הקשר לליברמן, בעיות אמינות וניגוד עניינים: נחשפים הנימוקים לפסילת מועמדות שמיר ליו"ר תע"א

לפי ועדת גילאור לשמיר זיקה אישית ופוליטית גבוהה לשר ליברמן - ועל כן לא ניתן לקבוע אם תרומתו לתעשייה האווירית תגבר על זיקתו הפוליטית ■ הוועדה קבעה כי פעילותו של שמיר כיו''ר ושותף מנהל בקרן קטליסט עלולה ליצור ניגוד עניינים

אורה קורן
אורה קורן
יאיר שמיר
יאיר שמירצילום: אמיל סלמן
אורה קורן
אורה קורן

הנימוקים להחלטת ועדת גילאור, שפסלה את מועמדותו של יאיר שמיר לתפקיד יו''ר התעשייה האוירית (תע''א), נחשפו היום. הוועדה קבעה בעבר כי לשמיר זיקה אישית ופוליטית, בעוצמה גבוהה, לשר ליברמן - ולפיכך לא ניתן לקבוע אם תרומתו לתע''א תגבר על זיקה זו. זאת, במיוחד לאור העובדה ששמיר מכהן גם כיו''ר נת''ע, חברה ממשלתית גדולה נוספת הדורשת את תשומת לבו. לאחר שהממשלה דחתה את עמדתה, בחנה הוועדה סוגיות נוספות שתוצאותיהן פורסמו היום.

בנימוקים שנחשפו, ציינה השופטת בדימוס בלהה גילאור כי שמיר פועל כיו''ר ושותף מנהל בקרן קטליסט, פעילות העלולה ליצור ניגוד עניינים אם יכהן כיו''ר תע''א. בין רשימת המשקיעים בקטליסט מצויות שתי חברות סיניות, כשלאחת מהן לפחות קשרים עם תע''א בנוגע לפיתוח מטוס מנהלים. שמיר לא מסר את כל שמות המשקיעים בקרן בנימוק של סודיות, ועל השמות שהעביר דרש להחיל חובת סודיות, תביעה שמקשה על בדיקת ניגודי העניינים הפוטנציאליים של שמיר. לאור נסיון העבר, גיבוש הסדר ניגוד עניינים יכול לעורר קשיים משפטיים וישומיים.

עוד צויין בנימוקי הפסילה, כי שמיר ניסה להשפיע על דירקטוריון תע''א עוד בטרם אושר מינויו בנושא הקשור לניהול החברה. בנוסף, הוזכרה גם חשיפת TheMarker מ-2013 לגבי קשריו של שמיר עם דאסו כמשקיעה בקטליסט, בשעה שזו ניהלה קשרים עסקיים עם תע''א בתקופת כהונתו הקודמת כיו''ר החברה.

שמיר לא דיווח אז ועתה על קשריו עם קבוצת דאסו כמשקיעה בקטליסט. זאת, אף שחברה בת בקבוצה, דאסו אויאיישן ניהלה מגעים עסקיים עם תע''א, במהלכם שמיר אף נפגש עם בכיריה. בעקבות חשיפת TheMarker נערכו ב-2013 כמה דיונים בסופם קבע מבקר הפנים של תע''א, ששמיר לא היה בניגוד עניינים. עם זאת, המבקר לא קיבל את רשימת המשקיעים בקטליסט בנימוק של סודיות. בדיקת רשות החברות הממשלתיות עתה העלתה כי הדיונים אז לא היו ממצים ומסקנת המבקר התבססה על נתונים ראשוניים ולא מדוייקים בחלקם.

"גם אם נניח, לזכותו של המועמד, כי אי מתן הגילוי הנדרש והפרת הסדר ניגוד העניינים כתוצאה מכך נעשו בתום לב, מעלה הארוע האמור ספק משמעותי, אם ניתן לסמוך על כך שהמועמד יקפיד בעתיד למלא אחר הוראות הסדר העניינים שייקבע לו בהליך הנוכחי", אמרה גילאור.

בהליך הנוכחי ניצלה הוועדה את ההזדמנות לשאול את שמיר מדוע לא נמנע כיו''ר תע''א מלעסוק בקשרי החברה עם דאסו, שהיה לה קשר לקטליסט. שמיר השיב במארס 2017 כי לחברת דאסו אויאיישן ולקבוצת דאסו אין עסקים ולא נעשו עסקות עם תע''א בתקופת כהונתו כיו''ר. תשובה זו לא עלתה בקנה אחד עם דברים קודמים שאמר לוועדה בינואר 2017, לפיהם תע''א ביקשה שיסייע לה להיכנס לרשימת הספקים של דאסו.

בנוסף, במארס 2017 טען שמיר בפני הוועדה, כי ללוריין דאסו בעלי הקבוצה אין תפקיד בדאסו אויאיישן, וכי הוא עוסק באמנות ובגידול גפנים, כפי שמצויין באתרו הרשמי. גילאור אמרה כי באמירות אלה נמנע שמיר מלהתייחס לתפקידי הניהול וההשקעות של דאסו בקבוצה הנקראת על שמו, כולל בחברה הבת דאסו אויאיישן. התייחסות זו מעידה על "חוסר מודעות, העלול להקשות על מר שמיר ליישם באופן ראוי את הסדר ניגוד העניינים המורכב שהיה נקבע, לו היתה מועמדותו מאושרת", הוסיפה.

לדבריה, שמיר אינו מייחס חשיבות למתן גילוי לקשרים בינו למשקיעים בקטליסט, שיש להם גם אינטרסים בחברות בראשן הוא עומד. היא הזכירה גם את דבריו, לפיהם לא היה צריך לדווח על כך שחברת CEL הסינית שותפה בקטליסט 3, אף שחברה זו זכתה במכרז הקרונות של נת"ע ששמיר מכהן כיו''ר שלה.

גילאור קבעה כי "שמיר מסר במסגרת תשובותיו לוועדה ולרשות, פרטי מידע בלתי מדוייקים ולא מלאים. לפיכך, היה לכאורה באפשרות הוועדה, לכל הפחות, לשקול להפעיל סמכותה מכוח הנחיית היועץ המשפטי לממשלה (לפיה מסירת פרטים לא מדוייקים יכולה לפסול מועמד, א''ק). אולם, נוכח העובדה, כי הוועדה סברה, כי לא ניתן לאשר את מועמדותו של מר שמיר בשל אי עמידתו בהוראות סעיף 17 (ניגודי עניינים, א''ק) לא בחנה הוועדה את הפעלת סמכותה זו".

לדברי גילאור, דו''ח מבקר המדינה מ-2015 מצא כשלים בהתנהלות תע''א מול יועצי שיווק ואסטרטגיה בתקופת כהונתו כיו''ר. בתקופת כהונתו אף התיר פעילות פולטית תוך שימוש במשאבי החברה (מערך האוטובוסים). בתקופתו אף אושרה נסיעת יו''ר הוועד וחבר הכנסת, חיים כץ (כיום שר ההרווחה) לחו''ל במימון תע''א, אף ששהה בחופשה ללא תשלום מהחברה. שמיר נשאל על כך באחרונה ולא מצא בכך פסול.

עוד אמרה גילאור כי אי התאמתו של שמיר לתפקיד נובעת גם מכך שאין מקום לקצר את כהונתו של שמיר בנת''ע כדי למנותו ליו''ר תע''א, וכי עליו להשלים את התפקיד שלקח על עצמו בטרם יעבור לחברה ממשלתית נוספת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?