ירידה באבטלה לשיעור הנמוך מזה עשור

לפי נתוני שירות התעסוקה, מספר המובטלים האקדמאים עלה ■ המנוע מאחורי הירידה במארס - ההצלחה בתוכניות להכנסת מקבלי הבטחת הכנסה למעגל העבודה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יריד תעסוקה באוניברסיטת ת"א
יריד תעסוקה באוניברסיטת ת"אצילום: אייל טואג
חגי עמית
חגי עמית

מגמת הירידה באבטלה נשמרת. מנתוני שירות התעסוקה בחודש מארס 2017 התייצבו בלשכות התעסוקה ברחבי הארץ 167.4 אלף דורשי עבודה - ירידה של 0.8% לעומת חודש פברואר. בהתאם, מארס הציג את רמות האבטלה הנמוכות ביותר שנרשמו בשירות התעסוקה בעשר השנים האחרונות. לפי נתוני הלמ"ס, שיעור האבטלה במשק לחודש פברואר היה 4.3%.

הממוצע החודשי של מספר המתייצבים בלשכות התעסוקה ברבעון הראשון של 2017 הוא 168.8 אלף דורשי עבודה, ירידה של 9.2% לעומת הרבעון הראשון של 2016 וירידה של 18.3% לעומת 2015.

מספר המפוטרים והמתפטרים החדשים בשוק העבודה הישראלי במארס דווקא עלה ב0.9% ביחס לחודש פברואר ועמד על 18.5 אלף איש. בבחינה של מספר המפוטרים בלבד - נראה שבפברואר עמד מספר המפוטרים על 11.6 אלף איש, עלייה של 2.6% לעומת פברואר.

בשירות התעסוקה גורסים כי העלייה במספר המפוטרים הוא נתון המוסבר בתנודתיות עונתית. עם זאת, לטווח ארוך נתוני השירות מעידים כי מספר המפוטרים במשק הישראלי קבוע והציג שינוי זניח בחודשים הראשונים של 2017 יחסית ל-2016. נתון זה מעיד כי הירידה באבטלה נובעת בעיקר מעלייה בכמות האזרחים היוצאים ממעגל האבטלה ולא מירידה בכמות האזרחים הנכנסים אליו בגלל פיטורין.

המנוע המרכזי העומד מאחורי הירידה במספר המובטלים הוא הירידה במספר תובעי הבטחת הכנסה. מאז חודש נובמבר 2014 ניתן לראות ירידה קבועה של 1%-1.2% באבטחת הכנסה בחודש ובמצטבר, ירידה של 25%-30% בשנתיים האחרונות.

נתוני השירות משקפים את העובדה שהעלייה ברמות התעסוקה נובעת בעיקר מאיוש משרות פשוטות בשכר נמוך. לעומת הירידה הכללית באבטלה – ניתן לראות שמספר תובעי אבטלה האקדמאים עמד במרץ 2017 על 20.3 אלף איש, עליה של 0.3% לעומת חודש פברואר. נתונים המשקפים מגמה ארוכת טווח בתעסוקת האקדמאים. מספר תובעי אבטלה שאינם אקדמאים עמד במארס על 66 אלף איש, ירידה של 0.7% לעומת חודש פברואר.

בועז הירש, מנכ"ל שירות התעסוקה: "סיכום הרבעון הראשון ל-2017 ממחיש את חוזק שוק העבודה בשנתיים האחרונות, כאשר ביחס לרבעון המקביל ב-2015, מספר דורשי העבודה המתייצבים בלשכות ירד בכ-20%".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"