בעקבות חקירת המשטרה: המבקר בוחן מחדש מתן הגנה לחושף שחיתות בתע"א

מיכאל מירב פוטר לאחר שחשף חשדות לשחיתות, שהיום מהווים בסיס לחקירת המשטרה ולמעצרים שביצעה בשבועות האחרונים בחברה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תעשייה אווירית
צילום: בלומברג
אורה קורן
אורה קורן

מבקר המדינה, יוסף שפירא, בוחן מחדש מתן הגנה של חושף שחיתות למיכאל מירב, שפוטר מהתעשיה האוירית (תע"א) ב-2012, לאחר שחשף חשדות לשחיתות בחטיבת בדק של תע"א בה עבד.

מירב פנה לממונים עליו בשלב בו חשב שמדובר באי סדרים, אולם אלה לא טופלו. בהמשך פנה לנציג הממונה על הביטחון (מלמ"ב) בתע"א, שהחל לבדוק איתו את החשדות. על רקע זה זומן מירב לשימוע שבעקבותיו פוטר. את השימוע ניהל רמי גראור, מי שהיה אז סמנכ"ל משאבי אנוש בחטיבת בדק בתע"א ומקורבו של יו"ר הועד אז, חיים כץ. כשכץ התמנה לשר הרווחה, הוא הביא איתו את גראור שמונה סמנכ"ל משאבי אנוש בביטוח הלאומי. כשלושה חודשים לאחר מכן קודם גראור לתפקיד ממלא מקום המנכ"ל.

החשדות ודו"חות החקירה של מירב הועברו באחרונה ליחידת לה"ב 433 במשטרה ושימשו בסיס לחקירה חשאית בחברה. לפני כחודש הפכה החקירה הסמויה לגלויה עם שני גלי מעצרים של מנהלים בחטיבת בדק של תע"א ושל בכירים בוועד העובדים.

מירב פנה בעבר כמה פעמים בעבר למשרד מבקר המדינה וביקש הגנה של חושף שחיתות, אולם נדחה. תחילה ביקש הגנה מפיטורים. לאחר מכן ביקש את ההגנה, כדי שיוכל למצוא עבודה חדשה. לאחר שנדחה על ידי המבקר, לא הצליח למנוע את פיטוריו.

אולם, כתוצאה מחקירת המשטרה חידש המבקר את בדיקת מעמדו של מירב. אם יחליט להעניק לו הגנה, היא אמנם לא תתקן את העוול שנגרם לו, אולם תאפשר לו למצוא עבודה חדשה המתאימה לכישוריו, ואולי תקל עליו לתבוע את תע"א בהמשך.

ממשרד מבקר המדינה נמסר כי "מר מיכאל מירב אכן פנה בשעתו למשרד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור וביקש צו הגנה כנגד פיטוריו. על פי הוראות חוק מבקר המדינה, כדי שעובד שחשף מעשי שחיתות במקום העבודה יקבל צו הגנה, נדרש שהחשיפה תהיה קודמת למעשה ההתנכלות. כלומר, שההתנכלות היא פועל יוצא לחשיפת שחיתות. בירור יסודי של התלונה בשעתה, כנדרש וכנהוג, העלה כי במקרה של מר מירב, אי שביעות הרצון מתפקודו התעוררה זמן רב לפני זימונו לשימוע. יתרה מזאת, גם הזימון עצמו נעשה עוד לפני חשיפת השחיתות. במצב עניינים זה לא התקיים בשעתו התנאי הנדרש לצו הגנה. מר מיכאל מרב אכן שב ופנה בעת האחרונה לנציבות תלונות הציבור באמצעות בא כוחו. הפנייה החדשה נמצאת עתה בבחינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים