נתניהו מבקש להאריך את הפעלת מיכל האמוניה בחיפה "בשנתיים לפחות"

מטרת המהלך, לפי ראש הממשלה, היא למצוא פתרון לסוגיה ולמנוע את פיטוריהם של אלפי עובדים. מקורב לנושא אמר כי נתניהו ביקש להאריך את פעילות המפעל - עד להקמת מפעל חלופי בנגב

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכל האמוניה במפרץ חיפה
מכל האמוניה במפרץ חיפהצילום: רמי שלוש
אורה קורן
אורה קורן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציע היום (ב') להאריך את פעילות מיכל האמוניה בחיפה ללא קביעת מועד לסגירתו. בהודעה שפירסם משרד ראש הממשלה נמסר כי נתניהו נפגש עם השר להגנת הסביבה זאב אלקין ושר הכלכלה אלי כהן לדיון בסוגיית מיכל האמוניה. בפגישה השתתפו גם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מנכ"ל משרד האוצר, מנכ"ל משרד הכלכלה ומנכ"ל המשרד להגנת הסביבה.

נתניהו ביקש מהגורמים המשפטיים שהשתתפו בישיבה, ובראשם המשנה ליועץ המשפטי, ארז קמיניץ, לבחון אם ניתן לדחות את סגירת מיכל האמוניה. זאת, כדי למצוא פתרון לסוגיה ולמנוע את פיטוריהם של אלפי עובדים. מקור המקורב לנושא אמר כי נתניהו ביקש להאריך את פעילות המפעל בשנתיים ואולי אף בשלוש שנים - עד להקמת מפעל חלופי בנגב. לדבריו, לצורך זה על הממשלה לאכוף על אלקין להאריך את אישור הפעלת המיכל, בשלב ראשון, לאחר יוני 2017. המקור הוסיף, כי בסוף הישיבה הוחלט לבקש ארכה של כמה שבועות, כדי לראות כיצד מקדמים משפטית את הסוגיה.

בהודעה צוין, כי נתניהו לא שוחח בנושא עם בעלי חברת חיפה כימיקלים ג'ולס טראמפ. עם זאת, יצוין כי טראמפ נועד עם מנכ''ל משרד ראש הממשלה בנושא. התערבות נתניהו בתהליך התרחשה כשהמשרד להגנת הסביבה בחן כמה חלופות ליבוא אמוניה, ולאחר שהסתמנה העדפה בטיחותית לחלופה אחרת, לדברי מקורבים לתהליך. בית המשפט יכריע ככל הנראה בסוף השבוע בסוגיה, לאחר שישמע את המלצת המשרד להגנת הסביבה.

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, אמר בתגובה כי "אני מצפה שראש הממשלה נתניהו יבין ויפנים את רוח החלטת בית המשפט העליון ויפעל באופן אישי לניטרול האיום החמור והמיידי המרחף מדי יום מעל מאות אלפי תושבי חיפה והמפרץ, כפי שקבעו קטגורית שורת מומחים. אנו מצפים שראש הממשלה נתניהו יסייע לחיפה כימיקלים להפנים ולהיערך לפינוי המיכל במקום להשקיע בלוביסטים, יח״צנים ופרסומאים ובכך לבזות שוב ושוב את החלטת בית המשפט".

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) הגיבה להתערבותו של נתניהו במאבק לריקון מיכל האמוניה ואמרה כי "נאסראללה מוסר לנתניהו תודה מקרב לב. נתניהו לא התערב אפילו פעם אחת לטובת מאבקם של כמיליון איש במפרץ חיפה החרדים לחייהם ובריאותם ושל ילדיהם. נתניהו שלא מפסיק להפחיד את תושבי ישראל בפצצת אטום איראנית, מתעלם מאיומיו המפורשים של נאסראללה שרואה במיכל האמוניה ובתי הזיקוק פצצת אטום פוטנציאלית. חיי התושבים לא מעניינים את נתניהו אבל האינטרסים של בעלי חיפה כימיקלים חשובים בעיניו יותר. אני דורשת כי נתניהו יכבד את צו בית המשפט, וימצא פיתרון להעתקת המיכל למקום רחוק בו לא יאיים על חייהם של כמיליון איש . אפעל לישיבת חירום של ועדת פנים וסביבה אשר תכפה על חיפה כימיקלים סיום הפארסה הזו גם במציאת פתרון לעובדים, אבל בראש בראשונה לטובת התושבים״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"