו עליהם בסביבות 10% מס במקום 35%. מהלך כזה דומה למצב בו בישראל יגבו על רווחים כאלו 7% מס במקום 24%".

הוא רוצה להחזיר את הכסף הביתה

"כן. המחשבה הזו מחוץ לקופסה – של למסות פעם אחת את כל הרווח כדי שיגיע ויושקע בכלכלה האמריקאית תביא למחשבה דומה בישראל. הצד ההופכי למגמות האלו נוגע למס ירושה. בישראל יש כבר כמה שנים הרבה קולות שדורשים שיושת פה מס ירושה וכולם אומרים 'תראו אפילו בארה"ב יש'. אם ארה"ב תיקח צעד החוצה ותבטל מס ירושה - הסיכוי שבישראל יחקק חוק מס ירושה קטן דרמטית. בטח אם ישראל רוצה להיות מקום שקולט עולים עשירים מארה"ב.

"אחד מהיתרונות של חברות ישראליות בעולם המיזוגים והרכישות עד היום היה שחברות אמריקאיות ידעו לקנות עם הכסף שיש להן מחוץ לארה"ב חברות ישראליות –ולא יכלו לקנות אתו חברות אמריקאיות מבלי לשלם מס. זהיכול להשפיע על הנטייה לרכישות באמצעות הרווחים האלו".

איך נראית התוכנית הזו לעומת הציפיות המקוריות מטראמפ?

"תוכנית המסים המקורית של טראמפ בקמפיין היתה קיצונית יותר. היא דיברה על זה שאם טבע מייצרת קופקסון בירושלים ומוכרת אותו לחברה בת בארה"ב הרי בעוד שעד היום רק אותה חברה בת שילמה מס רק על הרווח שלה מהמכירה של המוצר לצרכן הסופי, בשיטה החדשה טבע היתה אמורה לשלם מס על הרווח שלה כולו. ובמקביל כל הרווח של חברות אמריקאיות שמוכרות מוצרים מחוץ למדינה היה אמור להיות פטור ממס.

"זו היתה תוכנית קיצונית שהיתה יכולה למחוק כלכלות שלמות מחוץ לארה"ב. היא היתה יכולה לגרום להמון חברות לתמריץ להעביר פעילויות, מפעלים אנשים וקנין רוחני לארה"ב. גם לתוכנית הנוכחית תהיה השפעה כזו אבל עדיין שיעורי המס בארץ לחברות טכנולוגיה טובים יותר. תהיה נדידה כזו - כי יש חברות היום שמתלבטות ובוחנות העברת פעילויות לישראל או לארה"ב - ועכשיו יכול להיות שארה"ב הופכת ליותר אקטואלית מאשר כשהיא היתה עם שיעור מס של 35%. אני חושש שעכשיו יזם ישראלי שמקים חברה ושוק היעד שלו בארה"ב ייטה להקים עכשיו חברה בארה"ב יותר משנטה לכך ב-35% מס".

ממה נובעת ההתנגדות לטראמפ במהלך?

"במבט על התמונה הגדולה – הטבות המס שהתוכנית שלו מעניקה לו ולמקורביו הן מקסימליות. זה לא רק הירידה במס חברות אלא גם העובדה שבתוכנית המס שמשלם מי שחברותיו מפסידות מתכווץ. במסיבת העיתונאים שאלו אותו אם הזה הוא לא המס היחיד שהוא משלם על חברותיו המפסידות. מצד אחד יש לו רוב בסנאט. מצד שני הוא יצטרך להוכיח שהוא לא מכניס את ארה"ב להרפתקה גדולה מדי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?